Hirdetés
Kezdőlap HR Gulyás Gergely: a brit kormány a Brexit-megállapodás elmaradása esetén is garantálja a magyarok...
No menu items!

Gulyás Gergely: a brit kormány a Brexit-megállapodás elmaradása esetén is garantálja a magyarok jogait

A brit kormány abban az esetben is garantálná a Nagy-Britanniában élő magyarok jogosultságait, ha a brit EU-tagság megszűnéséig (Brexit) nem jön létre megállapodás az Európai Unióval a jövőbeni kapcsolatrendszer feltételeiről – mondta londoni tárgyalásai után Gulyás Gergely.

Sajid Javid brit belügyminiszter garantálja a magyarok jogait Nagy-Britaniában

A Miniszterelnökséget vezető miniszter – több más brit kabinettag, képviselő és elemző mellett – megbeszélést tartott Sajid Javid brit belügyminiszterrel is. Megbeszélései után az MTI-nek elmondta: Javid biztosította őt arról, hogy London megállapodás nélküli Brexit esetén is biztosítaná a munkavállaláshoz és a tartózkodáshoz fűződő jogok további érvényesülését a magyaroknak.

Gulyás Gergely hangsúlyozta: a viszonosság jegyében a magyar kormány is garantálná ugyanezeknek a jogoknak a további érvényesülését a Magyarországon élő britek számára.

Hozzátette: Magyarország azt támogatja, hogy a Brexit-folyamat az Európai Bizottsággal kötendő megegyezés alapján, szabályozott körülmények között menjen végbe, de a jelenlegi helyzetben arra is fel kell készülni, hogy mi a teendő, ha nem születik ilyen megállapodás.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: a brit belügyminiszterrel tartott megbeszélésén egyetértés volt arról, hogy a Brexitről hozott brit választói döntéshez nagymértékben hozzájárult az is, hogy Európa, “különösen a jelenlegi Európai Bizottság tevékenysége miatt” képtelen volt megvédeni határait az illegális migrációval szemben.

Gulyás Gergely találkozott Lord Martin Callanannel, a Brexit-folyamatért felelős minisztérium államtitkárával is, aki tájékoztatást adott arról, hogy hol tartanak az Európai Bizottsággal folyó egyeztetések. Lord Callanan elmondta: a minisztérium reményei szerint november végéig létrejöhet a Brexit feltételrendszeréről szóló megállapodás, de vannak olyan kérdések, amelyekben nincs egyetértés.

A legnehezebbek közé tartozik ezek közül az Ír Köztársaság és Észak-Írország határának jövőbeni ellenőrzése.

Gulyás Gergely: A viszonosság jegyében a magyar kormány is garantálná a Magyarországon élő britek jogait

Gulyás Gergely elmondta: tárgyalópartnerei kivétel nélkül hangsúlyozták, hogy a brit EU-tagság megszűnése nem Európa elhagyását jelenti, és ennek alapján Nagy-Britannia arra is törekszik, hogy a visegrádi országokkal, köztük Magyarországgal hosszú távon fennmaradjanak a szoros és jó kapcsolatok.

A miniszter szerint ez kölcsönös érdek, jó lenne például az egyetemi együttműködés területén még a jelenleginél is szorosabb kapcsolatokat kiépíteni, de a gazdaságban, a kultúrában és számtalan egyéb területen is be kell bizonyítani, hogy a brit EU-tagság hiányában is lehetséges a még szorosabb együttműködés Nagy-Britanniával.

Arra a kérdésre, hogy a tárgyalásain szerzett tapasztalatok alapján a brit kormány tagjai milyen esélyt adnak a megállapodásos Brexitnek, Gulyás Gergely elmondta: a kormány és a Konzervatív Párt képviselői lényegesen valószínűbbnek tartják azt, hogy lesz megállapodás a Brexit feltételrendszeréről, mint azt, hogy nem.

Hozzátette ugyanakkor, hogy mivel fontos kérdésekben távol állnak, illetve nem közelednek az álláspontok, a brit kormány arra az eshetőségre is felkészül, hogy nem sikerül megállapodásra jutni az EU-val. A cél azonban brit részről is a szabályozott, rendezett körülmények közötti kilépés.

A magyar kormány álláspontja is az, hogy tisztességes Brexit-megállapodásra kell törekedni, de ha nem ez a forgatókönyv valósul meg, akkor Magyarország készen áll arra is, hogy kétoldalú alapon próbálja szorosabbra fűzni kapcsolatait Nagy-Britanniával – mondta Gulyás Gergely.

Arra a kérdésre, hogy a visegrádi négyek (V4) szintjén folyik-e egyeztetés a Nagy-Britanniával kialakítandó majdani kapcsolatokról, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette: Nagy-Britannia számára különösen értékes lenne, ha a V4-együttműködésben részes országokkal azonos tartalmú megállapodásokat tudna kötni, mivel 65 milliós lakosságú országcsoportról van szó. Emellett a visegrádi négyeknek is érdekük, hogy ha lehetséges, közösen érvényesítsék geopolitikai helyzetükből adódóan nagyon hasonló érdekeiket – fogalmazott Gulyás Gergely.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.