Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Megtámadott tankerek - kilőtt az olajár
No menu items!

Megtámadott tankerek – kilőtt az olajár

Meredeken, három százalékot meghaladó mértékben emelkedett a kőolaj világpiaci ára, miután számos forrás szerint támadás ért két olajszállító tankerhajót az Ománi-öbölben. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) legfrissebb havi jelentésében ugyanakkor rontotta a globális kereslet alakulására vonatkozó idei előrejelzését.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára reggel indult erős emelkedésnek annak nyomán, hogy feltehetően támadás következtében megrongálódott két olajszállító hajó az Ománi-öbölben, nem messze a Hormuzi-szorostól. Ezen a szoroson haladnak keresztül a Közel-Keletről induló, a globális olajfogyasztás egyötödét szállító tartályhajók.

Miután májusban négy olajtankert is támadás ért a Perzsa-öböl közelében, az újabb incidensek híre felszította az olajszállítások esetleges megszakadásától való félelmeket. Egyelőre nem világos, hogy ki a felelős a csütörtöki támadásokért. Az bizonyos, hogy az egyik hajót Szaúd-Arábiában, a másikat pedig az Egyesült Arab Emírségekben töltötték fel olajtermékekkel.

Az egyik sérült tankerhajó az Ománi-öbölben. Kép forrása: Iranian Students News Agency – nytimes.com

Az olajárak szerdán még négy százalékot meghaladó mértékben csökkentek, miután az Egyesült Államok kereskedelmi olajtartalékának meglepően erős emelkedése fokozta azokat az aggodalmakat, hogy a világgazdaság lendületvesztésével párhuzamosan mérséklődik a globális olajkereslet.

A kőolajárak májusban az idei év legrosszabb hónapját zárták, mivel a kereskedők a nagy kőolajexportőr országok kitermelésének korlátozása helyett inkább a kereslet gyengülésére összpontosították figyelmüket.

Csütörtökön közzétett szokásos havi jelentésében az OPEC napi 1,21 millió hordóról 1,14 millió hordóra csökkentette a globális kereslet növekedésére vonatkozó idei előrejelzését, és jelezte, hogy a kereskedelmi viták miatti jelentős lefelé mutató kockázatok továbbra is fennállnak.

Csütörtökön, közép-európai idő szerint délután öt órakor az augusztusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 3,05 százalékos pluszban, 61,80 dolláron, a júliusi WTI pedig 3,19 százalékos nyereségben, 52,77 dolláron forgott.

Eddigi napi maximumán a Brent 62,64 dolláron, 4,45 százalékos pluszban, a WTI pedig 53,45 dolláron, 4,51 százalékos nyereségben állt. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

A szakember hangsúlyozta, hogy a feszes munkaerőpiac miatt a hazai gazdaságnak várhatóan hosszú távon is szüksége lesz vendégmunkásokra.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Energetikai tanácsadási szolgáltatásokra kérhetnek támogatást vállalkozások

A támogatási kérelmeket a vali.hu honlapnján keresztül, a program oldalán lehet benyújtani május 2-án 12 órától.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.