Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Külkereskedelem. Az export és az import is nagyot nőtt
No menu items!

Külkereskedelem. Az export és az import is nagyot nőtt

Májusban az export euróban kifejezett értéke 38,9, az importé 39,7 százalékkal nőtt. Az aktívum 68 millió euró volt, az egyenleg 19 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest – jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

Az aktívum 29 millió euróval kevesebb az első becslésben közöltnél.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 5,5, a behozatalban 8,0 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 2,3 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 0,9 százalékkal gyengült, a dollárral szemben 9,5 százalékkal erősödött – közölte a KSH.

Az export volumene 30,9, az importé 33,3 százalékkal múlta felül a tavaly májusit.

Az év első öt hónapjában az export 21,3 százalékkal, az import 17,9 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakát. A 2,996 milliárd euró öthavi exporttöbblet 1,624 milliárd euróval több a tavalyinál.

A gépek, szállítóeszközök kivitele 27,4, behozatala 25,7 százalékkal nőtt és 5,291 milliárd euró aktívumot termelt. A járműipar exportja 34,7 százalékkal, importja 37,1 százalékkal nőtt és 3,500 milliárd euró exporttöbbletet eredményezett. Az energiafejlesztő gépek és berendezések forgalma 1,369 milliárd euró aktívummal zárt annak ellenére, hogy az import itt is nagyobb, 32,2 százalékos növekedést mutatott az export 28,3 százalékánál.

Az élelmiszerexport 4,9 százalékos növekedésével szemben az import 0,4 százalékkal elmaradt a tavalyitól, az 1,116 milliárd euró exporttöbbletből 690 millió euró a gabonakereskedelemnek volt köszönhető, bár az export alig 0,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól míg az import ugyancsak szerény 0,4 százalékkal nőtt.

A feldolgozott termékek exportja 15,8, importja 11,2 százalékkal nőtt és 1,980 milliárd euró deficittel járt, mivel a vas, acél, színesfém és egyéb fémtermékek forgalma 2,008 milliárd euró deficittel zárt. A gyógyszerek visszaeső forgalmából – az export 4,8, az import 3,0 százalékkal csökkent – 316 millió exporttöbblet maradt meg.

Az energiahordozók kereskedelméből 1,711 milliárd euró volt a deficit az import euróban számolt értéke 21,7 százalékkal, az exporté 7,0 százalékkal nőtt. Az importárak májusban 87,3 százalékkal, az öt hónap átlagában 40,4 százalékkal voltak magasabbak, míg az exportárak rendre 80,8, illetve 27,0 százalékkal voltak magasabbak.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.