Kezdőlap Világgazdaság Rekordot ért el tavaly a világkereskedelemi forgalom
No menu items!

Rekordot ért el tavaly a világkereskedelemi forgalom

Illusztráció: Bigstock

Rekordot ért el tavaly a világkereskedelmi forgalom az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája, az UNCTAD tanulmánya alapján. Az idei első félévre a szervezet a világkereskedelemi forgalom stagnálását jelzi előre.

Az UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development) kimutatása szerint a világkereskedelmi forgalom 2022-ben elérte a 32 ezermilliárd dolláros rekordot. Ebből 25 billió dollárt tett ki az áruforgalom, úgy tíz százalékos növekedéssel a 2021-eshez képest, és 7 billió dollárt a szolgáltatások forgalma, 15 százalékos növekedéssel az előző évihez képest. Az év során azonban az áruforgalom folyamatosan lassult, a negyedik negyedévben már 250 milliárd dollárral maradt el a harmadik negyedévitől. A szolgáltatások forgalma stabilnak bizonyult az év folyamán.

Az UNCTAD várakozásai szerint az idei első negyedévben a globális áruforgalom úgy egy százalékkal növekedhet majd az előző negyedévhez képest, a szolgáltatások forgalma pedig három százalékkal.

A globális kereskedelmi forgalom tavaly meglepően ellenállónak bizonyult a fokozódó geopolitikai feszültséggel szemben. A romló gazdasági keretfeltételek és a megújult inflációs aggodalmak azonban még a járványvédelmi korlátozások feloldása ellenére is jelentősen lelassították az áruforgalmat a negyedik negyedévben. A növekedési kilátások javulásával együtt is a globális kereskedelmi forgalom kevéssé változhat az év első felében, jelentősebb pozitív elmozdulásra az év második felében lehet számítani. Összességében a mérleg a pozitív tényezők javára billen az év folyamán.

Az ilyen pozitív tényezők között említést érdemel a kínai beszerzésimenedzser-index (BMI), amely december óta már öt ponttal javult, tükrözve mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatóipar teljesítményének a növekedését. Jelentősen enyhültek az aggodalmak az ellátási láncok fennakadásaival kapcsolatban is, valamint a jelek szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok is elkerülheti az idén a recessziót.

További pozitív tényezőként értékelhető a tengeri fuvarozási díjak csökkenése, a dollár árfolyamának a gyengülése is. A tavaly tartott magas szintről a dollárindex 2022 novembere és 2023 februárja között 7 százalékkal csökkent. Miután a világkereskedelemi forgalom túlnyomó része nominálisan dollárban zajlik, a gyengébb dollár mennyiségben növelheti a forgalmat.

Szintén pozitív tényező a nemzetközi szolgáltatási forgalom növekedése a digitalizációnak, a kommunikációs technológia fejlődésének köszönhetően. Fellendülőben van emellett az utazási és turisztikai szektor forgalma is.

A negatív tényezők közül messze a legnagyobb hatása az orosz-ukrán konfliktusnak van a világkereskedelmi forgalomra. Szintén negatív tényező a várhatóan makacsul kitartó infláció miatt a nagyobb nemzetgazdaságokban magasan tartott kamatszint, a jóval a pandémia előtti szintre beálló energia-, élelmiszer- és nyersanyagárak.

Szolgál viszont némi reménysugárral a “zöld” termékek növekvő kereskedelmi forgalma, ami az év második felében már négy százalékkal haladta meg az első félévit. Ebbe a kategóriába tartoznak például az elektromos vagy hibrid meghajtású autók (25 százalékos növekedés), a műanyag nélküli csomagolások (20 százalékos növekedés) és a szélturbinák (10 százalékos növekedés).

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a nyár, élénkül az ingatlanpiac a tópartokon

Magyarországon a korábbiakhoz képest később kezdődött a tavaszi élénkülés, de most már megindult az érdeklődés a tóparti ingatlanpiacokon.

Szlovákiában is visszavonták a Novis Biztosító engedélyét

A Szlovák Nemzeti Bank június 5-i hatállyal visszavonta a pozsonyi Novis Biztosító engedélyét. A társaságnak a Magyar Nemzeti Bank már négy éve megtiltotta életbiztosításai magyarországi forgalmazását.

