Hirdetés
Kezdőlap Hírek Prigozsin most már Putyinnál is kihúzhatta a gyufát
No menu items!

Prigozsin most már Putyinnál is kihúzhatta a gyufát

Vlagyimir Putyin és Jevgenyij Prigozsin. Kép forrása: Wikimedia Commons

A héten feszültségek alakultak ki a Kreml és az orosz katonai magáncég, a Wagner-csoport vezetője között, mivel Vlagyimir Putyin elnök a jelek szerint állást foglalt az orosz zsoldosok és a védelmi minisztérium között régóta húzódó vitában.

Köztudott, hogy a Wagner-csoport szókimondó főnöke, Jevgenyij Prigozsin és az orosz védelmi minisztérium között nincs szerelem: Prigozsin nyíltan és többször is kritizálta a minisztérium legmagasabb rangú tisztviselőit, köztük Szergej Sojgu védelmi minisztert is. Nem egyszer káromkodással teli szónoklatokban bírálta Oroszország ukrajnai katonai stratégiáját.

Emellett vezető védelmi tisztviselőket vádolt meg árulással és azzal is, hogy szándékosan visszatartják a lőszert a Wagner-csoport számára, amely hónapokig harcolt Bahmutban, a heves ukrajnai harcok epicentrumában.

Ám eddig Prigozsin nagyon óvatos volt, hogy ne fogalmazzon meg nyilvános kritikát a Kreml és Putyin felé, mivel az elnök egyik régi munkatársa és támogatója.

Most azonban úgy tűnik, hogy Prigozsin és az orosz vezetés között feszültségek alakulnak ki, ami bizonytalan helyzetbe hozza őt az orosz elnökkel szemben.

Bár a Wagnernek megvolt a maga haszna Ukrajnában (és vitathatatlanul olyan sikereket tudott felmutatni, amelyeket az orosz reguláris hadsereg nem), az orosz védelmi minisztérium igyekezett visszaszorítani a csoport befolyását, különösen Prigozsinét.

A legutóbbi lépés a zsoldoscsoport megfékezésére múlt szombaton történt, amikor Sojgu bejelentette, hogy az “önkéntes formációknak” és a katonai magáncégeknek július 1-jéig közvetlenül a minisztériummal kell szerződést kötniük.

A minisztérium azt közölte, hogy “ezzel az önkéntes formációk megkapják a szükséges jogi státuszt, közös megközelítéseket teremtenek az átfogó támogatás megszervezéséhez és a feladataik teljesítéséhez“.

Prigozsin a bejelentésre a rá jellemző dacossággal reagált, vasárnap kijelentve, hogy “a Wagner nem fog semmilyen szerződést aláírni Sojguval“, hozzátéve, hogy a parancs nem vonatkozik a Wagner-csoportra.

De aztán a katonai magáncégekkel kötött szerződések érvényesítésére irányuló lépést Putyin kedden kifejezetten támogatta. Az elnök azt mondta, hogy a törvényt úgy akarja megváltoztatni, hogy legalizálja a tevékenységüket.

Ez az egyetlen módja a szociális garanciák biztosításának (a zsoldos harcosok számára), mivel (jelenleg) nincs szerződésük az állammal és nincs szerződésük a védelmi minisztériummal” – mondta Putyin a CNBC beszámolója szerint.

Figyelemre méltó, hogy Putyin megjegyzései ellenére Prigozsin ismét elutasította, hogy bármilyen szerződést aláírjon. Szerdán azt mondta, hogy “amikor elkezdtünk részt venni ebben a háborúban, senki sem mondta, hogy kötelesek leszünk a védelmi minisztériummal megállapodásokat kötni” – mondta a Telegramon.

Hozzátette, hogy “a Wagner harcosai közül senki sem hajlandó újra a szégyen útjára lépni. És ezért senki sem fog szerződéseket aláírni“.

Prigozsin továbbá kijelentette, bízik abban, hogy sikerül olyan kompromisszumot találni, amely elkerülhetővé teszi a védelmi minisztériummal való szerződéskötést, de elemzők szerint a zsoldosfőnök ingatag lábakon áll, amikor látszólag dacol Putyinnal.

Prigozsin egyre nagyobb figyelmet kapó személyiséggé válik: májusban került be először a független Levada Központ indexébe, amely az orosz emberek közszereplőkbe vetett bizalmát vizsgálja, és 4%-os értékelést adott neki. Ezzel ugyanarra a bizalmi szintre került, mint Dmitrij Medvegyev volt elnök és Gennagyij Zjuganov kommunista pártelnök.

Andrej Kolesznyikov, a Carnegie Russia Eurasia Center vezető munkatársa szerint Prgozsin egyre sebezhetőbbé válhat, ahogy egyre nagyobb ismertségre tesz szert, és Putyin lehetséges kihívójának tekintik.

Prigozsin független politikát játszik, emeli a tétet, és menet közben teszteli a rendszer érzékenységét. De mind technikailag, mind fizikailag ez csak addig lehetséges, amíg ez Putyin számára hasznos” – mondta Kolesznyikov a Carnegie Politika című lapban megjelent kommentárjában.

Megjegyezte azonban, hogy “a jelenlegi politikai rendszerben Prigozsin csak addig lehet az elit ellen – és ennek következtében népszerű -, amíg Putyin mellett áll. Putyin könnyedén el tudná intézni, hogy a Wagner-főnök eltűnjön az információs térből (és valójában más terekből is)” – mondta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.