Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?
No menu items!

Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?

A Facebook 2020-ra tervezi saját digitális pénzének, a Librának világhódító útjára indítását. Legalábbis egyes lapokban megjelent írások azt sugallják, hogy új globális kripto világpénzről van szó, amely tulajdonosa pedig mint értékőr átveheti a világbanjának szerepét.

Az új kriptovaluta a Calibra nevű digitális pénztárca-rendszerben lesz elérhető és tárolható, önálló alkalmazásként, a facebooktól elkülönítve működve, a kriptopénz természetesen elérhető lesz a Facebook Messenger és a WhatsApp igénybevételével is. Az vagyis az ígéret szerint a Facebook külön leányvállalatot hozott létre, amely a szolgáltatásokat kezeli. és amelyik nem cseréli ki a szociális médiával a hozzá befutó adatokat.

A működési mechanizmus

Mark Zuckerberg – a jövő bankára?

A terv szerint a Librát a felhasználók megvásárolhatják és hozzáadhatják az összeget digitális pénztárcájukhoz. Hasonlóan a kínai alkalmazáshoz, a WeChat-hez, amely integrált fizetéssel rendelkezik, a Libra integrálódik a Facebook Messengerbe és a WhatsApp-ba, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy üzeneteket és immár “pénzt” is küldjenek és fogadjanak.

Az emberek képesek lesznek pénzt küldeni a mai, költséges módszerek ée hálózatok helyett „szinte költség nélkül” pénzt utalni. A Facebook szóhasználata arra utal, hogy minimális jutalékot azért a Libra továbbításért is felszámolnak, tehát lesz a tranzakciónak Libra ára.

A cég azt tervezi, hogy a Libra használható lesz offline fizetésekre is, mint például számlák kiegyenlítésére vagy különféle áruk megvásárlására.

Neves cégek állnak a Libra mögé

Világpénznek mondják, de bízhatunk a facebook kriptopénzében?

A valutát a Visa és a Mastercard is támogatja, valamint az olyan cégek, mint például az Uber, a Spotify és az eBay, ami azt jelenti, hogy a jövőben valószínűleg ezek a szolgáltatók elfogadják majd a Librát fizető eszközként.

A Libra saját blokk-láncára épül, amely voltaképpen egy decentralizált adatbázis, amely az ügyletek történetét rögzíti.

A futó szoftver nyílt forráskódú lesz, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mások új alkalmazásokat építhetnek, amelyek a valutát használják, és bármilyen eszközön futtatják őket.

Mégis kinek jó ez?

Dr. Catherine Mulligan

A Libra egy új üzleti modellt jelent a Facebook számára – számol be írásában – newscientist.com a nagy tervekről.

A Libra használatának egyszerűsége Facebookon belüli alkalmazásokban történő fizetésekhez nagyobb elkötelezettséget eredményezhet, idézi a lap Catherine Mulligant, a londoni Imperial College tanárát.

A Facebook azt állítja, hogy a pénznem célja, hogy pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson a bankszámlákkal nem rendelkező embereknek – a becslések szerint 1,7 milliárd felnőttről van szó. Telefonjuk van, de bankkártyájuk nincs.

„A kriptovaluta használata lehetővé teszi, hogy kiszolgálhassa azokat akik nem is akarnak  bankkártyát” – mondja Mulligan.

Bizalmi kérdés

Kérdés, milyen bizalom övezi majd a Librát

„Nagyon aggódnék, hogy a Facebook válik a sebezhető helyzetekben élő emberek bankjává” – mondja Mulligan, a magánéletre vonatkozó aggodalmakra tekintettel a cég adatainak kezelésével kapcsolatos gyenge eredményei miatt.

A Facebook azt mondta, hogy a fiók adatait nem osztják meg harmadik féllel hirdetési célokra „hogy az emberek biztonságban maradjanak, megfeleljenek a törvényeknek, és alapvető funkciókat biztosítsanak a Calibra-t használóknak.”

 Hogyan különbözik a többi kriptovalutától a Libra?

A kriptovaluta digitális pénz, decentralizált formában, a hagyományos valutával ellentétben az egyes szervezetek, például egy központi bank nem irányítják őket. Ugyanakkor még nem világos, hogy a Libra alapító szervezeteinek milyen fokú szerep, irányítás és felelősség jut a Libra és a Calibra esetében.

A legismertebb ilyen valuta, a Bitcoin. A Bitcoinnal ellentétben a Librát reáleszközök tartaléka fedezi majd, így a valuta értéke valamilyen értékhez kapcsolódik, nem pedig a kereslet vagy a hiány mozgatja.

A Libra bankbetéteket és az államkötvényeket pedig több nemzetközi valutában őrzik majd. A tartalékot Genfben, Svájcban székhellyel rendelkező nonprofit szervezet kezeli.

Libra nem a Facebook első vállalata a virtuális pénznemekben. 2009-ben elindította a rövid élettartamú Facebook-krediteket, amelyek lehetővé tették a felhasználóknak, hogy vásároljanak a Facebook-on tárolt játékokban és alkalmazásokban.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.