Kezdőlap Mozaik Itt van a mesterséges intelligencia mérföldkő
No menu items!

Itt van a mesterséges intelligencia mérföldkő

2025 február 2-án átléptük az első mérföldkövet a mesterséges intelligenciára (MI vagy angolul AI=Artificial intelligence) vonatkozó uniós rendelet alkalmazása körében

Az Európai Parlament és a Tanács 2024. június 13-i (EU) 2024/1689 Rendelete a mesterséges intelligenciáról ugyan már 2024. aug. 01-én hatályba lépett, a jogalkotó azonban az alkalmazás körében lépcsőzetességet írt elő. Az első mérföldkő 2025. február 2. amikortól alkalmazandóak a Rendelet I. és II. fejezet rendelkezései, ami az alapokat jelenti, azaz a tárgyi és személyi hatályt, fogalommeghatározásokat és az MI jártasságra vonatkozó szabályokat, továbbá ezen időponttól alkalmazandóak az ún. tiltott MI-gyakorlatok, azaz azok az alkalmazások és rendszerek, amelyek “tiltó listára” kerültek. Ma, amikor az üzleti megoldások keretében a mesterséges intelligencia egyfajta nélkülözhetetlen elvárásnak tűnik, mégis alapvető kérdésekre nem tud az emberek nagy része válaszolni, még akkor sem, ha akár napi szinten használ MI-t.

Cikksorozatunkban a 2025. február 2-től hatályos alapvető rendelkezéseket vesszük górcső alá, ezzel is támogatva az MI jártasságot, amely egy olyan fogalom amellyel a jövőben mind a fejlesztők, mind a forgalmazók, mind pedig az MI rendszert alkalmazók körében egyre többet találkozunk majd.

MI egyáltalán a mesterséges intelligencia alkalmazás, vagy rendszer?

A mesterséges intelligencia említése szinte mindennapos, azonban kevesen értik és tudják, hogy pontosan miről is van szó. Az emberek leggyakrabban a robotokkal azonosítják ezt a technológiát, azonban a robotika és a mesterséges intelligencia nem egy és ugyanaz, jóllehet a robotika sokszor alkalmazza az MI rendszert. Ahhoz,  hogy egyáltalán tisztában legyünk milyen rendszereknél is kell az MI szabályozást alkalmazzuk, tudnunk kell miről is van szó.

„MI-rendszer”: gépi alapú rendszer, amelyet különböző autonómiaszinteken történő működésre terveztek, és amely a bevezetését követően alkalmazkodóképességet tanúsíthat, és amely a kapott bemenetből – explicit vagy implicit célok érdekében – kikövetkezteti, miként generáljon olyan kimeneteket, mint például előrejelzéseket, tartalmakat, ajánlásokat vagy döntéseket, amelyek befolyásolhatják a fizikai vagy a virtuális környezetet”[1]

A fogalommeghatározáskor igyekeztek az MI rendszereket megkülönböztetni egyéb, hagyományosan már rendelkezésre álló és használt szoftverrendszerektől. Ezen megkülönböztetés egyik fő eleme az MI rendszer – mint gépi rendszer – azon képessége, amelyet következtetésnek hívunk. „A következtetés képessége egyfelől az olyan kimenetek – például előrejelzések, tartalom, ajánlások vagy döntések – előállításának folyamatára utal, amelyek befolyásolni tudnak fizikai és virtuális környezeteket, másfelől pedig az MI-rendszerek azon képességére, hogy bemenetekből vagy adatokból modelleket vagy algoritmusokat – vagy mindkettőt – tudnak levezetni.” A mesterséges intelligencia rendszerek tehát olyan szoftverek, amelyeket meghatározott módszer alapján hoznak létre, a következtetés képességével, amely segítségével explicit, vagy implicit módon meghatározott célkitűzések mentén történik a működés.

Az MI-rendszerek óriási hatékonyságát az adja, hogy ezen rendszerek következtetési kapacitása messze meghaladja az eddig megszokott és alapvető adatkezelés körét, “azáltal, hogy lehetővé teszi a tanulást, az érvelést vagy a modellezést.”

Az emberek félelme a gépek lázadásától abból fakad, hogy tartanak az önállóan működő gépek kontrollt vesztett elszabadulásától. Tény, hogy “az MI-rendszereket úgy alakították ki, hogy eltérő szintű autonómiával működjenek, ami azt jelenti, hogy tevékenységeiket illetően bizonyos mértékben függetlenek az emberi közreműködéstől és bizonyos mértékben képesek emberi beavatkozás nélkül működni. Az MI-rendszerek a bevezetésüket követően alkalmazkodóképességet tanúsíthatnak, amely a rendszer használat közbeni változását lehetővé tévő öntanulási képességekre utal. Az MI-rendszerek önállóan vagy termék alkotóelemeként használhatók, függetlenül attól, hogy a rendszert fizikailag integrálták-e a termékbe (beágyazott rendszer), vagy hogy anélkül szolgálja-e a termék funkcionalitását, hogy abba beépítenék (nem beágyazott rendszer)”[2]

A szabályozás lényege szerint az MI-rendszereket felhasználási céljuk és alkalmazási területük alapján kockázati besorolás szerint kell kategorizálni és ezen kategóriáknak megfelelő kockázatokhoz igazodó kötelezettségeket kell teljesíteni a fejlesztőknek, szolgáltatóknak és az alkalmazóknak egyaránt.

dr. Pokó Diána

Kire vonatkoznak a szabályok?

