Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Mit tegyen Kína, hogy globális tartalékvaluta legyen a jüan?
No menu items!

Mit tegyen Kína, hogy globális tartalékvaluta legyen a jüan?

Illusztráció: Bigstock

Ahhoz, hogy Kína növelni tudja a jüan mint globális tartalékvaluta hitelességét és befolyását, Pekingnek stabil dollár-átváltási árfolyamot kell ígérnie – áll a Center for Economic Policy and Research új tanulmányában.

Bár a jüan nem fogja megelőzni a dollárt a világ elsődleges tartalékvalutájaként, a szerzők – köztük Barry Eichengreen és Camille Macaire közgazdászok – szerint Kína még mindig képes lehet a jüan nagyobb mértékű bevezetésére, többek között azzal, hogy elfogadja a dollárban történő fizetést az exportért.

Kína még mindig korlátozott tőkemérleg-nyitottsága ellenére a renminbi (a jüan másik neve – a szerk.) részesedése a tartalékokban növekedhet, ha a kínai kereskedelem és a renminbi-számlázás tovább nő” – írták a tanulmány szerzői.

A Kínával szemben kereskedelmi deficittel rendelkező nemzetek még mindig növelhetik jüan-tartalékaikat, ha Peking jüanban fizet az importért, de az exportért is elfogad dollárfizetést – olvasható a tanulmányban.

Ez a kínai közvetlen külföldi befektetések mellett lehetővé tenné, hogy más országok is hozzájáruljanak a használatban lévő jüan mennyiségének növeléséhez.

Kínának azonban dolgoznia kell azon, hogy a dollár uralta világszíntéren hitelesebbé váljon a valutája. Pekingnek biztosítania kell, hogy a jüan-tartalékokat következetes árfolyamon lehessen dollárra váltani - ami azt jelenti, hogy Kínának szükség esetén növelnie kell dollárkészleteit a vészhelyzeti intervenciókhoz - írták a szerzők.

Amint az elmúlt hónapokban kiderült az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókról, a dollár státusza miatt más országok is komoly politikai és pénzügyi befolyásnak vannak kitéve az USA részéről. Emiatt tűnhet ellentmondásosnak, hogy Kína növelje a dollártól való függőségét.

De a szerzők szavaival élve: “A világ két legnagyobb gazdasága közötti sajátos kapcsolat az egyetlen módja annak, hogy Kína jelentős tartalékvalutává tegye az renminbit anélkül, hogy belevágna a tőkemérleg teljes liberalizációjába“. Ugyanakkor “az renminbi mindazonáltal egy kínai sajátosságokkal rendelkező nemzetközivé válási folyamaton mehet keresztül“.

Márciusban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt közölte, hogy a kínai jüan és más valuták az amerikai dollár mint tartalékvaluta globális rangját szerezték meg. Kína évek óta szorgalmazza a jüan szélesebb körű elfogadását, és az IMF megjegyezte, hogy a központi bankok világszerte diverzifikálni akarják állományaikat.

A nemzetközi tartalékrendszer elmúlt 20 évének fejlődését így a dollárról való folyamatos eltávolodás, a renminbi szerepének közelmúltbeli, bár még mindig szerény mértékű növekedése, valamint a piaci likviditásban, a relatív hozamokban és a tartalékkezelésben bekövetkezett változások jellemzik, amelyek fokozzák a nem hagyományos tartalékvaluták vonzerejét” – áll az IMF jelentésében. (Business Insider)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.