Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Mit tegyen Kína, hogy globális tartalékvaluta legyen a jüan?
No menu items!

Mit tegyen Kína, hogy globális tartalékvaluta legyen a jüan?

Illusztráció: Bigstock

Ahhoz, hogy Kína növelni tudja a jüan mint globális tartalékvaluta hitelességét és befolyását, Pekingnek stabil dollár-átváltási árfolyamot kell ígérnie – áll a Center for Economic Policy and Research új tanulmányában.

Bár a jüan nem fogja megelőzni a dollárt a világ elsődleges tartalékvalutájaként, a szerzők – köztük Barry Eichengreen és Camille Macaire közgazdászok – szerint Kína még mindig képes lehet a jüan nagyobb mértékű bevezetésére, többek között azzal, hogy elfogadja a dollárban történő fizetést az exportért.

Kína még mindig korlátozott tőkemérleg-nyitottsága ellenére a renminbi (a jüan másik neve – a szerk.) részesedése a tartalékokban növekedhet, ha a kínai kereskedelem és a renminbi-számlázás tovább nő” – írták a tanulmány szerzői.

A Kínával szemben kereskedelmi deficittel rendelkező nemzetek még mindig növelhetik jüan-tartalékaikat, ha Peking jüanban fizet az importért, de az exportért is elfogad dollárfizetést – olvasható a tanulmányban.

Ez a kínai közvetlen külföldi befektetések mellett lehetővé tenné, hogy más országok is hozzájáruljanak a használatban lévő jüan mennyiségének növeléséhez.

Kínának azonban dolgoznia kell azon, hogy a dollár uralta világszíntéren hitelesebbé váljon a valutája. Pekingnek biztosítania kell, hogy a jüan-tartalékokat következetes árfolyamon lehessen dollárra váltani - ami azt jelenti, hogy Kínának szükség esetén növelnie kell dollárkészleteit a vészhelyzeti intervenciókhoz - írták a szerzők.

Amint az elmúlt hónapokban kiderült az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókról, a dollár státusza miatt más országok is komoly politikai és pénzügyi befolyásnak vannak kitéve az USA részéről. Emiatt tűnhet ellentmondásosnak, hogy Kína növelje a dollártól való függőségét.

De a szerzők szavaival élve: “A világ két legnagyobb gazdasága közötti sajátos kapcsolat az egyetlen módja annak, hogy Kína jelentős tartalékvalutává tegye az renminbit anélkül, hogy belevágna a tőkemérleg teljes liberalizációjába“. Ugyanakkor “az renminbi mindazonáltal egy kínai sajátosságokkal rendelkező nemzetközivé válási folyamaton mehet keresztül“.

Márciusban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt közölte, hogy a kínai jüan és más valuták az amerikai dollár mint tartalékvaluta globális rangját szerezték meg. Kína évek óta szorgalmazza a jüan szélesebb körű elfogadását, és az IMF megjegyezte, hogy a központi bankok világszerte diverzifikálni akarják állományaikat.

A nemzetközi tartalékrendszer elmúlt 20 évének fejlődését így a dollárról való folyamatos eltávolodás, a renminbi szerepének közelmúltbeli, bár még mindig szerény mértékű növekedése, valamint a piaci likviditásban, a relatív hozamokban és a tartalékkezelésben bekövetkezett változások jellemzik, amelyek fokozzák a nem hagyományos tartalékvaluták vonzerejét” – áll az IMF jelentésében. (Business Insider)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

GVH – 10 millió az együttműködés ára – Innovelle Pharma

A nemzeti versenyhatóság a megismételt eljárásban a bírság újra számolásánál figyelembe vette, hogy a vállalkozás egy termékes középvállalkozó, valamint azt, hogy az új eljárásban együttműködő volt és lemondott a jogorvoslati jogáról.

A családok és a kkv-k kerülnek a gazdaságpolitika fókuszába

Az egyeztetésen a fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy 2027-re reális célkitűzés lehet a minimálbér szintjének felemelése a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékára.

A Google-ra kiszabott több milliárd euró bírságot helybenhagyta az EU bírósága

Miután Dublin nem szedte be az elmaradt adót az óriáscégtől, az Európai Bizottság 2017 októberében az uniós bírósághoz fordult. A döntés ellen Dublin és az Apple is fellebbezett.

Pénzügyminiszteri csúcstalálkozó – minden adott a sikeres találkozóhoz

Magyarország kezdeményezésére került be az EU-elnökség négy prioritása közé a demográfiai kihívások kezelésének a témája. Közlése szerint 2010 óta a családok támogatására 30 féle intézkedést vezettek be.
Hirdetés

Hírek

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Great Taste Awards díjat kapott az esztergomi kávépörkölő üzem

A kávé a kőolaj után a második legtöbbet értékesített termék a világon, világszerte 2 milliárd fogyasztóval.

Gazdaság

Hitelfelvételben Európa élmezőnyébe kerültek a magyar háztartások

A támogatott vállalati hitelek aránya a második negyedévben már csak 20 százalék volt, holott egy évvel ezelőtt még 49 százalék volt ezek aránya. Ennek tudható be az is, hogy a kkv-hitelezés visszaesett.

Rekordokat döntöget a lakossági hitelezés, csúcson a személyi kölcsön

A lakáshiteleket annak ellenére is keresik, hogy a kamatok immár második hónapja emelkednek. Júliusban már a THM-plafon sem fogta vissza a bankokat az árazásban, egy átlagos lakáshitelnél 6,81 százalékos kamatot és 7,24 százalékos THM-et mért az MNB. 

Az új fizetési megoldás, a qvik sikere

Minden magyar ügyfélnek lehetősége van, hogy használja az új fizetési megoldást. A végső döntést a fogyasztók hozzák meg, a qvik akkor terjed el, ha a fogyasztók számára kényelmes, gyors, egyszerű és biztonságos - fejtette ki.

Mi vár a forintra ha Európa és Amerika kamatcsökkentést tervez szeptemberre?

A Bank of Japan szerepe most az, hogy megszilárdítsa Japán gazdasági pályáját. Egy újabb kamatemelésre minden bizonnyal szükség van