Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Magyar Bankholding: idén megindulhat a gazdasági teljesítmény növekedése
No menu items!

Magyar Bankholding: idén megindulhat a gazdasági teljesítmény növekedése

Idén megindulhat a gazdasági teljesítmény növekedése: a Magyar Bankholding elemzői a 2023-as GDP előrejelzésüket 0,4 százalékról 0,8 százalékra emelték – ismertette Suppan Gergely, a Magyar Bankholding elemzési vezetője egy sajtóbeszélgetésen.

Hozzátette: ha Európának sikerül elkerülnie az energiaválságot, az energiaárak csökkennek, a mezőgazdaság a vártnál jobban teljesít, elindulhat az enyhe bővülés 2023-ban. Idén várhatóan nem ismétlődik meg a tavalyihoz hasonló rendkívüli aszály, ami tovább javíthatja a kilátásokat. A növekedést támogatja az új ipari kapacitások folyamatos üzembe helyezése, ahogy az uniós források felszabadítása is.

Az év végére egyszámjegyű lehet az infláció, az éves átlag 17,5 százalék körül várható, 2024-re pedig 3,7 százalékot várnak.

Suppan Gergely

A turizmus és vendéglátás jól teljesít az energiaárak emelkedése ellenére, válságállónak bizonyult az ágazat, erőteljes a külföldi turisták számának növekedése – jegyezte meg, hozzátéve, hogy ezt a kínai nyitás is támogatja majd.

A munkaerőpiacon Suppan Gergely szerint csupán mérsékelt változások várhatóak idén, kissé csökkenhet a foglalkoztatás, részben szezonális hatások miatt. A bérek növekedése nemzetgazdasági szinten továbbra is kétszámjegyű, 14-15 százalék közötti lehet idén, és 2024-ben is 8,5 százalékkal bővülhetnek. Az építőipar átmenetileg megtorpanhat az állami beruházások felfüggesztése nyomán, az emelkedő hitelkamatok a lakáspiac zsugorodását hozzák. A háztartások beruházásainak fékeződését ellensúlyozhatja az energetikai korszerűsítési kereslet megugrása – ismertette.

A jelenlegi energiaárak mellett az energiahatékonysági, hatékonyságnövelő beruházások még a magasabb kamatok mellett is megtérülhetnek. Az emelkedő kamatok hatását ellensúlyozhatják a kkv-k számára elérhető kedvezményes hitelkonstrukciók – tette hozzá Kuti Ákos, a Magyar Bankholding Stratégiai Elemzési Központjának vezetője.

Suppan Gergely ismertette:

a bruttó államadósság tavaly a GDP 72 százaléka alá mérséklődhetett, és ez a csökkenés gyors ütemben folytatódhat idén, így a GDP 66 százaléka lehet 2023-ban.

Kitért arra, hogy a piac meredek kamatcsökkentést áraz, az év közepére elindulhat az óvatos kamatcsökkentés. Év végére 9,0 százalékos alapkamatot várnak az infláció csökkenésének hatására – mondta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.