Kezdőlap Pénzvilág Nem lett jobb adósnak kikiáltva Magyarország
No menu items!

Nem lett jobb adósnak kikiáltva Magyarország

Sokak várakozásával szemben az egyik legnagyobb hitelminősítő az S&P a korábbi „BBB-„ („BBB mínusz”) besorolásban hagyta a magyar adósbesorolást. A várt kedvezőbb besorolás inkább csak kozmetikázás lett volna – de azért jól mutatott volna.  

Vártuk, de nem kozmetikázták a magyar adósbesorolást. Helyben marad a forint. Németh Dávid szerint a hitelminősítő elismeri hazánk erős külső pozícióját.

Németh Dávid

Már csak a tradíciók miatt is várták sokan azt, hogy a magyar gazdaság jó teljesítménye okán, a S&P felminősíti a magyar államadósságot, de korántsem volt borítékolva a pozitív döntés – értékel Németh Dávid a K&H vezető elemzője. Hozzátéve: a hagyományok szerint ha egy gazdaság kilátása pozitív besorolású és a teljesítménye nem romlik, akkor 12 hónap után nagy esélye van a felminősítésre – ami azonban esetünkben péntek este most elmaradt. A vezető elemző azonban már korábban is jelezte Az Üzletnek, hogy az is inkább csak esztétikailag mutatott volna jobban, ha a forint a jelenlegi „ BBB-” pozitív kilátásból a „BBB” kategóriába kerül. Ettől még nem kerültünk volna az elit adósok körébe, igaz távolodtunk volna a befektetésre nem javasolt kategóriától és a forint árfolyama sem erősödött volna automatikusan.

Németh Dávid szerint miközben a hitelminősítő elismeri hazánk erős külső pozícióját, az exportvezérelt gazdaság ellenálló képességét, a rugalmas árfolyamrendszert, a magánszektor alacsony eladósodottságát, az általa megfogalmazott észrevételek között több olyan is van, amit a hazai elemzők, közgazdászok is veszélyként fogalmaztak már meg. Ezek közé tartozik, hogy miközben dübörög a gazdaság, kedvező a külső finanszírozási környezet és javul a bankrendszer teljesítménye, a magyar kormány nem sokat tett még a tavaly is a GDP 70,6 százalékát kitevő nettó államadósság csökkentése érdekében. (Ez az adat 2012-ben 72,9 százalék volt.)

Az S&P arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben a magyar gazdaság alapvetően a belső fogyasztásra alapozva dübörög, már látszanak az első jelei a túlfűtöttségnek. Ami mindenképpen azt igényli, hogy a kormány a gazdaság hűtése érdekében megtegye azokat a lépéseket, amelyek a hosszútávú versenyképesség megőrzésének elengedhetetlen feltételei. Ennek kapcsán azt is jelezte, hogy a magyar gazdaság mostani 4,4 százalékos növekedése hosszútávon nem tartható. Reálisnak inkább a 2-2,5 százlékos növekedést tartja a hitelminősítő, hozzátéve: a felminősítéshez strukturális változásra és kiszámíthatóságra van szükség.

Jómagam az optimistább változat, a 2 és fél százalékos növekedés mellett voksolnék, de azzal egyetértek, hogy a jelenlegi túlfűtöttség hosszútávon nem tartható – magyarázza a vezető elemző. Az S&P által felsorolt veszélyeket viszont az egész szakma valósnak tartja. Az egyik ilyen téma, hogy sikerül-e a jelenlegi munkaerőhiányt mennyiségben és minőségben egyaránt pótolni. Mert a születésszám felturbózásának esetleges pozitív hatása is csak 20 év múlva mutatkozhat meg. A tartalékot jelenleg csak a megfelelő átszervezés, az oktatás és a hatékonyabb részmunkaidő foglalkoztatás lehetőségeinek kiaknázásával lehet moblizálni.

 

Csath Magdolna közgazdász szerint nincs nagy negatív hatása

Nem javította Magyarország adósbesorolását a Standard & Poors. A hitelminősítő egy éve tartja “BBB mínusz/A-3” befektetési ajánlású besorolását a magyar adósságra.

