Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Gazdagok és szegények. A járvány mélyítette a szakadékot
No menu items!

Gazdagok és szegények. A járvány mélyítette a szakadékot

Akár egy évtizedig is eltarthat a világ szegényebbik részének, hogy kilábaljon a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági visszaesésből – áll az Oxfam nemzetközi segélyszervezet jelentésében.

Az egyenlőtlenség vírusa nevet viselő dokumentumban hangsúlyozzák, hogy a járvány csaknem az összes országban növelheti az egyenlőtlenséget, aminek következtében a szegénységben élőknek legalább 14-szer annyi időbe fog kerülni, hogy visszajussanak a járvány előtti szintre, mint az ezer leggazdagabb embernek.

Az Oxfam jelentéséhez globális közvélemény-kutatást végzett 79 ország 295 közgazdásza között, a résztvevők 87 százaléka pedig arról számolt be, hogy

növekedés vagy jelentős mértékű emelkedés várható a jövedelmi egyenlőtlenség tekintetében országukban a járvány következtében.

Az EFE spanyol hírügynökség szerint a jelentés rámutat arra, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer miként teszi lehetővé a “szupergazdag elit” számára a vagyongyarapodást a legsúlyosabb gazdasági recesszió közepette a nagy gazdasági világválság óta, miközben emberek milliárdjainak okoz gondot alapvető szükségleteik kielégítése. Az EFE szerint ez rávilágít arra, hogyan mélyíti a gazdasági, a rasszok és nemek közötti megosztottságot.

A jelentés következtetései között szerepel az is, hogy a recesszió a leggazdagabbak számára már véget ért, a világ tíz leggazdagabb embere pedig több mint félmilliárd dollárral (147,38 milliárd forinttal) növelte vagyonát, ami

elegendő lenne annak kifizetésére, hogy a világon mindenki koronavírus elleni vakcinához jusson, és biztosítsa, hogy senki se kerüljön szegénységbe a vírus miatt.

A beszámoló kitér arra is, hogy a fertőzési és halálozási arány nagyobb az olyan országok szegényebb területein, mint Franciaország, India és Spanyolország, míg Angliában a legszegényebb régiókban a halálozási arány kétszerese a leggazdagabbakénak.

Az Oxfam megjegyzi továbbá, hogy a milliárdosok anyagi helyzete a továbbra is tartó recesszió ellenére rendeződött, vagyonuk 2020 decemberében elérte a 11,95 milliárd dollárt (3522,5 milliárd forintot), ami egyenlő azzal, amennyit a gazdaságilag legfejlettebb húsz ország (G20) kormányai költöttek a koronavírus-világjárványból való kilábalásra.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.