Hirdetés
Kezdőlap Hírek Prigozsin most már Putyinnál is kihúzhatta a gyufát
No menu items!

Prigozsin most már Putyinnál is kihúzhatta a gyufát

Vlagyimir Putyin és Jevgenyij Prigozsin. Kép forrása: Wikimedia Commons

A héten feszültségek alakultak ki a Kreml és az orosz katonai magáncég, a Wagner-csoport vezetője között, mivel Vlagyimir Putyin elnök a jelek szerint állást foglalt az orosz zsoldosok és a védelmi minisztérium között régóta húzódó vitában.

Köztudott, hogy a Wagner-csoport szókimondó főnöke, Jevgenyij Prigozsin és az orosz védelmi minisztérium között nincs szerelem: Prigozsin nyíltan és többször is kritizálta a minisztérium legmagasabb rangú tisztviselőit, köztük Szergej Sojgu védelmi minisztert is. Nem egyszer káromkodással teli szónoklatokban bírálta Oroszország ukrajnai katonai stratégiáját.

Emellett vezető védelmi tisztviselőket vádolt meg árulással és azzal is, hogy szándékosan visszatartják a lőszert a Wagner-csoport számára, amely hónapokig harcolt Bahmutban, a heves ukrajnai harcok epicentrumában.

Ám eddig Prigozsin nagyon óvatos volt, hogy ne fogalmazzon meg nyilvános kritikát a Kreml és Putyin felé, mivel az elnök egyik régi munkatársa és támogatója.

Most azonban úgy tűnik, hogy Prigozsin és az orosz vezetés között feszültségek alakulnak ki, ami bizonytalan helyzetbe hozza őt az orosz elnökkel szemben.

Bár a Wagnernek megvolt a maga haszna Ukrajnában (és vitathatatlanul olyan sikereket tudott felmutatni, amelyeket az orosz reguláris hadsereg nem), az orosz védelmi minisztérium igyekezett visszaszorítani a csoport befolyását, különösen Prigozsinét.

A legutóbbi lépés a zsoldoscsoport megfékezésére múlt szombaton történt, amikor Sojgu bejelentette, hogy az “önkéntes formációknak” és a katonai magáncégeknek július 1-jéig közvetlenül a minisztériummal kell szerződést kötniük.

A minisztérium azt közölte, hogy “ezzel az önkéntes formációk megkapják a szükséges jogi státuszt, közös megközelítéseket teremtenek az átfogó támogatás megszervezéséhez és a feladataik teljesítéséhez“.

Prigozsin a bejelentésre a rá jellemző dacossággal reagált, vasárnap kijelentve, hogy “a Wagner nem fog semmilyen szerződést aláírni Sojguval“, hozzátéve, hogy a parancs nem vonatkozik a Wagner-csoportra.

De aztán a katonai magáncégekkel kötött szerződések érvényesítésére irányuló lépést Putyin kedden kifejezetten támogatta. Az elnök azt mondta, hogy a törvényt úgy akarja megváltoztatni, hogy legalizálja a tevékenységüket.

Ez az egyetlen módja a szociális garanciák biztosításának (a zsoldos harcosok számára), mivel (jelenleg) nincs szerződésük az állammal és nincs szerződésük a védelmi minisztériummal” – mondta Putyin a CNBC beszámolója szerint.

Figyelemre méltó, hogy Putyin megjegyzései ellenére Prigozsin ismét elutasította, hogy bármilyen szerződést aláírjon. Szerdán azt mondta, hogy “amikor elkezdtünk részt venni ebben a háborúban, senki sem mondta, hogy kötelesek leszünk a védelmi minisztériummal megállapodásokat kötni” – mondta a Telegramon.

Hozzátette, hogy “a Wagner harcosai közül senki sem hajlandó újra a szégyen útjára lépni. És ezért senki sem fog szerződéseket aláírni“.

Prigozsin továbbá kijelentette, bízik abban, hogy sikerül olyan kompromisszumot találni, amely elkerülhetővé teszi a védelmi minisztériummal való szerződéskötést, de elemzők szerint a zsoldosfőnök ingatag lábakon áll, amikor látszólag dacol Putyinnal.

Prigozsin egyre nagyobb figyelmet kapó személyiséggé válik: májusban került be először a független Levada Központ indexébe, amely az orosz emberek közszereplőkbe vetett bizalmát vizsgálja, és 4%-os értékelést adott neki. Ezzel ugyanarra a bizalmi szintre került, mint Dmitrij Medvegyev volt elnök és Gennagyij Zjuganov kommunista pártelnök.

Andrej Kolesznyikov, a Carnegie Russia Eurasia Center vezető munkatársa szerint Prgozsin egyre sebezhetőbbé válhat, ahogy egyre nagyobb ismertségre tesz szert, és Putyin lehetséges kihívójának tekintik.

Prigozsin független politikát játszik, emeli a tétet, és menet közben teszteli a rendszer érzékenységét. De mind technikailag, mind fizikailag ez csak addig lehetséges, amíg ez Putyin számára hasznos” – mondta Kolesznyikov a Carnegie Politika című lapban megjelent kommentárjában.

Megjegyezte azonban, hogy “a jelenlegi politikai rendszerben Prigozsin csak addig lehet az elit ellen – és ennek következtében népszerű -, amíg Putyin mellett áll. Putyin könnyedén el tudná intézni, hogy a Wagner-főnök eltűnjön az információs térből (és valójában más terekből is)” – mondta.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.