Hirdetés
Kezdőlap Fókuszban Patthelyzet az ukrajnai háborúban - komoly kérdőjelek az első 100 nap után
No menu items!

Patthelyzet az ukrajnai háborúban – komoly kérdőjelek az első 100 nap után

Illusztráció: Bigstock

Oroszország nem érte el stratégiai céljait a háború első száz napjában, Ukrajnának pedig nem kellene jelentős területeket átengednie ahhoz, hogy véget vessen a háborúnak – mondta William Courtney, a Rand Corporation szakértője, aki szerint szerint van esély arra, hogy a háború Vlagyimir Putyin leváltásához vezethet.

Oroszország február 24-én kezdte meg az ukrajnai invázióját, amelyet “különleges katonai műveletnek” nevezett. A háború pénteken lépett a 100. napjába.

A 100 nap alatt az oroszok – ha stratégiailag nem is – taktikailag eléggé visszavonták a céljaikat. Az eredeti cél három nagyváros elfoglalása volt: Kijev, Harkiv és Odessza. Az orosz csapatoknak vissza kellett vonulniuk Kijevből és Harkivból. És nem tudtak Odessza közelébe jutni” – mondta Courtney, az Egyesült Államok korábbi grúziai és kazahsztáni nagykövete a CNBC-nek.

Rendszerváltás?

Courtney szerint van esély arra, hogy a háború Vlagyimir Putyin orosz elnök leváltásához vezethet. “Lehet, hogy rendszerváltás lesz Oroszországban. Az erős nyomás, amelyet a nyugati szankciók kezdenek gyakorolni az orosz gazdaságra, a harctéri kudarcokkal kombinálva népi zavargásokat, elitharcokat okozhat” – mondta.

William Courtney

Megjegyezve, hogy ezek a “visszaesések” a harctéren kínosak Oroszország számára, Courtney elmondta, hogy az ukránok még a kelet-ukrajnai Donyeck egyes részeit is vissza tudták foglalni annak ellenére, hogy Oroszország ott is összevonta erőit.

Tehát ezeknek a fő céloknak az elmaradása valóban elég kínos Oroszország számára. Jelenleg az oroszok Donyeckben összpontosítják erőiket, de ami érdekes, hogy az ukrán erők az elmúlt napokban vissza tudták foglalni Donyeck egyes részeit” – mondta, hozzátéve, hogy ez arra utal, hogy Oroszország nem biztos, hogy nagyobb erőket tud bevetni.

Proxy háború

Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter május 23-án a Világgazdasági Fórumon felszólalva diplomáciai megoldást sürgetett a háború befejezésére, beleértve Ukrajna esetleges területátadását. Ukrajna azonban határozottan elutasította az ötletet. Emmanuel Macron francia elnök pedig nemrég azt mondta, hogy Oroszországot nem szabad “megalázni”.

Courtney azonban más véleményen van, és elutasítja, hogy Oroszországnak “arculatmentő megoldásra” lenne szüksége a háború befejezéséhez. A történelmi eseményekre hivatkozva azt mondta, hogy a Szovjetuniót nem kellett megbékíteni ahhoz, hogy 1989-ben kivonuljon Afganisztánból, vagy hogy véget érjen a kubai rakétaválság.

Nem lesz szükség arra, hogy Ukrajna jelentős területi engedményeket tegyen a béke eléréséhez” – mondta Courtney, hozzátéve, hogy a nyugati nemzetek erős támogatást nyújtanak Ukrajnának.

“Ez egy proxyháborúvá vált. Ez nem csak Oroszország háborúja Ukrajna ellen. Ez valójában egy orosz háború a Nyugat ellen” – tette hozzá.

Szerinte “túl korai” megmondani, hogy melyik oldal győz. “A csatatér még mindig képlékeny. A végeredmény nagyban függ attól, hogy hol vannak a csapatok, amikor a harcok leállnak” – mondta, hozzátéve, hogy az oroszok még mindig “elég nagy területet” tartanak megszállva Nyugat-Oroszország és a Krím között.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.