Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Nem lett jobb adósnak kikiáltva Magyarország
No menu items!

Nem lett jobb adósnak kikiáltva Magyarország

Sokak várakozásával szemben az egyik legnagyobb hitelminősítő az S&P a korábbi „BBB-„ („BBB mínusz”) besorolásban hagyta a magyar adósbesorolást. A várt kedvezőbb besorolás inkább csak kozmetikázás lett volna – de azért jól mutatott volna.  

Vártuk, de nem kozmetikázták a magyar adósbesorolást. Helyben marad a forint. Németh Dávid szerint a hitelminősítő elismeri hazánk erős külső pozícióját.

Németh Dávid

Már csak a tradíciók miatt is várták sokan azt, hogy a magyar gazdaság jó teljesítménye okán, a S&P felminősíti a magyar államadósságot, de korántsem volt borítékolva a pozitív döntés – értékel Németh Dávid a K&H vezető elemzője. Hozzátéve: a hagyományok szerint ha egy gazdaság kilátása pozitív besorolású és a teljesítménye nem romlik, akkor 12 hónap után nagy esélye van a felminősítésre – ami azonban esetünkben péntek este most elmaradt. A vezető elemző azonban már korábban is jelezte Az Üzletnek, hogy az is inkább csak esztétikailag mutatott volna jobban, ha a forint a jelenlegi „ BBB-” pozitív kilátásból a „BBB” kategóriába kerül. Ettől még nem kerültünk volna az elit adósok körébe, igaz távolodtunk volna a befektetésre nem javasolt kategóriától és a forint árfolyama sem erősödött volna automatikusan.

Németh Dávid szerint miközben a hitelminősítő elismeri hazánk erős külső pozícióját, az exportvezérelt gazdaság ellenálló képességét, a rugalmas árfolyamrendszert, a magánszektor alacsony eladósodottságát, az általa megfogalmazott észrevételek között több olyan is van, amit a hazai elemzők, közgazdászok is veszélyként fogalmaztak már meg. Ezek közé tartozik, hogy miközben dübörög a gazdaság, kedvező a külső finanszírozási környezet és javul a bankrendszer teljesítménye, a magyar kormány nem sokat tett még a tavaly is a GDP 70,6 százalékát kitevő nettó államadósság csökkentése érdekében. (Ez az adat 2012-ben 72,9 százalék volt.)

Az S&P arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben a magyar gazdaság alapvetően a belső fogyasztásra alapozva dübörög, már látszanak az első jelei a túlfűtöttségnek. Ami mindenképpen azt igényli, hogy a kormány a gazdaság hűtése érdekében megtegye azokat a lépéseket, amelyek a hosszútávú versenyképesség megőrzésének elengedhetetlen feltételei. Ennek kapcsán azt is jelezte, hogy a magyar gazdaság mostani 4,4 százalékos növekedése hosszútávon nem tartható. Reálisnak inkább a 2-2,5 százlékos növekedést tartja a hitelminősítő, hozzátéve: a felminősítéshez strukturális változásra és kiszámíthatóságra van szükség.

Jómagam az optimistább változat, a 2 és fél százalékos növekedés mellett voksolnék, de azzal egyetértek, hogy a jelenlegi túlfűtöttség hosszútávon nem tartható – magyarázza a vezető elemző. Az S&P által felsorolt veszélyeket viszont az egész szakma valósnak tartja. Az egyik ilyen téma, hogy sikerül-e a jelenlegi munkaerőhiányt mennyiségben és minőségben egyaránt pótolni. Mert a születésszám felturbózásának esetleges pozitív hatása is csak 20 év múlva mutatkozhat meg. A tartalékot jelenleg csak a megfelelő átszervezés, az oktatás és a hatékonyabb részmunkaidő foglalkoztatás lehetőségeinek kiaknázásával lehet moblizálni.

 

Csath Magdolna közgazdász szerint nincs nagy negatív hatása

Nem javította Magyarország adósbesorolását a Standard & Poors. A hitelminősítő egy éve tartja “BBB mínusz/A-3” befektetési ajánlású besorolását a magyar adósságra.

Csath Magdolna közgazdász szerint nincs nagy negatív hatása

Csath Magdolna közgazdász szerint nincs nagy negatív hatása annak, hogy a Standard & Poors hitelminősítő többek várakozásával ellentétben változatlanul hagyta, nem javította Magyarország adósbesorolását.

