Hirdetés
Kezdőlap Francia kapcsolat Gazdaságilag is erős francia–magyar kötelék
No menu items!

Gazdaságilag is erős francia–magyar kötelék

Nem csupán szimbolikus jelentősége van annak, hogy nem sokkal a KLM után az Air France is az elsők között indította újra budapesti járatait. Magyarország és Franciaország ugyanis ezer szállal kötődik egymáshoz, a gazdasági kapcsolat pedig hagyományosan erős volt az utóbbi években is.

A francia–magyar gazdasági kapcsolatok erejét jól mutatja, hogy két évvel ezelőtt az országok közötti kereskedelemből származó összege kicsit több mint két százalékkal nőtt, megközelítve ezzel a 7,8 milliárd eurót, így Franciaország Magyarország nyolcadik legnagyobb kereskedelmi partnere volt.

2018-ban a Magyarországra irányuló francia export 2,9 százalékkal 3,5 milliárd euróra emelkedett, míg a Magyarországról érkező francia import 1,5 százalékkal 4,26 milliárd euróra nőtt. Franciaország a magyar termékek 7. legnagyobb exportpiaca és 10. legfontosabb beszállítója volt. Magyarország Franciaország 26. legfontosabb piaca és 28. legnagyobb beszállítója. Bár a gépjármű-forgalmazás 31,6 százalékos emelkedést mutatott (252,85 millió euró), és az autóalkatrész-forgalmazás is 43,8 százalékkal 148,39 millió euróra emelkedett, a repülőgép-eladás 42,4 százalékkal 52,5 millió euróra csökkent. Ez a tétel nagyban függ a Wizz Air légitársaságnak eladott Airbusoktól.

Franciaország fontos befektető Magyarországon. A Banque de France adatai szerint a magyarországi francia jelenlét 1999 és 2016 között háromszorosával nőtt, 947 millió euróról 2,7 milliárd euróra. A legutóbbi beruházások alapján Franciaország a 4. legnagyobb külföldi befektető itt Németország, az Egyesült Államok és Ausztria után, megelőzve Hollandiát és Luxemburgot.

A magyarországi francia beruházások elsődleges területei az élelmiszeripar, az energetika, az elektronika, valamint a gyógyszer-, autó-, vegy- és építőipar. A befektetések alapvetően nagyvállalatokhoz – például a Legrandhoz, az Auchanhoz, a Groupamához, a Valeóhoz, a PSA-hoz, a Michelinhez – kötődnek, de az elmúlt években a francia kkv-k magyarországi beruházási aktivitása is némi élénkülést mutat.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a francia GMD Group járműalkatrészeket gyártó alumíniumöntödéjének avatóünnepségén a Dorogi Ipari Parkban. FORRÁS: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN

2016-ban közel 600 francia irányítású vállalat működött Magyarországon, amelyek mintegy 40 ezer főt foglalkoztattak. Egy másik összesítés szerint a francia–magyar kapcsolat tovább erősödik majd. A francia vállalatok ugyanis összesen 40 milliárd forintos beruházásokat terveznek a közeli jövőben. Elsősorban a kutatás-fejlesztésre, az innovációra és a technológiai színvonal emelésére fókuszálnak majd, ami segíthet a magyar gazdaság versenyképességének további javulásában.

Stratégiai partnerek

A magyar kormány 2012. július 20-án kötött első stratégiai megállapodását napjainkig további 85 követte. Közülük több aláírás francia cégekhez kötődik. A Veiola (Dalkia) Energia Zrt., a Sanofi-Aventis Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. (és a Chinoin Gyógyszer- és Vegyészeti Termékek Gyára Zrt.), a Schneider Electric csoport 2013-ban, a Servier Hungária 2014-ben, a Le Bélier 2015-ben kötött stratégiai partnerségi megállapodást a magyar kormánnyal.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.