Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hollandiában törvény született az otthoni munkavégzésről
No menu items!

Hollandiában törvény született az otthoni munkavégzésről

Egyes holland vállalkozások szerint a távmunka további engedélyezése fokozza a termelékenységet és a munkavállalók elégedettségét. Illusztráció: Bigstock

Miközben az amerikai vállalatok azért közdenek, hogy visszacsábítsák a munkavállalókat az irodákba, a holland parlament elfogadta az otthoni munkavégzés törvényes jogának bevezetéséről szóló jogszabályt. Ezzel Hollandia az egyik első olyan országgá vált, amely törvénybe iktatta ezt a rugalmasságot.

A jelenlegi holland törvények szerint a munkáltatók indoklás nélkül elutasíthatják a munkavállalók otthoni munkavégzésre irányuló kérelmét. Az új jogszabály arra kényszeríti a munkáltatókat, hogy mérlegeljék az ilyen kéréseket, és adjanak indoklást, ha elutasítják azokat.

Az Egyesült Államokban a vállalatok azzal küzdenek, hogyan lehetne a fehérgalléros alkalmazottakat visszahívni az irodába. Egyesek irodai juttatásokkal próbálják visszacsábítani a dolgozókat, például több kanapéval vagy nagyobb kávézókkal. Mások keményebb irányvonalat választanak. Elon Musk nemrég azt közölte a Tesla és a SpaceX alkalmazottaival, hogy legalább heti 40 órát kell az irodában tölteniük.

Az ADP kutatóintézet több mint 32 ezer amerikai munkavállaló körében végzett áprilisi felmérésében a válaszadók kétharmada azt mondta, hogy új munkahelyet keresne, ha teljes munkaidőben vissza kellene térnie az irodába.

Hollandiában a világjárvány előtt is népszerű volt az otthoni munkavégzés. Az Eurostat, az EU statisztikai hivatala szerint 2018-ban a foglalkoztatott hollandok 14 százaléka dolgozott távolról, ami a legmagasabb arány az Európai Unióban.

Az ország az első helyen végzett a Plusnet brit szélessávú szolgáltató 2019-es felmérésében, amely az úgynevezett digitális nomádok számára a legjobb európai országokat rangsorolta olyan tényezők alapján, mint az internet minősége, a megélhetési költségek és a co-working terek mennyisége.

Az e heti törvényjavaslat a 2015-ös rugalmas munkavégzésről szóló törvény módosítása, amely lehetővé tette a munkavállalók számára, hogy változtatásokat kérjenek a munkaórák számában, a munkarendjükben és a munkahelyükön.

A törvény “fontos lépést” jelent a munkavállalók számára – mondta Senna Maatoug, a GroenLinks párt képviselője és a törvényjavaslat egyik társszerzője. “Lehetővé teszi számukra, hogy jobb egyensúlyt találjanak a munka és a magánélet között, és csökkentsék az ingázással töltött időt“.

Steven van Weyenberg, a D66 párt tagja és a törvényjavaslat társszerzője azt mondta: “A munkaadók számára ez szintén egy jó törvény. Mert egy boldog munkavállaló boldog munkáltatót jelent.

Egyes holland vállalkozások szerint a távmunka további engedélyezése fokozza a termelékenységet és a munkavállalók elégedettségét.

Az ING Groep, a holland multinacionális bank közölte, hogy Hollandiában lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy a munkaidő 50 azázalékában otthon dolgozzanak, kivéve a fiókokban dolgozókat. A banknak Hollandiában nagyjából 15 ezer, világszerte pedig 57 ezer alkalmazottja van.

Kombináljuk az irodai munka előnyeit az otthoni munkavégzés előnyeivel” – mondta az ING szóvivője, Aram Goudsmit, hozzátéve, hogy “munkatársaink jóléte a legfőbb prioritásunk“.

A Heineken, az Amszterdamban alapított sörgyártó óriásvállalat szóvivője elmondta, hogy jelenlegi hibrid modelljük lehetővé teszi a hollandiai alkalmazottak számára, hogy a hét két napján otthonról dolgozzanak. A szóvivő nem kívánt nyilatkozni arról, hogy a vállalat támogatná-e a holland alkalmazottak otthoni munkavégzését a heti két napnál több napon, ha ezt kérnék.

A jogszabályt dicsérte a Holland Szakszervezetek Szövetsége, amelynek 900 ezer tagja van különböző szakmákból.

“A Covid-válság megmutatta, hogy a távmunka működhet, és hogy a munkavállalók boldogabbak és produktívabbak, ha felváltva dolgoznak otthonról és az irodában. Szakszervezetként sürgetjük a vállalatokat, hogy kössenek kollektív szerződést a távmunkáról”

– mondta José Kager, a szakszervezet szóvivője.

A világjárvány idején a holland kormány segített a vállalkozásoknak visszatérítéseket és adómentességeket felajánlva, hogy a munkavállalóknak megtérítsék az otthoni irodák kialakításával járó többletköltségeket.

A holland munkavállalók többsége azt szeretné, ha a rugalmas munkavégzés állandóvá válna. Egy nemrégiben a pénzügyi, üzleti és kormányzati szektorban dolgozó 5300 holland munkavállaló körében végzett felmérés szerint 70 százalékuk szeretné, ha az otthoni és az irodai munkavégzés között lehetne váltogatni. Csak 10 százalékuk akart visszatérni a teljes munkaidős irodai munkához, és 20 százalékuk mondta, hogy csak otthonról szeretne dolgozni.

Más európai országok az elmúlt években hasonló munkavállalóvédelmi törvényeket vezettek be, de egyik sem mondta ki kifejezetten, hogy a munkavállalóknak joguk van az otthoni munkavégzéshez.

A spanyolországi jogszabályok némi védelmet nyújtanak az otthonról dolgozni kívánó munkavállalóknak, és megtiltják a vállalatoknak, hogy pusztán a munkavégzés helye alapján előnyben részesítsék az irodai alkalmazottakat a távmunkásokkal szemben. Portugáliában egy tavaly elfogadott törvény megtiltja a munkáltatóknak, hogy munkaidőn kívül kapcsolatba lépjenek a munkavállalókkal.

Az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban nincs ilyen védelem, a munkavállalóknak a munkáltatókkal kell tárgyalniuk, ha otthonról kívánnak dolgozni. (Wall Street Journal)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.

Jó hír a légi utazóknak: nagyot nő a Ryanair flottája a nyáron

A Ryanair tovább bővíti flottáját azzal, hogy 40 új Boeing repülőgép leszállítására számít július közepéig

Oroszország a fejlett országoknál jobban növekedhet 2024-ben

A Reuters múlt havi közvélemény-kutatása szerint az orosz központi bank várhatóan 16%-on tartja irányadó kamatát a következő, április 26-i kamatmeghatározó ülésén. A Reuters által megkérdezett elemzők 2024 végére 12,5%-on várják a kamatlábakat

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.
Hirdetés

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.