Hirdetés
Kezdőlap Francia kapcsolat Gazdaságilag is erős francia–magyar kötelék
No menu items!

Gazdaságilag is erős francia–magyar kötelék

Nem csupán szimbolikus jelentősége van annak, hogy nem sokkal a KLM után az Air France is az elsők között indította újra budapesti járatait. Magyarország és Franciaország ugyanis ezer szállal kötődik egymáshoz, a gazdasági kapcsolat pedig hagyományosan erős volt az utóbbi években is.

A francia–magyar gazdasági kapcsolatok erejét jól mutatja, hogy két évvel ezelőtt az országok közötti kereskedelemből származó összege kicsit több mint két százalékkal nőtt, megközelítve ezzel a 7,8 milliárd eurót, így Franciaország Magyarország nyolcadik legnagyobb kereskedelmi partnere volt.

2018-ban a Magyarországra irányuló francia export 2,9 százalékkal 3,5 milliárd euróra emelkedett, míg a Magyarországról érkező francia import 1,5 százalékkal 4,26 milliárd euróra nőtt. Franciaország a magyar termékek 7. legnagyobb exportpiaca és 10. legfontosabb beszállítója volt. Magyarország Franciaország 26. legfontosabb piaca és 28. legnagyobb beszállítója. Bár a gépjármű-forgalmazás 31,6 százalékos emelkedést mutatott (252,85 millió euró), és az autóalkatrész-forgalmazás is 43,8 százalékkal 148,39 millió euróra emelkedett, a repülőgép-eladás 42,4 százalékkal 52,5 millió euróra csökkent. Ez a tétel nagyban függ a Wizz Air légitársaságnak eladott Airbusoktól.

Franciaország fontos befektető Magyarországon. A Banque de France adatai szerint a magyarországi francia jelenlét 1999 és 2016 között háromszorosával nőtt, 947 millió euróról 2,7 milliárd euróra. A legutóbbi beruházások alapján Franciaország a 4. legnagyobb külföldi befektető itt Németország, az Egyesült Államok és Ausztria után, megelőzve Hollandiát és Luxemburgot.

A magyarországi francia beruházások elsődleges területei az élelmiszeripar, az energetika, az elektronika, valamint a gyógyszer-, autó-, vegy- és építőipar. A befektetések alapvetően nagyvállalatokhoz – például a Legrandhoz, az Auchanhoz, a Groupamához, a Valeóhoz, a PSA-hoz, a Michelinhez – kötődnek, de az elmúlt években a francia kkv-k magyarországi beruházási aktivitása is némi élénkülést mutat.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a francia GMD Group járműalkatrészeket gyártó alumíniumöntödéjének avatóünnepségén a Dorogi Ipari Parkban. FORRÁS: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN

2016-ban közel 600 francia irányítású vállalat működött Magyarországon, amelyek mintegy 40 ezer főt foglalkoztattak. Egy másik összesítés szerint a francia–magyar kapcsolat tovább erősödik majd. A francia vállalatok ugyanis összesen 40 milliárd forintos beruházásokat terveznek a közeli jövőben. Elsősorban a kutatás-fejlesztésre, az innovációra és a technológiai színvonal emelésére fókuszálnak majd, ami segíthet a magyar gazdaság versenyképességének további javulásában.

Stratégiai partnerek

A magyar kormány 2012. július 20-án kötött első stratégiai megállapodását napjainkig további 85 követte. Közülük több aláírás francia cégekhez kötődik. A Veiola (Dalkia) Energia Zrt., a Sanofi-Aventis Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. (és a Chinoin Gyógyszer- és Vegyészeti Termékek Gyára Zrt.), a Schneider Electric csoport 2013-ban, a Servier Hungária 2014-ben, a Le Bélier 2015-ben kötött stratégiai partnerségi megállapodást a magyar kormánnyal.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.