Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság PM: reális esély van a 6 százalékos növekedésre
No menu items!

PM: reális esély van a 6 százalékos növekedésre

Banai Péter Benő. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A 6 százalékos idei növekedési előrejelzés nem számít optimistának, sokkal inkább reális – mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára egy online konferencián.

A Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) tanácskozásán kiemelte: a járvány felborította az államháztartási folyamatokat. A költségvetési intézkedések átmenetileg az államadósság növekedését okozták, a 2019-es GDP 65,5 százalékáról tavaly 80,4 százalékra. Jó hírnek nevezte, hogy a finanszírozást biztonsággal, stabilan teljesítették. A befektetők is bíznak abban, hogy a 2020-as adósságráta növekedése átmeneti.

Hozzátette: a következő években hangsúlyosabb lesz az, hogy a költségvetési politika milyen irányba indul el.

A kormányzat a vírushelyzetre anticiklikus módon tudott reagálni, a hiány növekedése mögött a kiadási oldal intézkedései vannak – állapította meg az államtitkár. Az uniós országokhoz képest Magyarországon nem pusztán a gazdasági visszaesés tompítását célozták az intézkedésekkel, hanem a válság utáni növekedésnek is támaszt adtak – mutatott rá.

Kiemelte: a foglalkoztatás szintjét sikerült megőrizni, ami az egyik legkedvezőbb az unióban. Az államadósság 2021-ben már a GDP 80 százaléka alá csökkenhet.

A gazdaság teljesítménye érdemben bővül, a nyári hónapokban már meghaladhatja a 2019-es, válság előtti szintet. Azzal lehet számolni, hogy a nemzetközi szervezetek is javítani fogják a magyar növekedési előrejelzéseiket

– mondta Banai Péter Benő.

Kitért arra, a piaci elemzők néhány hónapja azt gondolták, hogy a gazdasági helyreállítás jegyében laza költségvetést kell folytatni. Az unió 2022-ben sem követel meg a költségvetési hiánnyal kapcsolatban semmilyen szabályt. A tagállamok jelentős része érdemben 3 százalék feletti deficittel kalkulál jövőre – jelezte.

A kormányzat Újraindítási akcióterve főbb eleme az 5 százalékos lakásáfa, az otthonfelújítási támogatás, a bértámogatás, az orvosi bértámogatási program, a 13. havi nyugdíj visszaépítése, a hitelmoratórium meghosszabbítása, valamint a 25 év alattiak szja-mentessége. Az akcióterv több mint 7300 milliárd forinttal segíti a vállalkozásokat és a családokat. A hazai forrás ebből 3900 milliárd forint, az uniós források pedig mintegy 3 ezer milliárd forintot tesznek ki – ismertette az államtitkár.

Lényegesnek nevezte a munkáltatói adóterhek további csökkentését. A beruházások a gazdaság újraindításának egyik alappillérét jelentik, amit folytatnak.

Banai Péter Benő elmondta: a magyar hiány 2022-ben nem lóg ki az uniós tagállamokéi közül, 5,9 százalékos GDP-arányos hiánycél várható, valamint az adósságráta is csökkenő pályára áll.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az elektromos autóipari forradalom határozza meg a világgazdaság következő éveit

A kínai autóipari vállalatok egyre sikeresebben értékesítik elektromos modelljeiket az európai piacokon

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.