Hirdetés
Kezdőlap Fókuszban Patthelyzet az ukrajnai háborúban - komoly kérdőjelek az első 100 nap után
No menu items!

Patthelyzet az ukrajnai háborúban – komoly kérdőjelek az első 100 nap után

Illusztráció: Bigstock

Oroszország nem érte el stratégiai céljait a háború első száz napjában, Ukrajnának pedig nem kellene jelentős területeket átengednie ahhoz, hogy véget vessen a háborúnak – mondta William Courtney, a Rand Corporation szakértője, aki szerint szerint van esély arra, hogy a háború Vlagyimir Putyin leváltásához vezethet.

Oroszország február 24-én kezdte meg az ukrajnai invázióját, amelyet “különleges katonai műveletnek” nevezett. A háború pénteken lépett a 100. napjába.

A 100 nap alatt az oroszok – ha stratégiailag nem is – taktikailag eléggé visszavonták a céljaikat. Az eredeti cél három nagyváros elfoglalása volt: Kijev, Harkiv és Odessza. Az orosz csapatoknak vissza kellett vonulniuk Kijevből és Harkivból. És nem tudtak Odessza közelébe jutni” – mondta Courtney, az Egyesült Államok korábbi grúziai és kazahsztáni nagykövete a CNBC-nek.

Rendszerváltás?

Courtney szerint van esély arra, hogy a háború Vlagyimir Putyin orosz elnök leváltásához vezethet. “Lehet, hogy rendszerváltás lesz Oroszországban. Az erős nyomás, amelyet a nyugati szankciók kezdenek gyakorolni az orosz gazdaságra, a harctéri kudarcokkal kombinálva népi zavargásokat, elitharcokat okozhat” – mondta.

William Courtney

Megjegyezve, hogy ezek a “visszaesések” a harctéren kínosak Oroszország számára, Courtney elmondta, hogy az ukránok még a kelet-ukrajnai Donyeck egyes részeit is vissza tudták foglalni annak ellenére, hogy Oroszország ott is összevonta erőit.

Tehát ezeknek a fő céloknak az elmaradása valóban elég kínos Oroszország számára. Jelenleg az oroszok Donyeckben összpontosítják erőiket, de ami érdekes, hogy az ukrán erők az elmúlt napokban vissza tudták foglalni Donyeck egyes részeit” – mondta, hozzátéve, hogy ez arra utal, hogy Oroszország nem biztos, hogy nagyobb erőket tud bevetni.

Proxy háború

Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter május 23-án a Világgazdasági Fórumon felszólalva diplomáciai megoldást sürgetett a háború befejezésére, beleértve Ukrajna esetleges területátadását. Ukrajna azonban határozottan elutasította az ötletet. Emmanuel Macron francia elnök pedig nemrég azt mondta, hogy Oroszországot nem szabad “megalázni”.

Courtney azonban más véleményen van, és elutasítja, hogy Oroszországnak “arculatmentő megoldásra” lenne szüksége a háború befejezéséhez. A történelmi eseményekre hivatkozva azt mondta, hogy a Szovjetuniót nem kellett megbékíteni ahhoz, hogy 1989-ben kivonuljon Afganisztánból, vagy hogy véget érjen a kubai rakétaválság.

Nem lesz szükség arra, hogy Ukrajna jelentős területi engedményeket tegyen a béke eléréséhez” – mondta Courtney, hozzátéve, hogy a nyugati nemzetek erős támogatást nyújtanak Ukrajnának.

“Ez egy proxyháborúvá vált. Ez nem csak Oroszország háborúja Ukrajna ellen. Ez valójában egy orosz háború a Nyugat ellen” – tette hozzá.

Szerinte “túl korai” megmondani, hogy melyik oldal győz. “A csatatér még mindig képlékeny. A végeredmény nagyban függ attól, hogy hol vannak a csapatok, amikor a harcok leállnak” – mondta, hozzátéve, hogy az oroszok még mindig “elég nagy területet” tartanak megszállva Nyugat-Oroszország és a Krím között.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.