Kezdőlap Női vonal Tényleg igaz a törött lépcsőfok a női karrierben
No menu items!

Tényleg igaz a törött lépcsőfok a női karrierben

2019-ben az EU-ban a nők 67,3 és a férfiak 79 százaléka dolgozott és a nők átlagosan 14 százalékkal kevesebbett kerestek óránként. Képek forrása: Bigstock

Habár a pandémia hatására elterjedt home office a szellemi munkát vállaló nők régi vágya volt, a családi összezártsággal rájuk szakadt otthoni együttlét inkább nehezítette, mint könnyítette a munkavégzést és a szakmai előbbrelépés lehetőségét. Az amerikai kutatók ráadásul nemcsak a kiégéést, hanem az ebből fakadó munkaerőpiaci kilépést is nagy veszélynek tartják.

A nők munkahelyi helyzete sajnos még ma is összetett problémakör, amelyet a koronavírus sok esetben tovább bonyolított. A legnagyobb probléma továbbra is az egyenlő fizetés hiánya, az anyáknál a házimunka egyenlőtlen elosztása, valamint a gyereknevelésben elsődleges szerep, nem beszélve a sok esetben még ma is létező munkahelyi szexizmusról és a továbbra is akkut problémának számító a üvegplafonról.

2019-ben az EU-ban a nők 67,3 és a férfiak 79 százaléka dolgozott és a nők átlagosan 14 százalékkal kevesebbett kerestek óránként. Ez a szám Európa szerte különbözik, a skála egyik végén Luxemburg áll mindössze 1 százalékos különbséggel, a másikon pedig Észtország 22 százalékkal. Magyarország az EU-s átlagnál rosszabbul szerepel, 18 százalékos különbséggel. A fizetési különbség részben abból is fakad, mert a nők felül vannak reprezentálva az olyan alacsonyabb fizetésű szakmákban, mint amilyen az oktatás és az egészségügy.

A pandémia alatt, az otthoni munkavégzés és az iskolák bezárása alapvetően megváltoztatta a munkahelyi viszonyokat, aminek markáns példája a flexibilis munkaidő széleskörű bevezetése. Ez az opció sokaknál már évtizedek óta igényelt olyan változtatás volt, amely hozzájárulhat a családos nők munkapiaci részvételéhez, mivel így kevésbé van szükség az alternatív gyermekfelügyeletre. Ugyanakkor a pandémia nem egy újfajta egyenlőséget hozott, hanem tovább mélyítette a már meglévő problémákat. A nőknek a pandémia alatt otthon sok esetben a munka mellett az anyai és tanári szerepeket is el kellett látniuk, miközben szintén ők gondoskodtak elsősorban az idős családtagok szükségleteiről is. Igaz, ezek a plusz feladatok már a járvány előtt is jellemzően a nők gondja volt, de a családi bezártság mellett a korábbinál is nagyobb feladatot jelentett. Jellemző, hogy az ENSZ adatai szerint a nők két és félszer annyi fizetetlen otthoni munkát végeznek, mint a férfiak.

Az egyenlőtlen otthoni munkamegosztás következményeképp a nők kevesebb energiát tudnak fordítani a karrierjükre, a pandémia alatt pedig még a korábbinál is gyorsabb volt a kiégési rátájuk.

De még a legideálisabb otthoni háttérkörülmények sem jelentenek biztos előrelépést a munka világában, mivel egy ponton – pozíción -, túl nehéz egy nőknek feljebb jutni a munkahelyi létrán. A legjobb példa erre a vezető menedzseri állás, amit a legnehezebb egy nőknek megszerezni. Ezt a jelenséget nevezik az amerikai statisztikusok a „törött létrafok”-nak. A menedzseri pozícióban a nők kisebb száma mellett a legszembetűnőbb a fizetésbeli különbség: átlagosan 23 százalékkal jobban keresnek a férfiak a nőknél. Ez az olló annak ellenére létezik, hogy az Egyesült Államokban már 1963-ban, Európában pedig már korábban, 1957-ben meghatározták az egyenlő fizetés fontosságát.

Annak ellenére, hogy a Forbes Fortune 500, 2020-ban rekorddöntést hozott a listán szereplő női cégvezetők számának tekintetében, még ez is csak az ötszáz legjobban teljesítő cég 7,4 százalékát jelentette. Némiképp árnyalja a képet, hogy ez a 7,4 százalék, tizennyolcszoros növekedést jelent a húsz évvel ezelőtti adatokhoz képest, amikor mindössze két női vezető szerepelt a listán a mostani harminchéttel szemben.

Még jobb a helyzet, ha nem csak a legnagyobb vállalatokat vesszük alapul. 2020-ban az Egyesült Államokban, a vezérigazgatók 21 százaléka volt nő, ami 4 százalékos növekedést mutat 2015-höz képest. De a korábbi biztató számok ellenére a pandémia hatására ismét elszomorító képet mutatnak a statisztikai adatok. Eszerint az amerikai nők 25 százaléka fontolgatja, hogy vagy feladja a karrierjét vagy kevesebb munkát vállal. A férfiaknál is megfigyelhető ez a trend: 20 százalékuk hasonló helyzetben van. Ez szintén magas szám, de fontos kiemelni, hogy ezelőtt a nők és a férfiak ugyanolyan arányban hagyták el a munka világát, sőt a neves tanácsadó cég, a McKinsey adatai szerint a férfiaknál ez az arány kicsivel még nagyobb mértékű is volt. Ezek a számok ráadásul a 10 évnél fiatalabb gyermekekkel rendelkezők esetében mutat szembetűnő különbséget, ahol a nők 23 százaléka és a férfiak 13 százaléka fontolja, hogy otthagyja a munkaerőpiacot.

