Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fed: marad a laza monetáris politika
No menu items!

Fed: marad a laza monetáris politika

Nem változtatott az irányadó dollárkamatsávon és havi eszközvásárlási programján az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve/Fed) monetáris döntéshozó testülete.

A nyíltpiaci bizottság a piaci várakozásokkal összhangban, a tavaly március 15. óta érvényes 0,00-0,25 százalékos sávban hagyta az irányadó kamatot, eszközvásárlásait pedig kincstárjegyek esetében havi legalább 80 milliárd dolláros, jelzálog-fedezetű értékpapírok esetében havi legalább 40 milliárd dolláros ütemben folytatja.

Az egyhangúlag meghozott döntéseket ismertetve a testület nyugtázta ugyan a gazdaság erejének növekedését, de nem adta jelét annak, hogy kész csökkenteni a fellendülés támogatását.

Megismételte, hogy teljes eszköztárát bevetheti az amerikai gazdaság támogatására “ebben a kihívásokkal teli időszakban“, elősegítve ezáltal kettős mandátumának megvalósítását, az árstabilitás mellett a teljes foglalkoztatás elérését.

A koronavírus-világjárvány hatalmas emberi és gazdasági nehézségeket okoz az Egyesült Államokban és szerte a világon. A védőoltások terén elért eredmények és az erőteljes politikai támogatás közepette a gazdasági aktivitás és a foglalkoztatás mutatói erősödtek. A világjárvány által leginkább sújtott ágazatok gyengék maradtak, de javul teljesítményük. Az infláció emelkedett, jórészt átmeneti tényezők hatására. Az általános pénzügyi feltételek továbbra is kedvezőek, részben a gazdaságot támogató szakpolitikai intézkedéseknek, valamint az amerikai lakossági és vállalati hitelezés zavartalan áramlásának köszönhetően – mutatott rá a bizottság.

A Fed megítélése szerint azonban a gazdaság pályájának alakulása jelentősen függ a koronavírus-járvány alakulásától, ideértve a védőoltási kampányban elért eredményeket. A folyamatban lévő közegészségügyi válság továbbra is nyomást gyakorol a gazdaságra, és a gazdasági kilátásokat fenyegető kockázatok továbbra is fennállnak.

Ez utóbbi megfogalmazás kevésbé negatív, mint márciusban, amikor a Fed úgy fogalmazott, hogy az egészségügyi válság “jelentős kockázatokat” jelent a gazdasági kilátásokra nézve.

A nyíltpiaci bizottság megismételte, hogy mindaddig a jelenlegi 0,00-0,25 százalékos tartományban tartja az irányadó kamatláb-sávot, amíg a munkaerőpiacon el nem érik a teljes foglalkoztatottságot, illetve amíg az infláció el nem éri és mérsékelten meg nem haladja egy időre a 2 százalékot.

A monetáris politika megfelelő irányvonalának értékelése során a bizottság továbbra is figyelemmel kíséri a beérkező információk gazdasági kilátásokra gyakorolt hatását. A testület megerősítette, készen áll arra, hogy szükség szerint kiigazítsa a monetáris politika irányvonalát, ha olyan kockázatok merülnek fel, amelyek akadályozhatják a bizottság céljainak elérését.

Az Egyesült Államokban csütörtökön teszik közzé a gazdaság első negyedéves teljesítményét tükröző adatokat. A várakozások szerint a bruttó hazai termék (GDP) 6,1 százalékos évesített ütemmel nőtt, gyorsult az előző negyedév 4,3 százalékához képest. Az erős fellendülés dacára még mindig több mint 8 millióval kevesebben dolgoznak, mint a járvány kirobbanása előtt. Bár az utóbbi pár hónapban a vártnál erősebben emelkedtek a fogyasztói és a termelői árak is, egybehangzó vélemények szerint átmeneti jelenségről van szó.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.