A szakember az M1 aktuális csatorna szombat délelőtti műsorában úgy fogalmazott, hogy a hitelminősítő döntésének van kedvezőtlen hatása, de ami igazán fontos, az a piaci szereplők véleménye.

Utalt arra, hogy a hitelminősítő egy éve tartja “BBB mínusz/A-3” befektetési ajánlású besorolását a magyar adósságra. Igazán érdekes az lesz, hogy a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő a közeljövőben várható felülvizsgálatokon miként jár majd el – tette hozzá.

Megjegyezte, hogy elemzésében a cég ismert tényeket sorolt fel, a pozitívumok között említve, hogy a GDP-növekedés jó, nő a fogyasztás és a bérek, rendben van a költségvetési hiány. A felminősítést akadályozza szerintük, hogy az ország túlzottan ki van téve a járműiparnak, függ a német gazdaságtól, és egyre nagyobb gondot okoz a munkaerőhiány, miközben az ország nem akar külföldi munkavállalókat beengedni. Ezek is ismert tények – tette hozzá a közgazdász.

Csath Magdolna a 4,4 százalékos GDP-növekedéssel kapcsolatban azt mondta, két éve jó tendenciát mutat a bruttó nemzeti össztermék alakulása, jól teljesítenek a szolgáltatások, ezen belül növekszik az infokommunikáció aránya, a termelői oldalon pedig az elektronika, a számítógépek gyártása, a mezőgazdaság és az építőipar húzzák a magyar GDP-t.

Elektromos cégautó vásárlás, flottaüzemeltetés. Szakmai konferencia konzultációs lehetőséggel 2024 március 21.-én. A 30 milliárdos kerettel megnyíló, elektromos cégautó beszerzést támogató pályázattal kapcsolatos információk, tanulságok. A KKV-ék számára is egyre meghatározóbb, már hatályos ESG törvény cégautó üzemeltetésre vonatkozó kérdésköre, az elektrifikáció rövid és hosszútávú hatásainak bemutatása.
További információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A magyarok fizetési szokásai: a készpénz nem bírja a kártyák tempóját

A friss adatok szerint minden harmadik magyar bankkártyás ügyfél mobillal fizet, a kártyás vásárlások értéke pedig már a duplája a készpénzfelvételekének.

Limitnövelés, milliós tárgynyeremény: megy a licit a lakásbiztosítási piacon

lakásbiztosítási kampány alatt több százezres vásárlási utalványokat adnak, millió forintos tárgynyereményeket sorolnak.  

Adategyeztetést indít az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.

Az ellenőrzéshez személyi igazolványra és lakcímkártyára, valamint villany- és/vagy gázszámlára van szükség.

Zöldkötvényt bocsátott ki az MFB

Az MFB stratégiájának és működésének egyaránt szerves részét képezi a globális éghajlati célkitűzések, valamint a társadalmi hasznosságú célok támogatása.

Hírek

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint 3,3 százalékot gyengült az euróval, 4,2 százalékot gyengült a dollárral szemben és 0,2 százalékkal áll erősebben a svájci frank ellenében.

Még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő

Sokak számára lehet visszatartó erő az MI rohamléptékű terjeszkedése, és azért nem nyitnak komolyabban a programozói terület felé, mert félnek, hogy rövid idő alatt elveheti az MI a munkájukat.

Erősödött kissé szerda reggelre a forint

Erősödött kissé a forint szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a keddi, közel másfél százalékos gyengülését követően.

Csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 494,13 pontos, 0,75 százalékos csökkenéssel 65 599,49 ponton zárt hétfőn.

Gazdaság

A magyarok fizetési szokásai: a készpénz nem bírja a kártyák tempóját

A friss adatok szerint minden harmadik magyar bankkártyás ügyfél mobillal fizet, a kártyás vásárlások értéke pedig már a duplája a készpénzfelvételekének.

A Zeina Hotels menedzser study tour a sikeres szezonért

A 2024-es sikerhez is elengedhetetlen, hogy a szállodalánc minden tagjának és minden részlegének kiemelkedően kell teljesítenie, miközben az elkötelezett munka mellett a kreatív, újító ötletekre is szükség van.

Februárban is nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban

A jegybank 14 millió forintra bírságolta a CIG Pannónia Életbiztosítót

A feltárt hiányosságok miatt szabta ki az MNB a 12,5 millió forint felügyeleti és a 1,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot a társaságra.