Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág MNB: a magyar bankrendszer továbbra is stabil
No menu items!

MNB: a magyar bankrendszer továbbra is stabil

A magyar bankrendszer a koronavírus-járvány második évében is stabil, jelentős tőketartalékkal rendelkezik – ismertette a jegybank decemberi Pénzügyi stabilitási jelentését Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője.

A bankrendszer sokkellenálló képessége erős, a szektor hitelezési képességére nem azonosítható érdemi kockázat, így biztosított a zökkenőmentes visszatérés a piaci alapú hitelezésre – mondta.

Dancsik Bálint

Kiemelte, az adósok szűk köre jelezte, hogy továbbra is szüksége van a hiteltörlesztési moratóriumra a novemberben indult harmadik szakaszban is, így a teljes lakossági hitelállomány 5 százaléka, mintegy 220 ezer szerződés, míg a vállalati hitelállomány alig 2 százaléka, 3 ezer szerződés maradt abban. Ezzel jelentősen csökkent a program hatásával kapcsolatos bizonytalanság – mutatott rá.

Az MNB legfrissebb jelentése szerint a bankrendszer finanszírozása stabil, a kockázatokat kifejező hitel-betét mutató közel 1,9 százalékponttal nőtt az elmúlt félév során, és historikusan alacsony, 73,5 százalék volt június végén.

A 2008-as pénzügyi válság előtt 150 százalék körül volt. Az enyhe emelkedést a hitelek betétállományt meghaladó növekedése okozta, ami részben a moratórium hatása. Rövid távon nem jelent kockázatot, azonban középtávon fel kell készülnie a magyar bankrendszernek az alternatív szolgáltatók megjelenésére, amelyek kezdenek egyre szélesebb körű szolgáltatásokat nyújtani, a megtakarítási piacon is. A bankoknak az új szereplők kihívása mellett alkalmazkodniuk kell az átmenetileg felfüggesztett és elhalasztott szabályozói elvárásokhoz is – hívta fel a figyelmet.

A hitelezési folyamatokról azt mondta, hogy nemzetközi összevetésben kiemelkedően, 430 milliárd forinttal bővült a vállalati hitelállomány a harmadik negyedévben, így az éves növekedési ütem 9 százalékos volt. Az első fél évben még az állami és jegybanki programok támogatták az új hitelkibocsátást a vállalati szegmensben, a teljes, 1900 milliárd forintnyi új volumen kétharmadát tették ki. Ugyanakkor a harmadik negyedévben ismét a piaci hitelek térnyerése figyelhető meg, arányuk 75 százalék fölötti – mondta. A bankok a hitelkereslet élénkülésére számítanak, az MNB szerint a vállalati hitelkamatok emelkedése és az NHP Hajrá kivezetése nem okozott feszültséget a hitelpiacon.

Hozzátette: a lakossági szegmensben a lakáshitel kibocsátás korábban nem tapasztalt szintre emelkedett, a bővülés nem járt a pénzügyi stabilitási kockázatok érdemi emelkedésével. 2021 harmadik negyedévében a háztartási hitelállomány 400 milliárd forinttal, 16 százalékkal bővült éves alapon.

Az otthonteremtési támogatások a következő években is támogathatják a kétszámjegyű hiteldinamikát – ismertette.

A hitelintézeti szektor adózott eredménye nemzetközi összehasonlításban kiemelkedő: a nem konszolidált adatok alapján 342 milliárd forint volt, a konszolidált (külföldi leánybankokkal kiegészített) adatok szerint 391 milliárd forint volt 2021 első félévében, amihez legnagyobb mértékben a kockázati költségek csökkenése és a nettó kamateredmény növekedése járult hozzá.

Az értékvesztés elszámolás és céltartalék-képzés a moratórium meghosszabbítása miatt ismételten emelkedhet, (ez a hatás 85-90 milliárd forintra tehető) illetve a valós értéken nyilvántartott értékpapírok átértékelődése és a portfólióminőség romlása további jövedelmezőségi kockázatokat hordoznak magukban. Ezt részben kompenzálja az a várható értékvesztés felszabadítás hatás, ami a korábban moratóriumos, de az új szakaszból már kimaradó kitettségek esetében a hathavi megfigyelési időszakot követően keletkezhet – mondta.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Új rekordon zárt a BUX – nyerő az OTP

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 244,97 pontos, 0,42 százalékos emelkedéssel, 58 669,83 ponton, új történelmi rekordon zárt pénteken.

Az utolsó akadály is elhárult: érkezhetnek az uniós források

Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét,

Volánbusz: kétnapos sztrájk lesz – elégséges szolgáltatások

A vita a Volánbusz szerint nem a sztrájk lehetőségéről, hanem az időzítéséről szól.

Győztünk: újabb 2 százalékponttal csökkent az infláció

A bérek és a fizetések vásárlóerejének folyamatos növekedése megnyitja az utat a fogyasztás bővülése,.

Hírek

Együttműködési megállapodás a világ legnagyobb bankjával, az ICBC-vel

Az együttműködési megállapodásban a felek különösen nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális és zöld projektek finanszírozásának lehetőségeire.,

Európa rájött, hogy védenie kell magát

Európa gazdasági biztonságának érdekében az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú technológiai területek jegyzékét.

A game-streaming mellett bejött a vegán bor

Az értékelés során végül az 4 kategóriában összesen 12 hallgatót díjaztak.

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt, a lakáshiteleknél ennyit hozna az új THM-maximum Ennyit spórolnának az ügyfelek a lakáshiteleken az ármaximalizálással.

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Gazdaság

Az utolsó akadály is elhárult: érkezhetnek az uniós források

Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét,

OTP: szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Bár a megtakarítási hajlandóság még csekély, a gazdasági nehézségek hatására szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Alulteljesített a magyar tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 170,58 pontos, 0,30 százalékos emelkedéssel, 57 346,69 ponton zárt szerdán.