Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Meglódult a brit gazdaság
No menu items!

Meglódult a brit gazdaság

A korábbi súlyos visszaesések után jelentősen nőtt a brit gazdaság teljesítménye júliusban, de továbbra is messze elmarad a koronavírus-járvány előtt mért szintektől.

A brit statisztikai hivatal (ONS) adatsora szerint a brit hazai össztermék (GDP) júliusban 6,6 százalékkal volt magasabb az egy hónappal korábbi szintnél.

A júliussal zárult három hónapban ugyanakkor 7,6 százalékkal csökkent a GDP-érték az előző, februártól áprilisig számított mozgó háromhavi időszakhoz képest, és júliusban 11,7 százalékkal volt alacsonyabb, mint februárban, a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások bevezetése előtti utolsó teljes hónapban.

A júniussal zárult idei második naptári negyedévben példátlan ütemben, 20,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték negyedéves összevetésben, és áprilisban, a korlátozások érvénybe léptetése utáni első teljes hónapban is rekordmértékben, 20 százalékkal esett a hazai össztermék az előző hónaphoz képest.

Az ONS számításai szerint júliusban a GDP-érték 18,6 százalékkal volt magasabb az áprilisi mélypontnál.

A statisztikai hivatal azonban hangsúlyozza adatismertetésében azt is, hogy a brit gazdaság teljesítménye még mindig csak alig több mint a felét hozta be a járvány okozta korábbi súlyos veszteségeknek, annak ellenére, hogy az összeomlásszerű áprilisi zuhanás óta a havi összevetésben mért GDP-érték immár három hónapja folyamatosan emelkedik: májusban 2,4 százalékkal, júniusban 8,7 százalékkal nőtt a brit hazai össztermék.

A brit GDP-érték 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor kibocsátási értéke júliusban 6,1 százalékkal emelkedett, de még mindig 12,6 százalékkal elmaradt a februári szinttől.

Londoni makrogazdasági elemzők szerint várhatóan még legalább másfél évbe telik, mire a brit gazdaság egészének teljesítménye ismét eléri a koronavírus-járvány előtti szinteket.

Az egyik legnagyobb londoni elemzőház, a Capital Economics a statisztikai hivatal friss adatsorsának ismertetése után közölte: várakozása szerint a soha nem tapasztalt második negyedévi zuhanást rekordütemű növekedés követi a harmadik negyedév egészében, de valószínűleg a júliusi növekedés volt az utolsó nagyarányú havi GDP-megugrás a korábbi hónapok súlyos veszteségei után.

A ház ennek alapján azzal számol, hogy a brit gazdaság teljes kilábalására 2022 elejéig várni kell.

A Capital Economics londoni elemzőinek előrejelzése szerint ebben a helyzetben a Bank of England további 250 milliárd fonttal megtoldja gazdaságélénkítő és likviditáspótló célú mennyiségi enyhítési keretét.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.