Kezdőlap Pénzvilág Takarékbank: a vártnál magasabb lehetett a GDP-bővülés, olcsóbb euró jöhet
No menu items!

Takarékbank: a vártnál magasabb lehetett a GDP-bővülés, olcsóbb euró jöhet

A vártnál nagyobb GDP-növekedés hatására a Takarékbank megemelte a tavalyi évi előrejelzését, elemzői szerint 4,8 százalékos volt a bruttó hazai termék éves növekedése 2018-ban – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője, aki szerint elképzelhető, hogy 2019 végén ismét 315 forintba fog kerülni egy euró.

A  kedvező áthúzódó hatások, valamint a folytatódó dinamikus reálbér-növekedés, és ennek köszönhetően a fogyasztás markáns bővülése miatt idén 4,2 százalékos GDP-növekedésre számít a Takarékbank elemzői csapata.

Ugyanakkor kockázatot jelenthet a munkaerőhiány, ezt a termelékenység, a hatékonyság és a versenyképesség növelésével lehet ellensúlyozni, ami további beruházásokra ösztönözheti a vállalkozásokat – jelezte Suppan Gergely.

Elmondta: az infláció a viszonylag gyors gazdasági dinamika ellenére sem száll majd el, a tavalyi 2,8 százalékról idén éves szinten 3 százalékra emelkedhet.

A bruttó bérek tavalyi 11,3 százalékos növekedése után 2019-ben is nagyon jelentős, 9 százalékos béremelkedés várható – jelezte a vezető elemző.

Suppan Gergely

Suppan Gergely szerint 2019-ben az ipari termelés is nagyobb mértékben járulhat hozzá a növekedéshez, mint tavaly, részben az előző évi alacsony bázis, részben a kapacitások üzembe állítása, valamint egyes új autómodellek hazai gyártásának elindítása miatt.

A növekedésre kockázatot jelenthet a külső környezet alakulása is, elsősorban az euróövezet gazdaságának lassulása. Suppan Gergely szerint enélkül akár 0,3-0,4 százalékponttal gyorsabb is lehetett volna a 2018-as növekedés, sőt, az idei GDP-bővülés egy kedvezőbb globális környezetben akár az 5 százalékot is megközelítené.

Elmondta: a német statisztikai hivatal előzetes adatai alapján Németországnak sikerült elkerülni a technikai recessziót, azt, hogy egymást követő két negyedévben csökkenjen a német gazdaság teljesítménye, ráadásul az autóipari megrendelések emelkednek, ez a német ipari termelést hamarosan felfelé húzhatja, ami Magyarországra pozitívan hat majd.

Rámutatott: Olaszország viszont nagy problémát jelent, hiszen valószínűleg tavaly recesszióba süllyedt az olasz gazdaság, pedig Magyarország legfontosabb exportpiacai közé tartozik. Kína is a globális kockázatot jelentő országok egyike, a kínai gazdaságról nehéz konkrétumokat találni, az államvezetésen kívül gyakorlatilag senki sem tudja, melyek a kínai gazdaság valós számai – mondta a bank vezető elemzője.

Suppan Gergely elmondta: a Takarékbank előrejelzése szerint a tavaly év végi lassulás után 2019 elején ismét 3 százalék fölé emelkedhet az infláció, azonban az üzemanyagok a tavalyi év közepén látott magas bázisa miatt az idei év közepére megint 3 százalék alá eshet vissza, így 2019-re éves átlagban várhatóan 3 százalék lehet az infláció.
Jelezte: az egyre erősödő inflációs nyomás miatt akár már a márciusi ülésén arról dönthet a monetáris tanács, hogy 0 százalékra emeli a betéti rátát, ezt követően pedig a kamatfolyosó alsó és felső határának emelésével szigoríthatja monetáris politikáját.

Suppan Gergely kiemelte: 2020 közepére válhat szimmetrikussá a kamatfolyosó a 0,9 százalékos alapkamat körül, ezt követően nyúl majd csak az MNB az alapkamathoz. Mivel a jegybank hamarosan elkezdi a nem konvencionális eszközök kivezetését, ezen keresztül pedig a monetáris szigorítást, a forint árfolyama erősödhet idén az euróval szemben, hiszen előtérbe kerülhetnek az ország kedvező gazdasági fundamentumai. A Takarékbank legfrissebb előrejelzése szerint év végére 315 forint lehet egy euró – tudósított az MTI.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nem feleltek meg az előírásoknak a vizsgált, lítium akkumulátorral működő termékek

A kormányhivatalok munkatársai kisboltokból, nagyobb áruházláncokból, telefonos boltokból, műszaki áruházakból, barkácsáruházakból, szerszám és számítástechnikai webáruházakból egyaránt vettek mintát, és az összes terméknél nagy biztonsági kockázatot állapítottak meg a szakemberek.

A Grand Budapest projekt miatt élénkülés várható a környék lakáspiacán

A XIV. kerületi oldalon a Grand Budapest-közeli részeken a használt lakásokat majdnem 1,1 millió forintos négyzetméteráron kínálják eladásra, az újaknál pedig 1,3 millió forinttal lehet számolni.

A fővárosi agglomerációban tavaly 70 millió forint körül alakultak a lakásárak

A kereslet nem csak Budapesten és környékén, de országos szinten kiemelkedő, két éves csúcson volt tavaly, ami éreztette hatását a fővárost körülvevő agglomerációs gyűrű településein található ingatlanok árszintjén is.

Kamatot emelt a lakáshiteleknél az OTP, követheti a többi bank

A mostani kamatemelés a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamatát nem érinti az OTP-nél, ahogyan az állami kamattámogatású lakáshitelekét sem, amilyen például a CSOK Plusz.

Hírek

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Gazdaság

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...