Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág MKIK: szinte minden magyar cégre hatással van az ukrajnai háború
No menu items!

MKIK: szinte minden magyar cégre hatással van az ukrajnai háború

Az áprilisban végzett felmérés adatai szerint 92 százalékos volt azon cégek aránya, amelyek valamilyen üzleti tevékenységet nehezítő tényezőről számoltak be az orosz-ukrán háború miatt – ismertette legfrisseb kutatásának eredményeit az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI).

A felmérésben megkérdezett 2227 magyarországi vállalkozás válaszai alapján a fél évvel ezelőtti, októberi kutatással összevetve az üzleti tevékenységet akadályozó tényezők közül magas szinten maradt a munkaerőhiányt említők aránya (46 százalék), ugyanakkor jelentősen, 26-ról 43 százalékra emelkedett a nyersanyag- és energiaárakat, 13-ról 25 százalékra az árfolyamok alakulását, valamint 14-ről 23 százalékra az ellátási láncok megszakadását akadályozó tényezőnek tekintő vállalkozások aránya.

Az anyaghiány is jelentős probléma maradt (23 százalék), és emelkedett a munkaerővel kapcsolatos költségeket, mint akadályozó tényezőt említő válaszadók aránya is (22 százalék).

A válaszadók 75 százaléka számolt be valamilyen háború okozta közvetlen vagy közvetett hatásról. A vállalkozásokat érintő negatív hatások közül 51 százalékos arányával magasan kiemelkedik az ellátási láncok megszakadása, egyúttal az alapanyag- és termékhiány, 21 százalékkal a második leggyakoribb negatív hatásként pedig a csökkenő kereslet jelent meg.

Egyes cégeknél a háború hatásaként jelentkezik a menekült munkavállalók alkalmazása vagy alkalmazásának szándéka (23 százalék), valamint a kereslet növekedése is (11 százalék)

A következő félévben a megkérdezett cégek még nagyobb többsége, 96 százaléka számít valamilyen nehézségre a háború következtében.

A GVI októberi konjunktúra felmérésének eredményeihez képest jelentősen nőtt a nyersanyagok és az energia áraitól (54 százalék), az anyaghiánytól (31 százalék), az árfolyamok alakulásától (23 százalék) és az ellátási láncok megszakadásától (21 százalék) tartó cégvezetők aránya, miközben némi csökkenés tapasztalható a munkaerőhiány (43 százalék) és a kereslethiány (17 százalék) kapcsán.

Az áprilisában megkérdezett vállalatok az előző félévi tapasztalataikhoz képest 11 százalékponttal magasabb arányban gondolják azt, hogy a következő hat hónapban a nyersanyag- és energiaárak és 9 százalékponttal nagyobb arányban, hogy az anyaghiány az üzleti tevékenységüket akadályozó tényezővé fog válni.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.