Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Helyzetkép. Forrongó Dél-Amerika
No menu items!

Helyzetkép. Forrongó Dél-Amerika

Dél-Amerika országaiban leült a gazdaság és feszült a politikai helyzet. Az adottságaik jók lennének, mégis egymást érik a válságok, amiért sokan az extrém társadalmi különbségeket teszik felelőssé. Petrus Szabolcs helyzetképe.

15 forintért forradalom?

Jelentéktelen döntések néha társadalmi lavinát indítanak el. Chile, Dél-Amerika gazdaságilag és politikailag legstabilabb országa 15 forint miatt süllyedt káoszba? Ennyivel emelkedett Santiago de Chilében a metrójegy ára. A fővárosban kezdődött tiltakozás hamar átterjedt az egész országra. A jegyáremelés visszavonása és a kormánytagok felének leváltása sem javított a közhangulaton. Chilét Dél-Amerika Svájcának nevezik. Évtizedekig jelentős volt a növekedés, stabilok a gazdasági és politikai viszonyok – ritkaság a kontinensen. Ezért döbbentette meg a világot, hogy éppen ott szabadultak el az indulatok.

Dél egésze forrong

A hónapok óta súlyos gazdasági válsággal küzdő Argentínában az elnökválasztási kampány tovább polarizálta a lakosságot. Kijárási tilalmat rendeltek el az erőszakba torkolló tüntetések miatt.

Lemondott Evo Morales, Bolívia elnöke, aki tévébeszédében jelentette be, hogy az ország érdekében távozik a hatalomból.

Bolíviában is tiltakoznak az emberek a legutóbbi elnökválasztás feltételezett csalásai miatt. Az évek óta az összeomlás szélén álló Venezuelában exodus zajlik, 4 millióan menekültek el.

Brazíliában a magát nyíltan a katonai diktatúra hívének mondó Bolsonaro hatalomra kerülése óta egymást érik a politikai botrányok. A gazdaság is gyengélkedik. 12%-os a munkanélküliség.

Kevesek részesülnek a javakból

A kontinens gazdag természeti kincsekben, mégsem sikerült soha elérni az észak-atlanti jólétet. A Nemzetközi Valutaalap (IWF) becslése szerint idén mindössze 0,2%-os lesz a gazdasági bővülés. Elkeserítő adat tekintettel arra, hogy a kontinens államainak többsége fejlődő ország, ahol a növekedés általában nagyobb, mint a tehetős európai államokban. Dél-Amerika utolsó a kontinensek növekedési rangsorában. Szakértők nem számítanak javulásra az következő években sem.

A nagyvárosi középrétegek mégis jól élnek. Irányítják a gazdaságot és a politikát. Az őrzött lakóparkokban és bevásárlóközpontokban biztonságban érzik magukat. A gyerekeik magániskolákban tanulnak. Saját kocsival járnak, nem zavarja őket, hogy a tömegközlekedés, ha egyáltalán létezik, megbízhatatlan.

Az átlagember a rossz közbiztonság miatt sosem érezheti magát biztonságban. Gyerekeit színvonaltalan állami iskolákba kénytelen küldeni. A gyenge tömegközlekedésre van utalva. Mindennek fényében érthetőbb, hogy a chilei elit és a nyugati világ számára nevetségesnek tűnő metrójegy árának emelése, miért váltott ki országos tüntetéshullámot.

Az eminens megbukik

Chile a jól működő piacgazdaság szinonimája volt. A Nobel-díjas Milton Friedman tanácsai alapján modernizálták a gazdaságot. A szociálpolitikával azonban a kormányok egyformán mostohán bántak. Ezért lehet a nyugat-európaihoz hasonló megélhetési költségek mellett 250 dollár az átlagnyugdíj. A társadalom legalsó 5 százalékának jövedelme megegyezik a Mongóliában élő legszegényebbek 5 százalékával, míg a leggazdagabb 2 százalék annyit keres, mint a német társadalom felső 2 százaléka!

Chile az utcára vonult

Növekedés nélkül nincs sikeres gazdaság. De, ha a bővülésből csak egy szűk réteg profitál, előbb-utóbb fellázadnak a tömegek. Ez történik Chilében, ahol a tüntetéshullámnak már 20 halálos áldozata volt. Le kellett mondani a Santiagóba tervezett ENSZ klímakonferenciát is.

Elszalasztott lehetőségek

A 2000-es évek első évtizedében a nyersanyagok magas világpiaci árának köszönhetően dübörögtek a gazdaságok. Jó áron lehetett eladni a brazil szóját, a chilei rezet és a venezuelai olajat. Közös volt bennük az is, hogy elmulasztották a gazdaságot függetlenebbé tenni a világpiaci nyersanyagáraktól.

A mulasztás megbosszulja magát. A remény, amely szerint Dél-Amerika lehet az USA és Kína közötti kereskedelmi háború nyertese, szertefoszlott. Hiába növekedett a kínai kereslet a dél-amerikai nyersanyagok és mezőgazdasági termékek iránt, a világgazdaság lassulása és különösen a nemzetközi pénzpiacok elbizonytalanodása nagyon sújtja a kontinenst.

Borús kilátások

Argentína gazdaságfa zsugorodik

Különösen tanulságos Argentína esete. A megbukott elnök, Mauricio Macri liberalizációval és reformokkal pénzügyi és reálgazdasági befektetőket vonzott az országba.

A 2001-ben csődöt jelentő és a nemzetközi adósságai törlesztését felfüggesztő országban az elmúlt években még a 100 éves futamidejű állampapírra is volt külföldi vevő! A nemzetközi pénzpiacokon eluralkodó válásághangulat és az emelkedő nyugati állampapírhozamok miatt azonban hirtelen elmaradtak a pénzügyi befektetők.

A peso mélyrepülésben van, a gazdaság idén 3%-al zsugorodik, 10%-os a munkanélküliség, csökkennek az adóbevételek, ezért a drasztikus kiadáscsökkentés ellenére is nő a költségvetés hiánya, egyre nagyobb gond az államadósság refinanszírozása. Ismét államcsőd fenyeget.

Chilében nem ilyen rossz a helyzet. De a tüntetéshullám a 2014-es foci-vb-t megelőző brazíliai zavargásokra emlékeztet. Ezeket is egy minimális összegű metrójegyár emelés váltotta ki. A legnagyobb dél-amerikai ország politikailag azóta is nagyon megosztott. Az árkot tovább mélyítette Bolsonaro megválasztása és az exelnök, Lula börtönbe vetése. A két tábor között nincs párbeszéd. Így esély sincs hosszú távú reformokra. Borús előjelek Chile számára.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.