Kezdőlap Címkék 2021 május

2021 május

Külkereskedelem. Az export és az import is nagyot nőtt

Májusban az export euróban kifejezett értéke 38,9, az importé 39,7 százalékkal nőtt. Az aktívum 68 millió euró volt, az egyenleg 19 millió euróval romlott...

Nettó átlagkeresetek május hónapban: +7,8 százalék

Májusban 8,2 százalékkal nőttek a keresetek az egy évvel korábbihoz képest. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 431 600 forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 287 000 forint volt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: közel 20 százalékkal bővült az építőipar májusban

Májusban 18,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, és a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint 2,3 százalékkal haladta meg az előző havit - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: a járműgyártás még nem érte el a járvány előtti szintet

Májusban az ipari termelés 39,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, a járványügyi korlátozások miatti alacsony szintet, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 40,2 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz viszonyítva 3,4 százalékos volt a kibocsátás szezonálisan és munkanappal kiigazított emelkedése - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Külkereskedelem. 97 millió euró többlet májusban

Májusban 97 millió euró volt a külkereskedelmi termékforgalom többlete: az export 9,397 milliárd eurót, az import értéke 9,3 milliárd eurót tett ki - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal első becslése alapján.

Májusban megugrott a szálláshelyek forgalma

A járványügyi intézkedések könnyítése hatására a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma májusban háromszorosára nőtt 2020 azonos hónapjához viszonyítva, de 56 százalékkal elmaradt 2019 májusához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: közel 40 százalékkal nőtt az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 39,1 százalékkal haladta meg az előző év májusának alacsony bázisszintjét, amelyet a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések eredményeztek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: tovább nőtt a boltok forgalma

Májusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint is 5,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

OECD – infláció. Jóval drágább lett az energia

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban 3,8 százalékra gyorsult a fogyasztói árak növekedése májusban éves szinten az áprilisi 3,3 százalékról. Márciusban még 2,4 százalék volt a mutató.

Ipar – KSH: kétszámjegyűre gyorsult a termelői infláció

A belföldi értékesítési árak 14,4, az exportértékesítési árak 9,6 százalékkal emelkedtek májusban. Az ipari termelői árak átlagosan 11,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: 47 ezerrel dolgoztak többen májusban, mint áprilisban

Májusban a munkanélküliek száma 189 ezer volt, az egy évvel korábbinál 26 ezerrel, az áprilisinál 22 ezerrel kevesebb. A munkanélküliségi ráta egy év alatt 0,6 százalékponttal, 3,9 százalékra csökkent. A foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 55 ezerrel nőtt az egy évvel korábbihoz, 47 ezerrel az előző hónaphoz képest, és elérte a 4 millió 607 ezret - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Idei csúcsán a használtautó-piac – az import még mínuszos

Gyorsan korrigálta áprilisi visszaesését a hazai használtautó-piac: több mint 66 ezer használt személygépkocsi cserélt tulajdonost májusban. Az idén eddig ez volt a legtöbb adásvétel - közölte a JóAutók.hu a DataHouse előzetes adatai alapján.

Németország. Tizenhárom éves csúcson a termelői infláció

Tizenhárom éves csúcsra ugrott a termelői árak emelkedésének üteme májusban Németországban. A meredek növekedés tovább erősítheti az inflációs aggodalmakat.

Uniós infláció. Májusban is a magyar volt a legnagyobb

Májusban két és fél éve a legmagasabb infláció alakult ki az euróövezetben. Az Európai Unióban a legnagyobb inflációt - akárcsak áprilisban - Magyarországon mérték - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentéséből.

A pénzpiaci alapokból egymilliárdnyi forint áramlott ki

Májusban 0,1 százalékkal, 11 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).

Amerikai költségvetés: harmadára csökkent a hiány májusban

Meredeken csökkent az amerikai költségvetés hiánya májusban éves összevetésben: a foglalkoztatottság növekedésének és az adózási határidők előbbre hozásának hatására jelentősen emelkedtek a bevételek még úgy is, hogy a koronavírus-járvánnyal összefüggő kiadások nőttek.

Váratlanul magasra szökött az amerikai infláció

A piaci várakozásokat jócskán meghaladó mértékben emelkedtek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban májusban, csakúgy mint az előző hónapban. Ez jórészt abból adódik, hogy a koronavírus-járvány után újrainduló gazdaságban a kínálat nem tud lépést tartani a kereslet fellendülésével.

KSH: öt százalék fölött maradt az infláció májusban

Májusban a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Államháztartás. Öt hónap alatt 1312 milliárd hiány

Az államháztartás központi alrendszere 269,0 milliárd forintos hiánnyal zárt májusban, ez 55,1 milliárd forinttal alacsonyabb az előző év azonos időszakinál. Az első öt hónapban a deficit 1312,6 milliárd forint volt - közölte a Pénzügyminisztérium.

Élelmiszerárak – meredek drágulás. Nyolcéves csúcson a kukorica

Több mint tíz éve nem nőttek olyan jelentősen az élelmiszerárak havi összevetésben, mint májusban. A kukorica árindexe 2013 januárja óta a legmagasabb szintre nőtt havi összevetésben - közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete.

Friss

61. Közgazdász-vándorgyűlés: a pénzromlás meg kell fékezni

A 61. Közgazdász-vándorgyűlés nyitónapján, Egerben történt. Három vélemény.

BÉT – Nagyot estek az OTP részvényei

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1789,86 pontos, 3,12 százalékos csökkenéssel, 55 589,52 ponton zárt csütörtökön.

Korlátozta az üzemanyagok kivitelét az orosz kormány

Az orosz kormány két lehetőséget mérlegelt az üzemanyagárak stabilizálására: az olajtermékek exportjának átmeneti teljes tilalmát a belföldi piac telítése érdekében, illetve azt, hogy tonnánként 250 dollárra emelje olajtermékek exportvámját.

Javult a Pannon homoki élőhelyek ökológiai állapota

Európa több országával ellentétben Magyarország teljes területének csaknem egyharmada természetközeli állapotban maradt fent, amely egy rendkívüli arány és egyben nemzeti kincs is.

Hírek

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Nálunk mikor? Rómában ingyenes lesz a tömegközlekedés a tizenkilenc év alattiaknak

Róma az első olaszországi város, ahol ingyenessé teszik a tömegközlekedést a tizenegy és tizenkilenc év közötti gyerekek és fiatalok számára.

Erősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék, Londonban bankszünnap

Pluszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn. Londonban bankszünnap miatt egész nap nincs kereskedés.

Zsinagógák Hete: augusztus 27-től szeptember 10-ig

Már szokás szerint ismét a Sóletfesztivállal indul a Zsinagógák Hete, amely augusztus 27-től szeptember 10-ig változatos kulturális és szórakoztató programokkal várja a közönséget Budapesten és vidéki helyszíneken.

Gazdaság

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A kamatemelési sorozat kezdete óta a mostani kamatdöntő ülés volt az első, amelyen a monetáris testület nem emelte a jegybanki kamatszintet.

Devizapiac – Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.

Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).