Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Német kutatás: az infláción is nyerészkednek a cégek
No menu items!

Német kutatás: az infláción is nyerészkednek a cégek

Illusztráció: Bigstock

Számos vállalat egyértelműen kihasználja az inflációs hullámot, és a költségnövekedést ürügyként használva növeli a nyereségét – derül ki a német Ifo Intézet kutatásából.

A kedden közzétett tanulmány szerint az energia és a közbenső inputok magasabb árai önmagukban nem magyarázzák a németországi infláció mértékét. “Úgy tűnik, hogy a gazdaság egyes ágazataiban a vállalatok inkább arra használták az áremelkedéseket, hogy növeljék profitjukat” – mondta Joachim Ragnitz, az Ifo drezdai kirendeltségének helyettes vezetője a Spiegel beszámolója szerint. “Ez különösen igaz a kereskedelemre, a mezőgazdaságra és az építőiparra.

Ezt a gazdasági teljesítményre vonatkozó hivatalos statisztikák adatai sugallták. Ebből az Ifo szakértői a nominális és az árkiigazított hozzáadott érték közötti különbségeket határozták meg. Ez lehetővé tette, hogy következtetéseket lehessen levonni olyan áremelkedésekről, amelyeket nem a magasabb inputköltségek okoztak.

Joachim Ragnitz

A Covid után a magánháztartások magas megtakarításokat halmoztak fel” – mondja Ragnitz. “Ezeket 2022-ben felszámolták, ami felerősítette a fogyasztói keresletet.” A kormányzati segélyek milliárdos összegei valószínűleg szintén hozzájárultak a kereslet támogatásához, és ezzel bővítették az áremelkedés mozgásterét.

A jelentés szerint több ágazatban is sok vállalat  emelteaz árait a vártnál lényegesen nagyobb mértékben, nem csupán a ráfordítások megnövekedett költségei miatt. Ilyen a mezőgazdaság, az építőipar, a kereskedelem, a vendéglátás és a közlekedés.

“Úgy tűnik, hogy néhány vállalat a költségnövekedést ürügyként használja fel arra, hogy az eladási árak emelésével javítsa nyereségét”

– mondja Ragnitz.

A gazdák valószínűleg már elhasználták a műtrágya- és takarmánykészleteiket, de számításaikban már figyelembe vették a várható áremelkedéseket az újbóli megrendeléseknél. Az építőipari ágazatban a kereslet és a kínálat közötti egyensúlyhiány valószínűleg hozzájárult a rendkívül erős áremelkedéshez. Ez különösen igaz egyes városi központokra – közölte az Ifo.

Ugyanakkor Ragnitz szerint nincs ok az árakba való kormányzati beavatkozásra: “A túlzott áremelkedést csak a nagyobb verseny gátolja. A fogyasztók olcsóbb termékeket is vásárolhatnának, és így visszafognák a profitinflációt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.