Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hatvanéves csúcson a brit államadósság
No menu items!

Hatvanéves csúcson a brit államadósság

Az áprilisi közfinanszírozási adatok szerint több mint hat évtizede nem mért szinten, száz százalék közvetlen közelében jár a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államadósság-ráta. A legnagyobb kiadási tételek között szerepelt a múlt hónapban az államadósság rekordösszegű havi kamatterhe.

A brit statisztikai hivatal (ONS) kimutatta, hogy április végén a nettó államadósság-állomány 2536,9 milliárd font – 1096 trillió (1096-szor ezermilliárd) forint – volt. Ez 99,2 százalékos GDP-arányos nettó államadósság-rátának felel meg.

Az ONS visszatekintő adatsora szerint a brit közszféra adósságterhe a hazai össztermék arányában mérve legutóbb 1962 márciusában volt ennél magasabb: akkor 99,5 százalékos nettó államadósság-rátát mértek.

A közfinanszírozási szektor havi nettó piaci hiteligénye – az állami bankrészesedések finanszírozási igénye nélkül – a múlt hónapban 25,6 milliárd font volt, 11,9 milliárd fonttal több, mint a tavaly azonos hónapban.

A brit statisztikai hivatal kimutatása szerint a friss közfinanszírozási adatokon belül különösen kirívó volt a brit államadósság áprilisi kamatterhe, amely elérte a 9,8 milliárd fontot.

Ez 3,1 milliárd fonttal haladta meg a brit szuverén adósságállomány tavaly áprilisi kamatterhét, és a legmagasabb áprilisi kamatfizetési kötelezettség volt azóta, hogy ezt a havi adatsort az ONS a jelenlegi módszertan alapján 1997-ben rendszeresen közölni kezdte.

A hitelminősítők mindazonáltal derűlátó módon ítélik meg a brit közfinanszírozási folyamatokat. Ennek jeleként áprilisban stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló negatívról Nagy-Britannia “AA/A-1 plusz” szintű államadós-osztályzatának kilátását az S&P Global Ratings.

Az S&P elsősorban azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy korábbi várakozásaihoz képest enyhültek a brit közfinanszírozást terhelő kockázatok.

A hitelminősítő előrejelzése szerint a GDP-arányos brit államadósság-ráta lassú csökkenésnek indul, és 2026-ig 96 százalékra süllyed.

A cég a 2023-2025 közötti időszakra évente átlagosan 3,7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár Nagy-Britanniában az előző, tavaly szeptemberi előrejelzésében szereplő 5,5 százalék helyett.

A brit államháztartási hiány a 2020-2021-es pénzügyi évben 15 százalékon – 75 éve nem mért szinten – tetőzött, elsősorban a koronavírus-járvány megfékezésével járó kiadások miatt. A hazai össztermékhez mért deficit az idén márciusban véget ért 2022-2023-as pénzügyi évben 5,4 százalék volt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.