Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Londoni elemzők nem tartanak a globális recessziótól
No menu items!

Londoni elemzők nem tartanak a globális recessziótól

Londoni pénzügyi elemzők szerint a globális növekedési jelzőszámok a növekvő kockázatok és az utóbbi hónapok tőzsdei veszteségei ellenére sem vallanak arra, hogy a világgazdaság az idén recesszióba kerülne.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics hétfőn ismertetett évnyitó előrejelzésében közölte: jelenlegi alapeseti forgatókönyvei kétségtelenül a világgazdasági növekedés lassulását vetítik előre 2019-re, és még ezekre a forgatókönyvekre is lefelé mutató kockázatok hatnak.

A ház alapesetben a globális szintű hazai össztermék (GDP) 2,8 százalékos idei növekedésével számol a 2018-ra becsült 3 százalékos bővülés után. Hétfői prognózisában hangsúlyozta ugyanakkor: látja a kockázatát annak is, hogy a világgazdasági növekedés egészen a 2016-ban mért 2,4 százalékos “középszerű” ütemig visszalassul.

Az Oxford Economics londoni elemzői szerint azonban a cég által használt legutóbbi növekedési jelzőszámok nem vallanak arra, hogy a világgazdaság recesszió felé tartana.

A ház várakozása szerint mindazonáltal nem maradnak negatív növekedési hatások nélkül a világ vezetői tőzsdéin a tavalyi harmadik negyedév óta végbement árfolyamveszteségek, mivel ezek a befektetői vagyonvesztés tovagyűrűző hatásai révén nyomást gyakorolnak a fogyasztói bizalomra és így a kiadásokra is.

Az elemzőház saját számítási modellje – Oxford Global Model – szerint a szeptember óta mért 16 százalékos átlagos globális tőzsdei árfolyamveszteség miatt a világgazdasági szintű GDP-érték várhatóan 0,5 százalékkal lesz alacsonyabb 2020-ban annál a szintnél, amelyet a piaci felfordulás nélkül addigra el lehetett volna érni.

Az Oxford Economics közgazdászai szerint ugyanakkor a nyersolaj világpiaci árának ugyanezen időszakban lezajlott 40 százalékos zuhanása felhajtóerőt adhat a fogyasztási kiadásoknak és a globális GDP-növekedésnek, különösen abban az esetben, ha az áresést nem a növekedési kockázatokhoz fűződő piaci félelmek, hanem kínálati oldali fejlemények okozzák.

A ház szerint vannak bizonyítékok arra, hogy az utóbbi esetről van szó, mivel az energiahordozó-szektoron kívüli egyéb árupiaci termékek árfolyama meglehetősen stabil, és ez nem vall a globális nyersanyagkereslet általános összeomlására.

Az Oxford Economics helyzetértékelése szerint, ha az olajárak csökkenésének valóban kínálati oldali okai vannak, akkor a folyamat jórészt ellentételezheti a részvényárfolyam-zuhanásból eredő negatív fogyasztói hatásokat.

Más nagy londoni elemzőműhelyek is hangsúlyozzák 2019-re szóló előrejelzéseikben, hogy a nagy tőzsdei visszaesések önmagukban nem feltétlenül a recesszió előjelei.

A piaci folyamatok vizsgálatára szakosodott Pantheon Macroeconomics idei első helyzetértékelése kiemeli, hogy a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE 100-as árfolyamindexe tavaly május óta 15 százalékkal zuhant.

A ház szerint a brit gazdaság minden recesszióját a részvényárfolyamok meredek visszaesése előzte meg, de nem minden részvényeladási hullám vezetett recesszióhoz.

A Pantheon Macroeconomics visszatekintő adatai szerint a FTSE 100-as 1988-ban, 1995-ben, valamint 2001 és 2003 között is 15 százalékkal vagy ennél nagyobb mértékben zuhant, a brit gazdaság azonban az e veszteséges periódusokat követő tizenkét hónapban egyszer sem került recesszióba.

A cég a tavalyi utolsó és az idei első negyedévre egyaránt meglehetősen vérszegény, 0,2, illetve 0,3 százalékos negyedéves összevetésű növekedést vár a brit gazdaságban. Hangsúlyozza azonban, hogy e gyenge teljesítményeket nem elsősorban az utóbbi időszak piaci zuhanásai, hanem a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) folyamatát terhelő bizonytalanságok okozzák.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.