–           az Unióban MI-rendszereket forgalomba hozó vagy üzembe helyező, vagy általános célú MI-modelleket forgalomba hozó szolgáltatók, függetlenül attól, hogy az említett szolgáltatók letelepedési vagy tartózkodási helye az Unióban vagy harmadik országban van-e;

–           az MI-rendszerek azon alkalmazói, amelyek letelepedési vagy tartózkodási helye az Unión belül van;

–           az MI-rendszerek azon szolgáltatói és alkalmazói, amelyek letelepedési vagy tartózkodási helye harmadik országban van, amennyiben az MI-rendszer által előállított kimenet használatára az Unióban kerül sor;

–           az MI-rendszerek importőrei és forgalmazói;

–           azon termékgyártók, amelyek a termékükkel együtt MI-rendszert hoznak forgalomba vagy helyeznek üzembe a saját nevük vagy védjegyük alatt;

–           a szolgáltatóknak az Unión kívül letelepedett meghatalmazott képviselői;

–           az Unión kívül tartózkodó érintett személyek.

Kire NEM vonatkozik a szabályozás?

–           a kifejezetten a tudományos kutatás-fejlesztés kizárólagos céljára kifejlesztett és üzembe helyezett MI-rendszerekre vagy MI-modellekre, és azok kimenetére,

–           azon alkalmazók kötelezettségeire, akik az MI-rendszereket pusztán személyes, nem szakmai tevékenység során használó természetes személyek, amely kivételi kör az adatvédelmi szabályozásból már ismerős lehet,

–           a szabad és nyílt forráskódú licencek alapján kibocsátott MI-rendszerekre, kivéve, ha azokat nagy kockázatú MI-rendszerként, vagy az 5. cikk (tiltott alkalmazások) vagy 50. cikk hatálya alá tartozó MI-rendszerként hozzák forgalomba, vagy helyezik üzembe (átláthatósági követelmények).

Mit jelent az MI jártasság és mi vele a dolgunk?

Az MI jártasság megteremtése egy olyan alapelvi szintű követelmény, amely gyakorlatilag mindenkire vonatkozik és alkalmazandó. Ez egy olyan edukációs igényt jelent, amelyre az MI-t használó vállalkozásoknak mindenképpen reagálni kell, akár szolgáltatói, akár felhasználói oldalon.

„MI-jártasság”: olyan készségek, ismeretek és értelmezési képességek, amelyek lehetővé teszik a szolgáltatók, az alkalmazók és az érintett személyek számára, hogy – figyelembe véve az e rendelettel összefüggésben fennálló jogaikat és kötelezettségeiket – a megfelelő információk birtokában telepítsenek MI-rendszereket, valamint tudomást szerezzenek az MI lehetőségeiről és kockázatairól, és azon lehetséges károkról, amelyet az MI okozhat.

Az MI-rendszerek szolgáltatói és alkalmazói intézkedéseket hoznak annak érdekében, hogy a tőlük telhető legnagyobb mértékben biztosítsák személyzetük, valamint a nevükben az MI-rendszerek működtetésével és használatával foglalkozó bármely más személy mesterséges intelligencia terén szerzett megfelelő szintű MI-jártasságát, figyelembe véve szakmai ismereteiket, tapasztalatukat, végzettségüket és képzettségüket, valamint azon körülményeket, amelyek között az MI-rendszereket használni fogják, és figyelembe véve azon személyeket vagy azon személyek csoportjait, akik tekintetében az MI-rendszereket használni fogják.”[3]

A kötelezettség teljesítéséhez tehát egyrészt az adott MI-rendszerhez igazodó MI-jártassággal kapcsolatos kompetenciák folyamatos mérésére, majd az ehhez kapcsolódó, az adott rendszerhez kötődően fennálló kötelezettségeket is figyelembe vevő, megfelelő ismeretanyag átadására egyaránt szükség van.

Szerző: Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogász LL.M.

dr Réder Ügyvédi Iroda stratégiai és fejlesztési igazgató

Illusztráció: Freepik.com

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: Legyen erősebb az adatszolgáltatói fegyelem! 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektet az adatszolgáltatói fegyelem erősítésére, és közigazgatási eljárást kezdeményez azokkal a cégekkel szemben, amelyek nem tesznek eleget válaszadási kötelezettségüknek - közölte a hivatal. 

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Danubius Hotels vezér: a helyi értékekre, az egyediségre és a megújulásra építünk

Kovács Balázs a Danubius Zrt. vezérigazgatója Az egyediségre, a helyi...

KSH: az ipari termelői árak 0,7 százalékkal mérséklődtek

2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 3,9, az exportértékesítésé 8,3 százalékkal felülmúlták az előző év májusi értékeit.
Hirdetés

Hírek

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.

Kevesebb a macera, egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása

2025. június 21-től egyszerűbbé vált a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazásának igazolása a MÁV-csoport járatain

Késnek az MVM Next elszámoló számlái – Informatikai átállás az oka

Az E.ON Hungária Csoport informatikai átállása miatt az MVM Next elszámoló számlái akár 3 hetet is késhetnek - közölte az E.ON és az MVM Next pénteken az MTI-vel.

Nyitnak a porták – Közelebb kerülnek egymáshoz a termelők és a fogyasztók

A rövid ellátási lánc megerősítésével közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat, hogy az élelmiszer előállító kistermelők versenyképesebbek lehessenek

A Magyar Termék védjegy a cégeknek közösséget, a vevőknek megbízható minőséget ad

 A kölcsönös előnyökön alapuló szakmai együttműködések képessé teszik a vállalkozásokat arra, hogy leküzdjék az időről időre megjelenő gazdasági és egyéb kihívásokat.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg