GDP-növekedés
Varga Mihály: lépéselőnyhöz jutott a magyar gazdaság
Az első negyedév GDP-adatai szerint jóval a várakozásokon felül kezdte az évet a magyar gazdaság - mondta a pénzügyminiszter.
A Takarékbank 6 százalék feletti GDP-bővülést jósol
A bruttó hazai termék (GDP) már a harmadik negyedévben elérheti a járvány előtti szintet, az év egészében pedig erőteljesen, 6,6 százalékkal nőhet - ismertette a legfrissebb előrejelzést a Takarékbank vezető elemzője.
Kopint-Tárki: a világ GDP-bővülése 5-6% lehet, a magyar 4,5%
Korábbi prognózisánál gyorsabb növekedésre számít idén a Kopint-Tárki: a kutatóintézet a járványügyi korlátozások oldásából adódó második félévi élénkülésnek köszönhetően a GDP élénk, 4,5 százalékos emelkedésével számol, szemben a decemberben előrejelzett 3,5 százalékkal.
A GKI javította idei növekedési előrejelzését
A múlt év végi előrejelzéséhez képest 0,6 százalékponttal 4,3 százalékra emelte a gazdaság idei növekedésére vonatkozó prognózisát márciusi elemzésében a GKI.
Varga Mihály: meglepő számok várhatók
A második negyedévtől stabil növekedési pályára állhat a magyar gazdaság, amely így rendkívül gyorsan jöhet ki a koronavírus-válságból. Az idén 4, jövőre pedig 5 százalékot meghaladó ütemben bővülhet - jelentette ki a pénzügyminiszter.
Eurózóna – Elemzők: a harmadik hullám visszaveti a kilábalást
A koronavírus-járvány újabb hulláma és az oltóanyag-ellátási problémák miatt a vártnál valószínűleg később kezdődik a kilábalás folyamata az euróövezeti gazdaságban - vélik londoni makrogazdasági elemzők.
Növekedés – Erste: régiós első lehet Magyarország
A régióban a GDP-növekedési ütemek 3 és 6 százalék között lesznek idén, ezen belül Magyarországon várható a legerősebb, 5,5 százalékos fellendülés - közölte az Erste Csoport.
A magyar pénzügyi vezetők kétharmada nem vár kiugró növekedést
A hazai pénzügyi vezetők kevésbé pesszimisták régiós társaiknál a saját országuk gazdasági növekedésének megítélésében, de csak alig harmaduk számít 2,5 százalékosnál nagyobb idei bővülésre - derül ki a Deloitte könyvvizsgáló és adótanácsadó legújabb felméréséből.
Világgazdasági kilátások – optimistább az IMF
Az év második felében lendületbe jöhet a világgazdasági növekedés, köszönhetően a gazdaságösztönző költségvetési és jegybanki monetáris intézkedéseknek, illetve a tömeges oltások megkezdésének - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felülvizsgált prognózisában.
Kína. A járvány ellenére is bővült a gazdaság 2020-ban
A kínai gazdaság 2,3 százalékkal növekedett 2020-ban, miután az ország gazdasága gyorsuló ütemben állt helyre az első negyedévben regisztrált, koronavírus-járvány okozta visszaesésből - közölte a kínai statisztikai hivatal.
Moody’s: robosztus marad a közép- és kelet-európai gazdaságok teljesítménye
Stabil hitelképességi kilátással kezdik az évet Közép- és Kelet-Európa gazdaságai - áll a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő átfogó térségi helyzetértékelésében.
Világbank: a világ GDP-növekedése 4% lehet, a magyar 3,8
Idén 4 százalékkal nőhet a globális gazdaság, ha széles körben sikeresen alkalmazzák a koronavírus elleni oltást a világon - véli a Világbank, amely júniusban nagyobb, 4,2 százalékos bővülésre számított 2021-re.
OECD – Közel tíz százalékos növekedés
Jelentősen nőtt az OECD 37 tagállamának gazdasági teljesítménye a harmadik negyedévben a második negyedévhez képest. Akkor soha nem látott mértékű volt a visszaesés a koronavírus-járvány féken tartását célzó intézkedések hatására.
Nagyot nőtt a brit GDP – máris oda a lendület?
Rekordütemben nőtt a brit gazdaság teljesítménye harmadik negyedévben, de még mindig jelentősen elmarad a koronavírus-járvány előtti szinttől - közölte a brit statisztikai hivatal (ONS). Elemzők szerint ezzel véget is ért a brit gazdaság kilábalása, novemberben újra nagy visszaesés jön.
Amerika. Rekordnövekedés a harmadik negyedévben
Az amerikai gazdaság a harmadik negyedévben a vártnál nagyobb mértékben korrigálta felfelé a GDP második negyedévi visszaesését - derül ki a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) jelentéséből.
Kína. Közel 5 százalékos növekedés a harmadik negyedévben
A várakozásoknál kisebb mértékben nőtt a kínai GDP a harmadik negyedévben, de a gazdaság helyreállása javuló ütemben folytatódott az előző negyedévhez képest, amikor Kína kilábalt a koronavírus-járvány okozta visszaesésből.
Nagy-Britannia. 4 százalék fölötti növekedést vártak – a fele lett
Az elemzői várakozásoknak nem egészen a felével nőtt augusztusban a brit gazdaság teljesítménye, amely továbbra is jelentősen elmarad az év eleji szinttől.