A covid negatív hatásait mutatja az is, hogy a munkavállalók a járvány alatt jobban kiégtek, mint ezelőtt. A McKinsey tanulmánya ráadásul azt mutatja, hogy ez a folyamat a nőknél sokkal gyorsabb, mint a férfiaknál.

Így összességében elmondható, hogy a pandémia tovább zilálta a kkorábbi trendeket, mert miközben a járvány időszakában, 2020-ban még javult is a nők aránya az üzleti életben az Egyesült Államokban, az idő előrehaladtával mégis egyre több nő eshet ki a munkavállalók köréből. Az viszont még a jövő zenéje, hogy a nők körében meddig terjednek és mennyire véglegesek a pandémia által okozott munkapiaci károk.

Stavri Zsófia

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nagy fordulat: zöldre vált a Wizz Air

A Wizz Air támogatja a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) fejlesztésével foglalkozó amerikai CleanJoule vállalat kutatásait, az Indigo Partners konzorcium - amelynek a Wizz Air mellett a szingapúri GenZero, az amerikai CleanHill Partners, valamint a Frontier Airlines és a mexikói Volaris légitársaság is tagja - 50 millió dollárt fektetett be a zöld start-up cégbe - közölte a légitársaság.

Májusban már csak 6,1 százalék volt az infláció Németországban

Májusban is folytatódott az infláció lassulása Németországban a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) friss adatai szerint.

A magyar mobilspecialista, aki már Ausztriáért is felel

Miután a magyar mobilpiac dobogójának második fokára lépett a Xiaomi, az itteni piac sikeres felépítése után, 2022 szeptemberétől a cég ausztriai leányvállaltának irányítását is megkapta Wagner Tibor. A magyar mobiltelefónia egyik legtapasztaltabb szakembere, aki immáron Xiaomi a magyar és osztrák piacáért is felelős, úgy látja: a hazai piacon további szintlépést eredményezhet, hogy a mobiltelefonok mellett okos eszközöket is forgalmazó márka hamarosan a hipermarketekben is megjelenhet. 

Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás

Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.

Hírek

Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás

Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.

Két ínséges év után tavaly már nyereséges volt a Budapest Airport

Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik - közölte a fővárosi repülőteret üzemeltető társaság.

Péntektől olcsóbb lesz a gázolaj

Pénteken 2 forinttal csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, a benziné viszont a héten már nem változik.

Erősödött kedden a forint, nem is kevéssel

Erősödött kedden a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon: 0,4 százalékkal az euró, 0,5 százalékkal a dollár és 0,6 százalékkal a svájci frank ellenében.

Kézműves vásár Velencén – több mint húsz helyi kézművessel 

Helyi kézművesekkel összefogva VÉKA néven szervez kézműves vásárt a...

SZÉP-kártya last minute

Szinte már csak óráik vannak a SZÉP-kártyásoknak arra, hogy május végéig elköltsék az október közepéig megkapott pénzüket, különben elvész a kedvezményük, és júniustól már csak 15 százalékos büntetéssel tehetik ezt meg.

Külföldi kézben lévő, hazai biogázüzemet vásárol fel a Mol

A Mol megállapodást kötött a BayWa AG-vel a Szarvasi Biogázüzem megvásárlásáról. A hulladékfeldolgozó létesítmény szerves hulladékot használ villamos energia és hő előállítására, kapcsolt energiatermeléssel, körülbelül 4 megawatt elektromos csúcskapacitással - közölte a Mol.

Drágultak az üzemanyagok: ezek az árak a hosszú hétvégére

Ma tovább emelkedtek a hazai üzemanyagárak: a benzin bruttó 8 forinttal, a gázolaj pedig bruttó 4 forinttal drágult.

Gazdaság

MNB: számos kihívással néz szembe a betétbiztosítási rendszer

Az európai betétbiztosítási rendszer a nemzetközi válságok mellett számos szabályozási kihívással is szembenéz - mondta Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke az Európai Betétbiztosítók Fórumának (European Forum of Deposit Insurers, EFDI) budapesti nemzetközi konferenciáját megnyitó beszédében.

MNB: romlott a nemzetközi pénzügyi környezet, de a magyar bankrendszer stabil

Nemzetközi szinten romlott a pénzügyi környezet az amerikai bankcsődök miatt, ugyanakkor Magyarországon a bankrendszer sokkellenálló képessége erős, a pénzintézetek helyzete stabil - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a jegybank legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentését ismertetve.

Diákhitel: négy banknál lesz elérhető a kedvezményes számlacsomag

A Diákhitel Központ által a pénzintézetek számára meghirdetett nyílt pályázaton hat jelentkezőből négy pénzintézettel, az Erste-, Gránit-, MBH- és az OTP Bankkal megkötötték a megállapodást, amely rendkívül kedvezményes számlacsomagokat nyújt az ügyfeleknek.

Máris terjeszkedik az új magyar szuperbank

Az MBH Bank Nyrt. tárgyal a Duna Takarék Bank Zrt. legalább 75 százaléknyi tulajdonrészének megszerzéséről - közölte a Budapesti Értéktőzsde honlapján a néhány hete megalakult pénzintézet.