Kezdőlap Női vonal Még mindig törött a női karrier lépcsőfoka - Hiába az ESG, lassan...
No menu items!

Még mindig törött a női karrier lépcsőfoka – Hiába az ESG, lassan halad a munkahelyi női egyenjogúság

Habár a pandémia hatására elterjedt home office a szellemi munkát vállaló nők régi vágya volt, a családi összezártsággal rájuk szakadt otthoni együttlét inkább nehezítette, mint könnyítette a munkavégzést és a szakmai előbbre lépés lehetőségét. Az amerikai kutatók ráadásul nemcsak a kiégést, hanem az ebből fakadó munkaerőpiaci kilépést is nagy veszélynek tartják.

A nők munkahelyi helyzete sajnos még ma is összetett problémakör, amelyet a koronavírus sok esetben tovább bonyolított. A legnagyobb probléma továbbra is az egyenlő fizetés hiánya, az anyáknál a házimunka egyenlőtlen elosztása, valamint a gyereknevelésben elsődleges szerep, nem beszélve a sok esetben még ma is létező munkahelyi szexizmusról és a továbbra is akut problémának számító üvegplafonról.

2019-ben az EU-ban a nők 67,3 és a férfiak 79 százaléka dolgozott, és a nők átlagosan óránként 14 százalékkal kevesebbet kerestek. Ez a szám Európa-szerte különbözik, a skála egyik végén Luxemburg áll mindössze egyszázalékos különbséggel, a másikon pedig Észtország 22 százalékkal. Magyarország az EU-s átlagnál rosszabbul szerepel, 18 százalékos különbséggel. A fizetési különbség részben abból is fakad, hogy a nők felülreprezentáltak az olyan alacsonyabb fizetésű szakmákban, mint amilyen az oktatás és az egészségügy.

A pandémia alatt az otthoni munkavégzés és az iskolák bezárása alapvetően megváltoztatta a munkahelyi viszonyokat, aminek markáns példája a flexibilis munkaidő széles körű bevezetése. Ez az opció sokaknál olyan, már évtizedek óta igényelt változtatás volt, amely hozzájárulhat a családos nők munkapiaci részvételéhez, mivel így kevésbé van szükség az alternatív gyermekfelügyeletre. Ugyanakkor a pandémia nem egy újfajta egyenlőséget hozott, hanem tovább mélyítette a már meglévő problémákat. A nőknek a pandémia alatt otthon sok esetben a munka mellett az anyai és tanári szerepeket is el kellett látniuk, miközben szintén ők gondoskodtak elsősorban az idős családtagok szükségleteiről is. Igaz, ezek a pluszfeladatok már a járvány előtt is jellemzően a nők gondjai volt, de a családi bezártság mellett a korábbinál is nagyobb feladatot jelentett. Jellemző, hogy az ENSZ adatai szerint a nők két és félszer annyi fizetetlen otthoni munkát végeznek, mint a férfiak.

Az egyenlőtlen otthoni munkamegosztás következményeképp a nők kevesebb energiát tudnak fordítani a karrierjükre, a pandémia alatt pedig még a korábbinál is gyorsabb volt a kiégési rátájuk.

De még a legideálisabb otthoni háttérkörülmények sem jelentenek biztos előrelépést a munka világában, mivel egy ponton – pozíción – túl nehéz egy nőnek feljebb jutni a munkahelyi létrán. A legjobb példa erre a vezető menedzseri állás, amit a legnehezebb egy nőnek megszereznie. Ezt a jelenséget nevezik az amerikai statisztikusok a „törött létrafok”-nak. A menedzseri pozícióban a nők kisebb száma mellett a legszembetűnőbb a fizetésbeli különbség: átlagosan 23 százalékkal jobban keresnek a férfiak a nőknél. Ez az olló annak ellenére létezik, hogy az Egyesült Államokban már 1963-ban, Európában pedig már korábban, 1957-ben meghatározták az egyenlő fizetés fontosságát.