Kőbe vési a kormány az értékpapírügyletek tranzakciós illetékét

A parlamentnek benyújtott adótörvénycsomagból kiderül, hogy olyan ideiglenesnek mondott...

Államháztartás: hét éve nem látott májusi hiány

Május végéig az államháztartás központi alrendszere 2763,3 milliárd forintos hiánnyal zárt. Az ötödik hónapban 53,6 milliárd forint volt hiány, ami az elmúlt hét év legalacsonyabb május havi hiánya - közölte a Pénzügyminisztérium.

Hírek

Szlovákiában is visszavonták a Novis Biztosító engedélyét

A Szlovák Nemzeti Bank június 5-i hatállyal visszavonta a pozsonyi Novis Biztosító engedélyét. A társaságnak a Magyar Nemzeti Bank már négy éve megtiltotta életbiztosításai magyarországi forgalmazását.

Új elektromos köztisztasági járművek állnak szolgálatba Budapesten

Hat új elektromos köztisztasági célgép áll szolgálatba Budapesten - közölte a Budapesti Közművek keretében önállóan működő FKF Köztisztasági Divízió.

Orbán Viktor: megkezdtük a felkészülést az uniós elnökségre

Orbán Viktor miniszterelnök és kormányának tagjai szerdán részt vettek a 2024. második félévi magyar EU-elnökség tanácsi formációit elnöklő miniszterek felkészítő fórumán a Karmelita kolostorban - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Stratégiai megállapodást írt alá a HEPA és a Digitális Kereskedelmi Szövetség

Stratégiai megállapodást írt alá a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) és a Digitális Kereskedelmi Szövetség (DKSZ) a magyar e-kereskedők export hajlandóságának és külpiacra lépésének fejlesztése érdekében.

Ezzel pazarolják el a magyarok a legtöbb időt a munkahelyen

Ahogy egyre többünk munkája kapcsolódik szorosan az internethez, egyre...

Az EU lépni akar, hogy az embercsempészek ne reptessék a migránsokat

Az Európai Bizottság új intézkedéseket javasolt annak érdekében, hogy visszaszorítsa a fuvarozás egyre növekvő, bűnözői hálózatok általi visszaélésszerű használatát az EU-ba irányuló irreguláris migráció elősegítésére.

Földrengés volt Horvátország magyar határhoz közeli részén

Földrengés volt kedd hajnalban, 4.14 órakor Horvátországban 3,3-as magnitúdóval, Eszék közelében, a magyar határtól 10 kilométerre - közölte a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium.

Elindult Az Év Felelős Foglalkoztatója pályázat

Idén nyolcadik alkalommal hirdeti meg évek óta nagysikerű Az év felelős foglalkoztatója díj pályázatát az OFA Nonprofit Kft. - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM).

Gazdaság

Kőbe vési a kormány az értékpapírügyletek tranzakciós illetékét

A parlamentnek benyújtott adótörvénycsomagból kiderül, hogy olyan ideiglenesnek mondott terheket is állandóvá tesz a kormány, amelyeket az extraprofitadó részeként eredetileg csak 2022-re és 2023-ra...

Egyhangúlag döntött a kamatkondíciókról a monetáris tanács májusban

Ellenszavazat nélkül döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa május végi ülésén az alapkamat 13,0 százalékon tartásáról, az egynapos jegybanki fedezett hitel kamatlábának 100 bázispontos csökkentéséről 19,50 százalékra és az egynapos jegybanki betét kamatlábának 12,50 százalékon tartásáról a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.

Ezek a megtakarítások úszhatják meg az új 13%-os adót

Mivel az szja-törvény szerint nem minősül kamatjövedelemnek a legalább 10 évig tartott nyugdíjcélú megtakarítások hozama, nem csak a 15 százalékos kamatadó, hanem a szerda éjjel rendeletben bevezetett 13%-os szocho-t sem kell megfizetni például a nyugdíjcélú megtakarítások után - értelmezi a GRANTIS a szociális hozzájárulási adó (szocho) eltérő alkalmazásáról szóló rendeletet.

MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket

A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.