Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Londoni elemzők nem tartanak a globális recessziótól
No menu items!

Londoni elemzők nem tartanak a globális recessziótól

Londoni pénzügyi elemzők szerint a globális növekedési jelzőszámok a növekvő kockázatok és az utóbbi hónapok tőzsdei veszteségei ellenére sem vallanak arra, hogy a világgazdaság az idén recesszióba kerülne.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics hétfőn ismertetett évnyitó előrejelzésében közölte: jelenlegi alapeseti forgatókönyvei kétségtelenül a világgazdasági növekedés lassulását vetítik előre 2019-re, és még ezekre a forgatókönyvekre is lefelé mutató kockázatok hatnak.

A ház alapesetben a globális szintű hazai össztermék (GDP) 2,8 százalékos idei növekedésével számol a 2018-ra becsült 3 százalékos bővülés után. Hétfői prognózisában hangsúlyozta ugyanakkor: látja a kockázatát annak is, hogy a világgazdasági növekedés egészen a 2016-ban mért 2,4 százalékos “középszerű” ütemig visszalassul.

Az Oxford Economics londoni elemzői szerint azonban a cég által használt legutóbbi növekedési jelzőszámok nem vallanak arra, hogy a világgazdaság recesszió felé tartana.

A ház várakozása szerint mindazonáltal nem maradnak negatív növekedési hatások nélkül a világ vezetői tőzsdéin a tavalyi harmadik negyedév óta végbement árfolyamveszteségek, mivel ezek a befektetői vagyonvesztés tovagyűrűző hatásai révén nyomást gyakorolnak a fogyasztói bizalomra és így a kiadásokra is.

Az elemzőház saját számítási modellje – Oxford Global Model – szerint a szeptember óta mért 16 százalékos átlagos globális tőzsdei árfolyamveszteség miatt a világgazdasági szintű GDP-érték várhatóan 0,5 százalékkal lesz alacsonyabb 2020-ban annál a szintnél, amelyet a piaci felfordulás nélkül addigra el lehetett volna érni.

Az Oxford Economics közgazdászai szerint ugyanakkor a nyersolaj világpiaci árának ugyanezen időszakban lezajlott 40 százalékos zuhanása felhajtóerőt adhat a fogyasztási kiadásoknak és a globális GDP-növekedésnek, különösen abban az esetben, ha az áresést nem a növekedési kockázatokhoz fűződő piaci félelmek, hanem kínálati oldali fejlemények okozzák.

A ház szerint vannak bizonyítékok arra, hogy az utóbbi esetről van szó, mivel az energiahordozó-szektoron kívüli egyéb árupiaci termékek árfolyama meglehetősen stabil, és ez nem vall a globális nyersanyagkereslet általános összeomlására.

Az Oxford Economics helyzetértékelése szerint, ha az olajárak csökkenésének valóban kínálati oldali okai vannak, akkor a folyamat jórészt ellentételezheti a részvényárfolyam-zuhanásból eredő negatív fogyasztói hatásokat.

Más nagy londoni elemzőműhelyek is hangsúlyozzák 2019-re szóló előrejelzéseikben, hogy a nagy tőzsdei visszaesések önmagukban nem feltétlenül a recesszió előjelei.

A piaci folyamatok vizsgálatára szakosodott Pantheon Macroeconomics idei első helyzetértékelése kiemeli, hogy a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE 100-as árfolyamindexe tavaly május óta 15 százalékkal zuhant.

A ház szerint a brit gazdaság minden recesszióját a részvényárfolyamok meredek visszaesése előzte meg, de nem minden részvényeladási hullám vezetett recesszióhoz.

A Pantheon Macroeconomics visszatekintő adatai szerint a FTSE 100-as 1988-ban, 1995-ben, valamint 2001 és 2003 között is 15 százalékkal vagy ennél nagyobb mértékben zuhant, a brit gazdaság azonban az e veszteséges periódusokat követő tizenkét hónapban egyszer sem került recesszióba.

A cég a tavalyi utolsó és az idei első negyedévre egyaránt meglehetősen vérszegény, 0,2, illetve 0,3 százalékos negyedéves összevetésű növekedést vár a brit gazdaságban. Hangsúlyozza azonban, hogy e gyenge teljesítményeket nem elsősorban az utóbbi időszak piaci zuhanásai, hanem a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) folyamatát terhelő bizonytalanságok okozzák.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.