Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Kötelező COVID teszt - oltás helyett vagy oltás mellett
No menu items!

Kötelező COVID teszt – oltás helyett vagy oltás mellett

Az idei nyár is a COVID jegyében telik. Az utazás az európai igazolvánnyal az EU területén élőknek egyszerűbb lett. Azoknak, viszont akik az amszterdami székhelyű  Európai Gyógyszerügynökség által nem elismert szérumot kapták – például oroszt vagy kínait -, ugyan úgy teszteltetniük kell magukat, mint a be nem oltottaknak. Változó, hol, melyik és mennyire friss teszt kell. Európai körkép.

Kvázi általános szabályok

Azok, akik az európai igazolvánnyal bizonyítják, hogy a második oltás felvétele óta legalább 14 nap telt el, az EU-országaiba be utazhatnak. Néhány ország, így az idegenforgalmi szempontból fontos Horvátország és Itália megelégszik az első oltással is. Igaz, az olaszok ebben szigorítást terveznek. Aki nincs beoltva, teszteltetnie kell magát. A tagállamok többsége csak a drágább és hosszabb ideig készülő 72 óránál nem régebbi PCR-vizsgálatot fogadja el. De egyre több helyen megelégedtek a 48 óránál nem régebbi antigén-gyorsteszttel.

Franciaország – Dánia

Franciaországban a patikák többségében és a városok nagyobb csomópontjain felállított mobil állomáson a külföldiek is – ingyen – csináltathatnak antigén-gyorstesztet és PCR-vizsgálatot. A nyár elején a kormány a határátkelőkre is mobil állomásokat igért. „Nem állítottuk fel őket, mert hiányzik a viszonosság. Az európai országok többsége nem biztosítja ugyanezt a franciáknak” – indokolta a visszalépést Clément Beaune európaügyi miniszter.

A franciáknál augusztus elejétől a korábbi magyar szabályozáshoz hasonlóan éttermekben, szállodákban, szabadidős létesítményekben, sőt a távolsági tömegközlekedésben is szükség lesz a kétszeri oltottság igazolására vagy a 48 óránál nem régebbi antigén-tesztre.

A franciával megegyező a teszt-helyzet a dánoknál is, azzal a megszorítással, hogy az ingyenes PCR-teszt előtt egy központi rendszerben kell regisztrálni, ahonnan 24 órán belül az eredmény érkezik.

Hollandia

Az ország valamennyi határátkelőjén ingyenes a gyorsteszt. Az akció a turizmus felpörgetését célozza, augusztus végéig van érvényben és a kormány becslése szerint 350 millió euróba fog kerülni.

Svédország

Csak az országban tartózkodóknak és akkor ingyenes a teszt, ha valaki COVID-szimptómákat mutat fel.

Németország

A német állampolgárok heti egy ingyenes tesztre jogosultak, amely a választásuk szerint lehet PCR és antigén. Meghatározott foglalkozási csoportokban dolgozók, például a tanárok heti kettőt csináltathatnak. A tartományi jogú Berlinben egyedüliként a külföldiekre is kiterjesztette a lehetőséget. A tesztet szinte minden gyógyszertárban elérhető és számos más helyen is kínálják magánegészségügyi szolgáltatók. Az állam tesztenként 21 eurót fizet nekik. Az érdeklődés csúcsán, márciusban a lakosság 2 százaléka teszteltette magát hetente, ami 30 millió vizsgálatot és 630 millió euró kiadást jelentett a szövetségi költségvetésnek.

A repülővel érkező külföldieknek a légikikötőkben kínálnak gyorstesztet, amelyért tartománytól függően 128 és 150 euró közötti összeget kell fizetni.

Ausztria és Belgium

Az osztrák egészségügyi kormányzat az ország 2.400 pontján kínál havi öt ingyenes gyorstesztet az állampolgároknak és az állandó lakóhellyel rendelkező külföldieknek. A turisták a gyógyszertárakban kérhetnek COVID-vizsgálatot, amiért azonban fizetniük kell.

Hasonló a helyzet Belgiumban is, ahol a tesztet az állam által megszabott áron, az antigént 55, a PCR-t 120 euróért végzik a patikák az országban tartózkodó külföldieknek.

Horvátország

Ingyenes teszt csak az állampolgároknak jár, akik ezt a háziorvosuknál végeztethetik el. Aki gyorsabb és kényelmesebb vizsgálatot szeretne, a magánszolgáltatókhoz mehet, akik 40-50 euróért kínálják az antigén és a PCR-tesztet.

Görögország

A görög állam a saját állampolgárai mellett azoknak a külföldieknek is ingyenes tesztelést kínál, akiknek erre a hazautazáshoz van szükségük. A vizsgálatot a kórházakban kialakított tesztpontokon lehet elvégeztetni. A magánszolgáltatók 20-30 euróért kínálják a vizsgálatot.

Litvánia

A beutazó külföldieknek biztosított a belépéshez szükséges antigén-teszt a reptereken és a határátkelőknél, amit magánszolgáltatók végeznek el 33 és 43 euró közötti áron.

Spanyolország

A kedvelt turisztikai célországban is csak az országon belül és csak a spanyoloknak ingyenes a teszt, amit a kórházakban végeznek el. Az országon belül tartózkodó külföldiek csak magánszolgáltatókhoz fordulhatnak, akik hatósági áron, 40 euróért kínálják az antigén és 100 euróért a PCR-tesztet. Sok reptereken viszont nincs tesztelési lehetőség az országba történő belépés előtt.

A gyorsan változó járványhelyzet miatt érdemes ellenőrizni a pillanatnyi előírásokat a konzuli szolgálat itt elérhető oldalain,  megfelelő “fülre” állítva a keresőt

Petrus Szabolcs

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.

Jó hír a légi utazóknak: nagyot nő a Ryanair flottája a nyáron

A Ryanair tovább bővíti flottáját azzal, hogy 40 új Boeing repülőgép leszállítására számít július közepéig

Oroszország a fejlett országoknál jobban növekedhet 2024-ben

A Reuters múlt havi közvélemény-kutatása szerint az orosz központi bank várhatóan 16%-on tartja irányadó kamatát a következő, április 26-i kamatmeghatározó ülésén. A Reuters által megkérdezett elemzők 2024 végére 12,5%-on várják a kamatlábakat

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.
Hirdetés

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.