Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság KSH: a járműgyártás 13,2 százalékkal esett vissza júliusban
No menu items!

KSH: a járműgyártás 13,2 százalékkal esett vissza júliusban

Júliusban az ipari termelés volumene 8,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezen belül a járműgyártás termelése 13,2 százalékkal esett vissza a múlt év azonos időszakához mérve  – erősítette meg első becslését a Központi Statisztikai Hivatal.

A koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása még ebben az időszakban is érezhető volt – tették hozzá.

Az előző hónaphoz viszonyítva júliusban 7,2 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás, áprilishoz képest pedig 46 százalékkal emelkedett.

Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 8,0, a csekély súlyú bányászaté 31 százalékkal esett vissza. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4,1 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipari termelés mintegy 29 százalékát képviselő járműgyártás 13,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A közúti gépjármű gyártásának volumene 16,9 százalékkal, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 10,8 százalékkal esett vissza.

A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 2,3 százalékkal nőtt. Az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 52, míg a kisebb súlyú elektronikus fogyasztási cikk gyártása 14,1 százalékkal emelkedett, a híradástechnikai berendezés gyártása ugyanakkor 68 százalékkal visszaesett.

Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek gyártása a külpiaci eladások növekedésének és a belföldi eladások mérséklődésének eredőjeként 0,3 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

A villamos berendezés gyártás 1,6 százalékkal nőtt, elsősorban a járműgyártáshoz köthető akkumulátorgyártás felfutása miatt.  A vegyi anyagok és termékek gyártásában tizenkilenc havi csökkenés után növekedést mért a KSH. Júliusban a kibocsátás 6,7 százalékkal emelkedett, főleg a műanyag alapanyagok gyártásának köszönhetően.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

Az ipar belföldi értékesítése 8,3 százalékkal, ezen belül a feldolgozóiparé 11,4 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Negyedik hónapja csökkentek az élelmiszeripar belföldi eladásai, igaz az áprilisi 15,0 százalék után júliusban csak 0,2 százalékkal. A járműgyártásban a 21,3 százalékos volt a belföldi értékesítés éves lemaradása a júniusi 18,7 százalék után, a számítástechnikai termékeknél viszont az előző havi 9,8 százalékról 7,6 százalékra fékeződött a visszaesés. A gyógyszeripar belföldi értékesítése 8,3 százalékkal, a villamos berendezéseké 5,0 százalékkal meghaladta a tavaly júliusit.

Az ipari export volumene 6,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A járműgyártás kivitele 11,7 százalékkal esett vissza, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásé 5,5 százalékkal, a villamosberendezéseké 8,5 százalékkal nőtt. Az élelmiszerexport 5,1 százalékkal nagyobb volt a tavaly júliusinál, a gyógyszerexport 5,3 százalékkal csökkent.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelései 5,9 százalékkal elmaradtak a tavaly júliusiaktól, az új belföldi rendelések 4,7, az új exportrendelések 6,1 százalékkal csökkentek.  Az összes rendelésállomány július végén 0,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a belföldi megrendelések 9,3 százalékkal az export megrendelések 0,2 százalékkal nőttek.

Az év első hét hónapjában az ipari termelés 12,1 százalékkal esett vissza a múlt év azonos időszakához mérve, a külpiaci eladások volumene 12,6 százalékkal, a belföldi értékesítés 7,8 százalékkal csökkent.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.