Annak ellenére, hogy a Forbes Fortune 500 2020-ban rekorddöntést hozott a listán szereplő női cégvezetők számának tekintetében, még ez is csak az ötszáz legjobban teljesítő cég 7,4 százalékát jelentette. Némiképp árnyalja a képet, hogy ez a 7,4 százalék tizennyolcszoros növekedést jelent a húsz évvel ezelőtti adatokhoz képest, amikor mindössze két női vezető szerepelt a listán a mostani harminchéttel szemben.

Még jobb a helyzet, ha nem csak a legnagyobb vállalatokat vesszük alapul. 2020-ban az Egyesült Államokban a vezérigazgatók 21 százaléka volt nő, ami 4 százalékos növekedést mutat 2015-höz képest. De a korábbi biztató számok ellenére a pandémia hatására ismét elszomorító képet mutatnak a statisztikai adatok. E szerint az amerikai nők 25 százaléka fontolgatja, hogy vagy feladja a karrierjét, vagy kevesebb munkát vállal. A férfiaknál is megfigyelhető ez a trend: 20 százalékuk hasonló helyzetben van. Ez szintén magas szám, de fontos kiemelni, hogy ezelőtt a nők és a férfiak ugyanolyan arányban hagyták el a munka világát, sőt a neves tanácsadó cég, a McKinsey adatai szerint a férfiaknál ez az arány kicsivel még nagyobb mértékű is volt. Ezek a számok ráadásul a 10 évnél fiatalabb gyermekekkel rendelkezők esetében mutatnak szembetűnő különbséget, ahol a nők 23 százaléka és a férfiak 13 százaléka fontolja, hogy otthagyja a munkaerőpiacot.

A Covid negatív hatásait mutatja az is, hogy a munkavállalók a járvány alatt jobban kiégtek, mint ezelőtt. A McKinsey tanulmánya ráadásul azt mutatja, hogy ez a folyamat a nőknél sokkal gyorsabb, mint a férfiaknál.

Így összességében elmondható, hogy a pandémia tovább zilálta a korábbi trendeket, mert miközben a járvány időszakában, 2020-ban még javult is a nők aránya az üzleti életben az Egyesült Államokban, az idő előrehaladtával mégis egyre több nő eshet ki a munkavállalók köréből. Az viszont még a jövő zenéje, hogy a nők körében meddig terjednek és mennyire véglegesek a pandémia által okozott munkapiaci károk.

Stavri Zsófia

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Értékesítésben nagyot váltott a japán márka Magyarországon

A Hovány csoport a partnereinek küldött levélben jelezte, hogy elváltak útjaik a márkától.  

A kormány számára nagyon fontos az építőipar és az építőgazdaság

Nagy Márton szerint jövőre 5-6 százalékos inflációval számolva 4-5 százalékos, vagy afölötti reábérnövekedés is lehet.

A Pick Szeged Zrt. kedvezőtlen gazdasági környezetben is növelte nyereségét

Az első hat hónapban a nyershús-alapanyagok felvásárlási ára tovább nőtt, júniusban rekordszintre, kilogrammonként 2,5 euróra emelkedett.

Tabuk miatt fuccsol be a családi vállalkozások utódlása

A Generációk Partnere szakértőjének tapasztalatai alapján a sikeres elengedés egyik kulcsa, hogy az alapító találjon magának egy új kihívást, célt.

Hírek

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Nálunk mikor? Rómában ingyenes lesz a tömegközlekedés a tizenkilenc év alattiaknak

Róma az első olaszországi város, ahol ingyenessé teszik a tömegközlekedést a tizenegy és tizenkilenc év közötti gyerekek és fiatalok számára.

Gazdaság

Egy újítás, amely erősíti a pénzügyi stabilitást

Az OBA szeptember végén élesítette jelentős technikai fejlesztését, amellyel gyorsíthatja az esetleges betétbiztosítási kifizetéseket.

Kevés embernek van csak nyugdíjcélú megtakarítása

felnőtt lakosság több mint fele (54 százalék) számára az okoz bizonytalanságot, hogy nem tudja majd egészségügyi kiadásait önerőből finanszírozni.

Devizapiac – Gyengült a forint

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.

A bruttó átlagkereset júliusban 15,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest