Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág OTP: a vártnál erősebb negyedéves eredmény
No menu items!

OTP: a vártnál erősebb negyedéves eredmény

A második negyedév adatai alapján az OTP kilátásai kedvezőek, helyzetét a járvány miatti nehézségek sem veszélyeztették – mondta a pénzintézet sajtótájékoztatóján Bencsik László vezérigazgató-helyettes.

A második negyedév jelentését elemezve üdvözölte, hogy az OTP jövedelmezősége az elmúlt hónapokban is kedvezően alakult, a tőkehelyzet stabil maradt, a belföldi hitelállomány dinamikusan, a bedőlt hitelek aránya viszont csak elhanyagolható mértékben nőtt. Véleménye szerint az OTP elégedett lehet a részesedésével mind a vállalati hitelek, mind a lakossági hitelek, mind a megtakarítások piacán.

Bencsik László

Az OTP-csoport az idei második negyedévet 78,67 milliárd forint konszolidált adózás utáni nyereséggel zárta, az előző negyedév 4 milliárd forintos vesztesége után, így a féléves nyeresége 74,6 milliárd forint lett. A második negyedévi nyereség 25 százalékkal, a féléves 58 százalékkal alacsonyabb az előző év hasonló időszakának nyereségénél.

Az OTP Bank pénteken publikált, nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti jelentése alapján a bankcsoport korrigált konszolidált adózott eredménye 82,2 milliárd forint volt a második negyedévben, 158 százalékkal magasabb az előző negyedévinél, és 27 százalékkal kevesebb az egy évvel ezelőttinél.

Az elemzők 68 milliárd forintos adózás utáni, illetve 69,4 milliárd forintos korrigált eredményt vártak.

A vezérigazgató-helyettes a korrigált adózott eredmény második negyedéves növekedését elsősorban a kockázati költségek jelentős csökkenésével magyarázta. A bevételek összege nem változott, a működési költség kissé csökkent, a működési eredmény így kissé javult. A csoportszintű eredményekhez a második negyedévben minden csoporttag hozzájárult, a külföldiek részesedése 50 százalék körüli.

A hitelállomány csoportszintű bővüléséhez Magyarország kiemelkedő mértékben járult hozzá. Belföldön főképp a fogyasztási hitelek bővülése jelentős, de a jelzálog- és lakáshitelezés is kiemelkedő – emelte ki.

Bencsik László szerint bizakodásra ad okot, hogy bővült a jelzáloghitelek állománya, mert ez azt mutatja, hogy az OTP-ügyfelek a hosszú távú terveikről nem mondtak le, legfeljebb a fogyasztásaikat fogták vissza. Erre utal az is, hogy a fogyasztási hitelek több országban jelentősen visszaestek, ugyanakkor a betéti állomány csoportszinten gyarapodott, a belföldi növekedés pedig meghaladta a csoportszintűt. Mindez – mint mondta – arra utal, hogy a fogyasztás visszaesésével párhuzamosan gyarapodnak az ügyfelek megtakarításai.

Bencsik László közölte, hogy az OTP működését a járvány hatásai a második negyedévben sem akadályozták. A pénzintézet számára ugyanakkor különleges kihívást jelentett a veszélyhelyzet, amelynek költségei, beleértve az adományok összegét, június végére elérte a 3 milliárd forintot – tette hozzá.

A rövid távú kilátásokat részletezve a vezérigazgató-helyettes közölte, hogy a menedzsment jövőre mindenképp osztalékfizetéssel számol. Ennek mértékéről később döntenek, de az éves eredmények, és a gazdasági kilátások függvényében ellensúlyozhatja az elmaradást a jövőre esedékes összeg.

Számításaik szerint a második félévben a jövedelmezőség kedvezőbben alakul, mint az első hat hónapban, és jelentősen csökkennek a hitelkockázati költségek is. A teljesítő hitelállományok éves szinten 7 százalékkal bővülhetnek.

A legfontosabb mutatók alapján a portfólió minőségében nem látni romlásra utaló jeleket, az esetleges negatív hatásokra a bank az elmúlt félévekben tartalékolással igyekezett felkészülni, és továbbra is keresi az akvizíciós lehetőségeket – hangsúlyozta.

Bencsik László a sajtótájékoztatón kijelentette, az hogy OTP a banki jövedelmezőséget szem előtt tartva támogatja az ügyfelek biztonságát, és a gazdasági fellendülést erősítő intézkedéseket. Ezzel együtt ugyanakkor abban bízik, hogy jövőre a GDP-növekedés megközelítheti az 5 százalékot, és a kedvező helyzet miatt a mostani formájában nem lesz szükség a hitelmoratórium meghosszabbítására.