Csath Magdolna közgazdász szerint nincs nagy negatív hatása

Csath Magdolna közgazdász szerint nincs nagy negatív hatása annak, hogy a Standard & Poors hitelminősítő többek várakozásával ellentétben változatlanul hagyta, nem javította Magyarország adósbesorolását.

A szakember az M1 aktuális csatorna szombat délelőtti műsorában úgy fogalmazott, hogy a hitelminősítő döntésének van kedvezőtlen hatása, de ami igazán fontos, az a piaci szereplők véleménye.

Utalt arra, hogy a hitelminősítő egy éve tartja “BBB mínusz/A-3” befektetési ajánlású besorolását a magyar adósságra. Igazán érdekes az lesz, hogy a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő a közeljövőben várható felülvizsgálatokon miként jár majd el – tette hozzá.

Megjegyezte, hogy elemzésében a cég ismert tényeket sorolt fel, a pozitívumok között említve, hogy a GDP-növekedés jó, nő a fogyasztás és a bérek, rendben van a költségvetési hiány. A felminősítést akadályozza szerintük, hogy az ország túlzottan ki van téve a járműiparnak, függ a német gazdaságtól, és egyre nagyobb gondot okoz a munkaerőhiány, miközben az ország nem akar külföldi munkavállalókat beengedni. Ezek is ismert tények – tette hozzá a közgazdász.

Csath Magdolna a 4,4 százalékos GDP-növekedéssel kapcsolatban azt mondta, két éve jó tendenciát mutat a bruttó nemzeti össztermék alakulása, jól teljesítenek a szolgáltatások, ezen belül növekszik az infokommunikáció aránya, a termelői oldalon pedig az elektronika, a számítógépek gyártása, a mezőgazdaság és az építőipar húzzák a magyar GDP-t.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Nagyot estek az OTP részvényei

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1789,86 pontos, 3,12 százalékos csökkenéssel, 55 589,52 ponton zárt csütörtökön.

Korlátozta az üzemanyagok kivitelét az orosz kormány

Az orosz kormány két lehetőséget mérlegelt az üzemanyagárak stabilizálására: az olajtermékek exportjának átmeneti teljes tilalmát a belföldi piac telítése érdekében, illetve azt, hogy tonnánként 250 dollárra emelje olajtermékek exportvámját.

Javult a Pannon homoki élőhelyek ökológiai állapota

Európa több országával ellentétben Magyarország teljes területének csaknem egyharmada természetközeli állapotban maradt fent, amely egy rendkívüli arány és egyben nemzeti kincs is.

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A kamatemelési sorozat kezdete óta a mostani kamatdöntő ülés volt az első, amelyen a monetáris testület nem emelte a jegybanki kamatszintet.

Hírek

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Nálunk mikor? Rómában ingyenes lesz a tömegközlekedés a tizenkilenc év alattiaknak

Róma az első olaszországi város, ahol ingyenessé teszik a tömegközlekedést a tizenegy és tizenkilenc év közötti gyerekek és fiatalok számára.

Erősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék, Londonban bankszünnap

Pluszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn. Londonban bankszünnap miatt egész nap nincs kereskedés.

Zsinagógák Hete: augusztus 27-től szeptember 10-ig

Már szokás szerint ismét a Sóletfesztivállal indul a Zsinagógák Hete, amely augusztus 27-től szeptember 10-ig változatos kulturális és szórakoztató programokkal várja a közönséget Budapesten és vidéki helyszíneken.

Gazdaság

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A kamatemelési sorozat kezdete óta a mostani kamatdöntő ülés volt az első, amelyen a monetáris testület nem emelte a jegybanki kamatszintet.

Devizapiac – Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.

Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).

Visszavonták az ONEY pénzügyi vállalkozás tevékenységi engedélyét

Az ONEY így nem rendelkezett az ügyfelekkel szembeni követelésekkel, illetve pénzügyi szolgáltatásból eredő egyéb kötelezettséggel az engedély visszavonása és a végelszámolás időpontjában.