Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság OPEC: recesszió jön, csökkenő olajkereslettel
No menu items!

OPEC: recesszió jön, csökkenő olajkereslettel

Világgazdasági recessziót és az olajkereslet csökkenését várja az idén a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) legfrissebb havi piaci elemzésében.

Az OPEC a globális bruttó hazai termék (GDP) 1,5 százalékos csökkenését várja az idén a tavalyi 2,9 százalékos növekedés után.

Az OECD tagországok bruttó hazai terméke várhatóan 4,2 százalékkal csökken az idén a tavalyi 1,7 százalékos növekedés után. Az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye a tavalyi 2,3 százalékos növekedésből 4,1 százalékos csökkenésbe fordul az idén. Az euróövezet 6,0 százalékos GDP-csökkenést szenved el 1,2 százalékos növekedés után.

Az IMF-hez hasonlóan az OPEC sem számít recesszióra sem Kínában, sem Indiában. Kínában 6,1 százalékról 1,5 százalékra csökken a GDP-növekedés üteme, Indiában pedig 5,3 százalékról 2,0 százalékra.

Az OPEC adatai szerint a világ olajkereslete napi 99,67 millió hordó volt tavaly, az idén pedig ennél napi 6,85 millió hordóval lesz kevesebb, napi 92,82 millió hordó. Az első negyedévi olajkereslet napi 92,92 millió hordó volt az idén.

Az OECD tagországok kereslete a tavalyi napi 47,91 millió hordóról napi 43,92 millió hordóra csökkent az első negyedévben, és napi 45,53 millió hordó lesz éves átlagban.

Európa olajfelhasználása 2019-ben napi 14,34 millió hordó volt, az idén az első negyedévben ez napi 13,10 millió hordóra csökkent, a 2020-as átlag pedig napi 12,96 millió hordó lesz.

Kína napi 13,07 millió hordó olajat használt fel tavaly, az idei első negyedévben a felhasználás napi 10,27 millió hordóra csökkent, az éves átlag pedig napi 12,25 millió hordó lesz.

Az OPEC a tavalyi átlagos napi 29,34 millió hordó után az idei első negyedévben napi átlagban 28,26 millió hordó olajat termelt. Az OPEC olajtermelése napi 28,61 millió hordóra emelkedett márciusban a februári napi 27,79 millió hordóról.

Az OPEC-en kívüli termelők napi 64,97 millió hordó olajat hoztak felszínre 2019-ben és napi 66,60 millió hordót az idei első negyedévben.

Az első negyedévben az OPEC és a szervezeten kívüli olajtermelők együtt a keresletnél napi 6,83 millió hordóval termeltek többet. Tavaly a termelés napi 570 ezer hordóval maradt el a kereslettől.

Az OPEC tagjainak olajtípusaiból súlyozott átlaggal képzett olajkosár (OPEC Reference Basket, ORB) ára csütörtökön 17,73 dollár volt hordónként. A hetet 21,18 dolláron kezdte az olajár. Az év elején még 67 dollár felett állt az olajkosár ára. A februári átlagos olajár 55,53 dollár, a márciusi pedig 33,92 dollár volt. Száz dollár felett legutóbb 2014 szeptemberében állt az OPEC-olaj ára. A legmagasabb árat 2008 július elején érte el az OPEC olajkosara, hordónként 140,73 dolláron.

Márciusban a járványvédelmi gazdasági korlátozások keresletcsökkentő hatása miatt 21,61 dollárral, 38,9 százalékkal csökkent az ORB havi átlagára az előző havihoz képest, ami 2003 szeptembere óta a legnagyobb áresés. A Brent nyersolaj ára 21,75 dollárral, 39,2 százalékkal 33,73 dollár havi átlagra csökken márciusban, a WTI ára pedig 20,09 dollárral, 39,8 százalékkal 30,45 dolláros havi átlagra.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.