Az OTP Bank részvényeit a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzik. A papír a csütörtöki kereskedést 1,37 százalékos erősödéssel, 10 340 forinton zárta, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 15 850 forint, a legalacsonyabb 7865 forint volt.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Enyhült az infláció, javult is a fogyasztók hangulata Németországban

A nürnbergi GfK gazdaságkutató intézet fogyasztói hangulatindexe áprilisban nyolc havi csúcsra erősödött, de a vártnál némileg enyhébb mértékben nőtt.

Nagy Márton: az infláció letörése és a gazdasági felzárkózás a legfontosabb feladat

Az infláció letörése és a gazdasági felzárkózás folytatása a legfontosabb feladat idén - jelentette ki a gazdaságfejlesztési miniszter a Magyar Multi Program zárókonferenciáján.

Megvan, pontosan mikor egyesül az MKB Bank és a Takarékbank

Április 30-án lezárul az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. jogi egyesülésével a Magyar Bankholding keretében csaknem három éve tartó fúziós folyamat - közölte a bankholding.

Túl nagyra nőtt? Szétdarabolják az Alibabát

Az Alibaba kínai internetes óriáscég komoly változások előtt áll: a hatalmas vállalatot hat önálló csoportra akarják szétválasztani. A befektetők egyelőre pozitívan reagálnak.

Hírek

Pénteken a gázolaj ára lélektani határ alá csökken, a benzin viszont tovább drágul

Pénteken újabb üzemanyagár-változás jön, hasonlóan ellentétes irányú, mint a mai: a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal emelkedik, a gázolajért viszont bruttó 4 forinttal kell majd kevesebbet fizetniük a kutaknak.

Több százezer robogós közlekedik szabálytalanul a magyar utakon

A magyar utakon közlekedő 650 ezer robogó kevesebb, mint felére kötnek kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb), pedig az átlagosan 7-8 ezer forintos éves díj kifizetésével a tulajdonosok elkerülhetik a közúti bírságot és baleset esetén a több százezer forintot elérő átlagos kártérítést - hívta fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

Ingyen taxizhatnak az idősek Budapest egyik kerületében

Új, a kerületben ingyenesen igénybe vehető szolgáltatással, az Időstaxival segíti mostantól a terézvárosi önkormányzat a kerületben élő időseket.

Lemondott a fővárosi állatkert megvádolt operatív igazgatója

Lemondott Szabó Roland, a Fővárosi Állat- és Növénykert operatív igazgatója kedden, mert sajtóhírek szerint vádat emeltek ellene - tudatta a Főpolgármesteri Hivatal.

Nem változtatott az alapkamaton az MNB monetáris tanácsa

Nem változtatott a jegybanki alapkamat 13,0 százalékos szintjén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa keddi kamatmeghatározó ülésén.

Új néven folytatja a Foodpanda

Április közepétől foodora néven működik a foodpanda ételrendelő platform, a márkanév váltása mellett az üzleti modell változatlan marad - közölte a Delivery Hero Hungary Kft. ügyvezetője a cég sajtótájékoztatóján.

Tovább folytatódik az Árzuhanás a SPAR-nál

A SPAR Magyarország minden héten az Árzuhanás Promóció keretein belül teszi még vonzóbbá kínálatát. Ettől a hétfőtől az alábbi termékkörök Promócióban résztvevő termékeinek árai, terméktől függően 5-16%-kal lesznek olcsóbbak a SPAR és INTERSPAR áruházakban. Erre a hétre már közel 400-ra emelkedik azon termékek száma, amelyek árát az Árzuhanás Promócióban csökkentette a SPAR Magyarország.

Megemeli, illetve eltörli a Tesco az árstopos termékekre vonatkozó vásárlási limitet húsvét előtt

A Tesco megemeli az árstopos termékekre vonatkozó vásárlási limitet a húsvét előtti időszakban, és a tojás esetében el is törli - közölte a Tesco-Global Áruházak Zrt.

Gazdaság

Megvan, pontosan mikor egyesül az MKB Bank és a Takarékbank

Április 30-án lezárul az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. jogi egyesülésével a Magyar Bankholding keretében csaknem három éve tartó fúziós folyamat - közölte a bankholding.

Néhány ezer ügyfél kezében van a privátbanki vagyon fele

A teljes magyarországi privátbanki vagyon több mint 50 százaléka mintegy 6500 milliárdos kezében összpontosul - közölte a Blochamps Capital Kft.

Végveszélyben a legnagyobb magyar magánnyugdíjpénztár

Hamarosan lejár a határidő, és még mindig nincs meg a 70 százalékos tagdíjfizetési arány a Horizont Magánnyugdíjpénztárnál. 33,5 ezer pénztártag megtakarítása kerülhet ezzel veszélybe – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. 

Két új tagja lesz az MNB monetáris tanácsának

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága hétfői ülésén két új tag megválasztását támogatta a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsába. A testület új tagja lesz Búza Éva és Kovács Zoltán.