Meglódult a brit gazdaság
A korábbi súlyos visszaesések után jelentősen nőtt a brit gazdaság teljesítménye júliusban, de továbbra is messze elmarad a koronavírus-járvány előtt mért szintektől.
KSH: a szolgáltatások és az ipar húzta fel a GDP-t
A bruttó hazai termék (GDP) volumene az első negyedévben 2,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, az előző negyedévhez viszonyítva pedig 0,4 százalékkal csökkent - jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Varga Mihály: a magyar gazdaság elkerülheti a mély recessziót
A magyar gazdaság lendületes növekedéssel fordult rá az idei évre, és bár a koronavírus-járvány alapjaiban írta felül a gazdasági várakozásokat, elkerülheti a 2008-2009-es pénzügyi válság során megélt mély recessziót - jelentette ki a pénzügyminiszter.
Friss
Varga Mihály benyújtotta a jövő évi költségvetést az Országgyűlésnek
Már a parlament előtt van a 2024-es költségvetési törvényjavaslat, amely a védelem költségvetése lesz - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter az Országházban.
Kijött a rendelet: kötelező marad, de teljesen átalakul az energetikai tanúsítvány
Novembertől teljesen megújul az épületek energiahatékonyságát értékelő rendszer és új energetikai tanúsítványok jönnek. Továbbra is kötelező marad az energetikai tanúsítvány beszerzése az ingatlanok eladásához és bérbeadásához, de annak számát és átvételét már nem kell szerepeltetni a szerződésekben - derül ki az Ingatlannet.hu összefoglalójából.
Pánikhangulat uralkodott el a gazdálkodókon egy új kötelezettség miatt
Január 1-je óta a Nébih felületén kell vezetnie a gazdálkodóknak az elektronikus permetezési naplót. A naponta akár több órát is felemésztő adminisztrációs feladat a permetezési szezonban hatalmas terhet ró a gazdákra, amit sokan próbálnak áthárítani a növényorvosokra, holott ez nem az ő dolguk lenne.
KSH: visszaestek a beruházások az év elején
A beruházások volumene 2023 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,8 százalékkal csökkent, az előző negyedévhez képest - szezonálisan kiigazítva - 1,0 százalékkal nőtt. A beruházások volumenét jellemzően a vállalkozások csökkenő aktivitása alakította - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hírek
Kézműves vásár Velencén – több mint húsz helyi kézművessel
Helyi kézművesekkel összefogva VÉKA néven szervez kézműves vásárt a...
SZÉP-kártya last minute
Szinte már csak óráik vannak a SZÉP-kártyásoknak arra, hogy május végéig elköltsék az október közepéig megkapott pénzüket, különben elvész a kedvezményük, és júniustól már csak 15 százalékos büntetéssel tehetik ezt meg.
Külföldi kézben lévő, hazai biogázüzemet vásárol fel a Mol
A Mol megállapodást kötött a BayWa AG-vel a Szarvasi Biogázüzem megvásárlásáról. A hulladékfeldolgozó létesítmény szerves hulladékot használ villamos energia és hő előállítására, kapcsolt energiatermeléssel, körülbelül 4 megawatt elektromos csúcskapacitással - közölte a Mol.
Drágultak az üzemanyagok: ezek az árak a hosszú hétvégére
Ma tovább emelkedtek a hazai üzemanyagárak: a benzin bruttó 8 forinttal, a gázolaj pedig bruttó 4 forinttal drágult.
Idén jobban fizet a diákmunka
Az eddig meghirdetett nyári diákmunkákra a mezőgazdaságban átlagosan 1400 forintos órabért kínálnak, gyártási, logisztikai, vendéglátási és kereskedelmi feladatok ellátása során 1600-1750 forint az órabér, üzleti kiszolgáló központokban, call centerekben vagy IT-területen pedig 2000 forint felett lehet keresni - derült ki az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet felméréséből.
Az ementáli sajtot nem hagyják kisajátítani
A svájci sajtgyártók azt szeretnék, ha az Emmentaler (magyarul ementáli) nevet kizárólag az ő sajtkülönlegességükre használnák. Az uniós bíróság most elutasította ezt a kérelmet.
Véleményezte a 2024-es büdzsé tervezetét a Költségvetési Tanács
A Költségvetési Tanácsnak (KT) a Magyarország 2024-es központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat tervezetének hitelességére és végrehajthatóságára nézve nincsenek alapvető ellenvetései - közölte a tanács.
Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén
Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium.
Gazdaság
MNB: számos kihívással néz szembe a betétbiztosítási rendszer
Az európai betétbiztosítási rendszer a nemzetközi válságok mellett számos szabályozási kihívással is szembenéz - mondta Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke az Európai Betétbiztosítók Fórumának (European Forum of Deposit Insurers, EFDI) budapesti nemzetközi konferenciáját megnyitó beszédében.
MNB: romlott a nemzetközi pénzügyi környezet, de a magyar bankrendszer stabil
Nemzetközi szinten romlott a pénzügyi környezet az amerikai bankcsődök miatt, ugyanakkor Magyarországon a bankrendszer sokkellenálló képessége erős, a pénzintézetek helyzete stabil - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a jegybank legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentését ismertetve.
Diákhitel: négy banknál lesz elérhető a kedvezményes számlacsomag
A Diákhitel Központ által a pénzintézetek számára meghirdetett nyílt pályázaton hat jelentkezőből négy pénzintézettel, az Erste-, Gránit-, MBH- és az OTP Bankkal megkötötték a megállapodást, amely rendkívül kedvezményes számlacsomagokat nyújt az ügyfeleknek.