Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Meglódult a brit gazdaság
No menu items!

Meglódult a brit gazdaság

A korábbi súlyos visszaesések után jelentősen nőtt a brit gazdaság teljesítménye júliusban, de továbbra is messze elmarad a koronavírus-járvány előtt mért szintektől.

A brit statisztikai hivatal (ONS) adatsora szerint a brit hazai össztermék (GDP) júliusban 6,6 százalékkal volt magasabb az egy hónappal korábbi szintnél.

A júliussal zárult három hónapban ugyanakkor 7,6 százalékkal csökkent a GDP-érték az előző, februártól áprilisig számított mozgó háromhavi időszakhoz képest, és júliusban 11,7 százalékkal volt alacsonyabb, mint februárban, a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások bevezetése előtti utolsó teljes hónapban.

A júniussal zárult idei második naptári negyedévben példátlan ütemben, 20,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték negyedéves összevetésben, és áprilisban, a korlátozások érvénybe léptetése utáni első teljes hónapban is rekordmértékben, 20 százalékkal esett a hazai össztermék az előző hónaphoz képest.

Az ONS számításai szerint júliusban a GDP-érték 18,6 százalékkal volt magasabb az áprilisi mélypontnál.

A statisztikai hivatal azonban hangsúlyozza adatismertetésében azt is, hogy a brit gazdaság teljesítménye még mindig csak alig több mint a felét hozta be a járvány okozta korábbi súlyos veszteségeknek, annak ellenére, hogy az összeomlásszerű áprilisi zuhanás óta a havi összevetésben mért GDP-érték immár három hónapja folyamatosan emelkedik: májusban 2,4 százalékkal, júniusban 8,7 százalékkal nőtt a brit hazai össztermék.

A brit GDP-érték 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor kibocsátási értéke júliusban 6,1 százalékkal emelkedett, de még mindig 12,6 százalékkal elmaradt a februári szinttől.

Londoni makrogazdasági elemzők szerint várhatóan még legalább másfél évbe telik, mire a brit gazdaság egészének teljesítménye ismét eléri a koronavírus-járvány előtti szinteket.

Az egyik legnagyobb londoni elemzőház, a Capital Economics a statisztikai hivatal friss adatsorsának ismertetése után közölte: várakozása szerint a soha nem tapasztalt második negyedévi zuhanást rekordütemű növekedés követi a harmadik negyedév egészében, de valószínűleg a júliusi növekedés volt az utolsó nagyarányú havi GDP-megugrás a korábbi hónapok súlyos veszteségei után.

A ház ennek alapján azzal számol, hogy a brit gazdaság teljes kilábalására 2022 elejéig várni kell.

A Capital Economics londoni elemzőinek előrejelzése szerint ebben a helyzetben a Bank of England további 250 milliárd fonttal megtoldja gazdaságélénkítő és likviditáspótló célú mennyiségi enyhítési keretét.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.