Hirdetés
Kezdőlap Autóipar Korona-vírus. Az üzletek üresek, a gyárak leállnak
No menu items!

Korona-vírus. Az üzletek üresek, a gyárak leállnak

A német vállalatok egyre jobban érzik a korona-vírus hatásait. Az Adidas bevétele például 85 százalékkal esett vissza Kínában. Autóból 20 százalékkal kevesebbet értékesítettek. A VW mind az öt kínai üzemében áll a termelés.

A divatcégek a forgalom esése miatt szenvednek  

Az Adidas a kínaiak kedvenc márkái közé tartozik. Ezért a német sportruházati cég különösen érzi a korona-járvány miatti drasztikus forgalomcsökkenést. A jó év eleji kezdés után, január végén gyakorlatilag eltűntek a vevők a kínai márkaboltjaikból. 85 százalékos a forgalomcsökkenés. A másik két legfontosabb ázsiai piacon, Dél-Koreában és Japánban szintén jelentős a visszaesés. Főleg az újévi ünnepek idején nagy számban érkező kínai turisták elmaradása érződik.

A Puma  sem “ugrik “Kínában akkorát, mint korábban

Panaszkodik a legnagyobb német konkurens, a Puma is. ”Kínában január vége óta gyakorlatilag áll a gazdaság” – nyilatkozta a cégvezető, Björn Gulden a Süddeutsche Zeitungnak.

Az Adidas árbevétele 20 százaléka Kínából származik. 12 ezer üzletben, köztük 500 saját márkaboltban kaphatók a német gyártó termékei. Többségük hetek óta zárva van. A Pumának Kína – az USA után – a második legfontosabb piac. Tavaly 40 százalékos bővülés mellett a globális bevétel 13 százalékát adta. Az online üzlet menne. De a megszokottnál jóval több megrendelést nem tudják házhoz szállítani, mert a posta és a csomagküldők továbbra se dolgoznak. A Pumánál mindennek ellenére optimisták.

Azoknak a szakértőknek hisznek, akik a járvány leülése utánra ’gigantikus vásárlási lázat’ prognosztizálnak.

Az autógyártóknak a termelés leállása fáj

A korona-járvány nem csak a kereskedelmet, a gyártást is érinti. A Kínában öt helyen termelő Volkswagen már többször kénytelen elhalasztani a gyárai újraindítását. Most abban bíznak, hogy a jövő héten visszatér az élet az üzemekbe.

A VW-csoporthoz tartozó Audi három gyárában már beindult a termelés. Az ingolstadti cégnek, csak úgy, mint minden német prémiumgyártónak, Kína a legfontosabb piaca. A tavaly eladott 1,8 millió Audiból 700 ezer Kínában talált gazdára. Az értékesítésben is érzik a vírus kihatásait: „A bemutatótermeinket ismét megnyitottuk, de kevesen jönnek, a rendelések többsége online érkezik.” A kínai újautó értékesítés januárban 20 százalékkal esett vissza: elmaradtak a vevők, a már megrendelt autókat logisztikai nehézségek miatt nem tudták kiszállítani.

Több Kínai gyár újra működik, de a VW csoport néhány üzeme megsínyli a járványt

Az autóipar különösen érzi a korona-járvány gazdasági hatásait. Most bosszulja meg magát, hogy a német gyártók nem csak az eladásban, de a gyártásban is nagyban függenek az ázsiai országtól. Bárhol is szereljék össze, minden autójukban van Kínában készült alkatrész. Ha kiürülnek a gyárak tartalékai, megakad a termelés a világ más pontjain is.

A vírus epicentrumában, Hupejben 12 üzemben, évi 2 millió autó készül. A Német Autógyártók Szövetsége (VDA) közleménye szerint a német gyártóknak Kínán kívül még sehol sem kellett leállítani a termelést alkatrészellátási zavarok miatt. Nagyobb bajba került a Fiat. Az olasz márka legnagyobb, szerbiai üzemében áll a termelés a Kínából érkező autórádiók és hangszórók hiánya miatt.

A szállítmányozók most fogják csak megérezni

Az európai kikötők még nem érzik a hatást. Viszont tudják, ha késéssel is, de meg fog érkezni. „14-20 nap mire egy konténerhajó Kínából Európába ér. A január vége óta el nem indult hajóknak a következő napoktól fognak hiányozni” – magyarázta a legnagyobb németországi, a hamburgi kikötő szóvivője, Jens Meier a Süddeutsche Zeitungnak.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.