A szeretteinkről való gondoskodás egyik alappillére az anyagi biztonságuk megteremtése, ennek a folyamatnak pedig szerves részét képezi az életbiztosítás megléte is. Noha a mindennapi teendők közepette gyakran a háttérbe szorul a kérdés, nem szabad félvállról venni, mi lesz hozzátartozóinkkal, ha velünk esetleg történik valami.
Sajnos bármennyire is körültekintően járunk el, mindig ott a kockázat egy balesetre, vagy épp egy súlyos betegsége. Egy hirtelen jött tragédia pedig nem csak érzelmi megrázkódtatást jelent, de a keresetünk kiesése akár anyagi katasztrófához is vezethet. Egy életbiztosítás segítségével megelőzhetjük, hogy szeretteinknek még ezzel a problémával is meg kelljen küzdeniük.
Különösképp kardinális jelentőséggel bír ez a kérdés, ha eltartottak is függnek a bevételeinktől, így kisgyermekes gondviselőként, vagy az idős szülőket támogatóként elengedhetetlen az életbiztosítás megkötése. Ugyanakkor a döntést alapos körültekintéssel kell meghoznunk, tudniillik ma már rengeteg konstrukció érhető el a piacon. Sokaknak segített már a tájékozódásban a Grantis életbiztosítás útmutatója. Az itt található információk ugyanis remekül összefoglalják a tudnivalókat.
Milyen szempontok alapján történjen az életbiztosítás kiválasztása?
A kifejezés hallatán legtöbbünknek a klasszikusnak mondható, kockázati forma jut eszünkbe, ám léteznek olyan típusai is, amelyekkel egyszerre több cél is elérhető. A kockázati életbiztosítás egy alapvetően egyszerű konstrukció, bizonyos havi díj ellenében adott összegű térítést biztosít káresemény bekövetkeztekor. Amennyiben a futamidő végére érünk, a szerződés kifizetés nélkül megszűnik. Jellemzően haláleset kapcsán jár térítés, ám kiegészítő szolgáltatásokkal ez a kör bővíthető. A forma előnye az átlátható struktúra, valamit, hogy a térítés a hagyatéki eljáráson kívül, azaz akár két hét alatt is végbemegy. Gyakorta felmerül az igény arra, hogy a kockázatviselés mellett megtakarítási elemmel is rendelkezzen az életbiztosítás. Szerencsére ezekre az esetekre is léteznek megoldások. Ilyen a vegyes, illetve a befektetési egységekhez kötött életbiztosítás, de akár az időskori anyagi biztonságunk megteremtését célzó nyugdíjbiztosítás mellett is határozhatunk. Nagyon fontos, hogy alaposan tájékozódjunk, mielőtt döntenénk, ugyanis csak akkor leszünk hosszú távon is elégedettek, ha a konstrukció minden igényünknek maximálisan megfelel.
Lakáshitel mellé is elengedhetetlen az életbiztosítás
Természetesen az egyik legnagyobb dilemmát a térítési összeg meghatározása jelenti, ez ugyanis alapjaiban határozza meg a fizetendő havi díjat. Utóbbira emellett hatással van az egészségügyi állapotunk, a korunk, de még a szakmánk is, hiszen nem mindegy, mekkora kockázattal jár a napi munkavégzés. Ezzel együtt döntő befolyással van a költségekre, hogy vész esetén mekkora volumenű térítést szeretnénk. Alapvetően nem nehéz kiszámolni ennek mértékét, viszont feltétlenül vegyünk figyelembe olyan külső tényezőket, amik rendszeres kiadással járnak. Azaz ha például lakáshitel van a nevünkön, vagy a közeljövőben tervezünk kölcsönt felvenni, akkor úgy kalkuláljunk, hogy a törlesztőrészletek jelentette plusz ráfordítás is fedezve legyen. Léteznek erre a célra külön biztosítások is, ám ha nem szeretnénk több csomagot párhuzamosan fenntartani, akkor a legegyszerűbb, ha a lakáshitel költsége az életbiztosítás térítési összegébe bele van számolva. Természetesen alapos kalkulációt igényel annak meghatározása is, mekkora kölcsön nem jelent majd biztosan túl nagy terhet, hosszú távon sem.
A lakáshitel kiválasztásánál mindig tervezzünk előre
A saját otthon megteremtése jellemzően az egyik legnagyobb volumenű kiadás életünk során, ezért aztán nagyon körültekintőnek kell lennünk, nehogy túlvállaljuk magunkat. A leggyakoribb hiba, hogy a lakáshitel felvételénél csak az aktuális anyagi helyzetünket vizsgáljuk és nem gondolunk bele, 5, vagy épp 10 év múlva is gond nélkül fizetni tudjuk-e a törlesztőrészleteket, vagy épp mi lesz, ha velünk történik valami. Nagyobb futamidő esetében már apró eltérések is komoly különbségeket jelenthetnek az évek alatt, így feltétlenül érdemes olyan konstrukciót választani, ami teljesen átlátható és könnyedén összehasonlítható a többi ajánlattal. Ezért is érdemes kihasználni a fogyasztóbarát lakáshitel előnyeit. Ez a forma immáron 6 éve elérhető és a Magyar Nemzeti Bank által minősített csomagokat takarja. Ahhoz, hogy egy pénzintézet ajánlata megkapja ezt a titulust, nagyon szigorú szabályoknak és előírásoknak kell megfelelni. Ennek köszönhetően biztosak lehetünk benne, hogy fogyasztóbarát lakáshitel esetén nem kell menet közben kellemetlen meglepetésekkel számolnunk. A futamidő alatt végig jól kalkulálható, ezért hosszú távon is könnyű tervezni a plusz kiadással. Ezzel együtt ne felejtsük el, hogy a lakáshitel felvétele egy rendkívül komoly döntés. Amennyiben bármilyen kétségünk, vagy kérdésünk támadna, kérjük független pénzügyi szakértő segítségét.