Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Online számlázás: a szabály életbe lépett, de július 31-ig van türelem
No menu items!

Online számlázás: a szabály életbe lépett, de július 31-ig van türelem

Július 1-től minden olyan számlát lát az adóhivatal, amelynek áfa-értéke eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot. A Pénzügyminisztérium azonban jelezte: a jogkövető, az átállásban partnerként közreműködő vállalkozásokat nem éri joghátrány, ha az általuk használt számlázó program esetleg még nem képes az online adatszolgáltatásra.

A pénzügyminiszter az MTI-nek kifejtette: a zökkenőmentes átállás érdekében azt kérte a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól, hogy ha az adatok július 31-ig beérkeznek, akkor a hivatal az érintett vállalkozókkal szemben semmilyen szankciót ne alkalmazzon. Előfordulhat ugyanis, hogy egy vállalkozás nem áll készen július 1-jén az adatszolgáltatásra annak ellenére, hogy megkezdte a felkészülést. A számlázó program működési problémáit nem értékelheti a vállalkozók terhére az adóhivatal, ez nemcsak az ügyfél-centrikussággal, de az online számla egyik fő céljával, az adminisztráció-csökkentéssel is ellentétes lenne. A NAV tehát július 31-ig nem bírságolja a mulasztást, ha a vállalkozás már regisztrált az Online Számla rendszerben és a számlaadatok az időszak végéig, utólag megérkeznek az adóhivatalhoz.

A július 1-jén indult online számlázás a gazdaságfehérítés újabb fontos állomása. Az adóhivatal rendelkezésére álló számlaadatok kockázatelemzések és ellenőrzések széles körű lefolytatására adnak lehetőséget, jelentőségük pedig azok azonnaliságában és automatikusságában rejlik. Ez azt jelenti, hogy az információ már a bevallások beérkezése előtt a hatóság rendelkezésére áll, így számos csalás felderítését teheti eredményesebbé akkor is, ha a bevallások beérkezéséig az érintettek esetleg már nem elérhetők. A bevallások ugyanis a korábbi időszakokról adnak számot, így a csaló vállalkozók kétes ügyleteiről, például a fiktív számlakiállításáról eddig csak utólag értesült a NAV. Emiatt nemcsak az államkasszát károsítják meg jelentős mértékben, hanem a tisztességes piaci szereplőket is, akik árversenyt futnak a fiktív számlagyártókkal – összegezte az új rendszer lényegét a pénzügyminiszter.

A jövőbeni lehetőségekről Varga Mihály elmondta, hogy ezek az információk fokozatosan az adózók adminisztrációs terheit is jelentősen könnyítik. A beérkező számlaadatok – az adóhatóság rendelkezésére álló egyéb adatokkal összekötve – a személyi jövedelemadóhoz hasonlóan más bevallások adóhatósági kiajánlásához is felhasználhatók lesznek.

Farkas Gábor, a PwC senior managere a PM állásfoglalásával kapcsolatban kifejtette: ez egy nagyon fontos bejelentés a vállalkozások számára, amire sokan számítottak is a napokban. Lényeges azonban hangsúlyozni, hogy ez a kedvezmény kifejezetten azokat a cégeket érinti, akik már megkezdték a felkészülést és eljutottak legalább addig, hogy regisztráltak az online számla rendszerébe. Tehát rendelkeznek legalább elsődleges felhasználói regisztrációval. Amennyiben ez nem történt meg, úgy ők a közlemény alapján nem számíthatnak az Adóhatóság feltétlen jóindulatára.

Ezen túlmenően azt is látni kell, hogy a jogszabály július 1-jével ténylegesen hatályba lépett. Tehát ekkortól minden olyan számláról, amelyet egy cég egy másik belföldi társaságnak állít ki, és a számla áfa tartalma eléri vagy meghaladja a 100.000 Ft-ot, adatot kell szolgáltatni. A PM állásfoglalása alapján két fontos, a vonatkozó jogszabályban található előírás – azonnaliság és az automatizáltság – alól azonban mentesülnek a felkészülést már megkezdő, de azt még be nem fejező adózók július hónap végéig.

Tehát, amennyiben július 1-től számlát állít ki valaki, de még nem tud adatot küldeni a NAV részére, ugyanakkor teljesíti a fenti felkészülést érintő feltételt, úgy július végéig bármikor elküldheti a vonatkozó XML formátumú file-okat a NAV részére anélkül, hogy tartania kellene a számlánként kiszabható 500.000 Ft-os bírságtól. Ez a kedvezmény feltételezi azt is, hogy ebben az esetben nem elvárt az emberi beavatkozás nélküli adatküldés, hiszen egy késleltetett adatküldés során a számla lezárása már nem tud riportálást indukálni, így nem lehet elkerülni a manuális beavatkozást.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.

Fúrják az ötödik kutat a békési gázmezőn

A földgáz az időjárásfüggő megújulók kiegyenlítő energiaforrásaként fontos szerepet tölt be a sikeres zöld átállásban, energiaátmenetben.

Nálunk lesz a kínai Fiberhome legnagyobb európai bázisa

A vállalat modern beruházást hoz Kisbérre, ahol optikai kábeleket fog gyártani. A projekt értéke nyolcmilliárd forint, amelyhez az állam 15 százalékos pénzügyi támogatást biztosít,

A GVH figyelmeztette a Cup Revolutiont

A GVH az ügy kapcsán hangsúlyosan felhívja a vállalkozások figyelmét a reklámkommunikációjuk során alkalmazott környezetvédelmi, úgynevezett "zöld-állítások" megalapozottságára.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.