Kezdőlap Mozaik Több oka is van: nem javul a cégek fizetőképessége

Több oka is van: nem javul a cégek fizetőképessége

Igaz némi javulás látható, de még mindig igen magas a későn fizetések és a hosszú távú kintlévőségek aránya – elemez Csorbai Hajnalka az Opten stratégiai igazgatója. Kifejtve: a magyar cégek fizetőképességének romlásában a legnagyobb szerepe a magas kamatszintnek az energiaköltségek és működési költségek emelkedésének, a gazdasági növekedés lassulásának, és az ellátási láncokban a covid óta keletkező problémáknak van.

A Covid óta hogyan változott a magyar cégek fizetési képessége, mennyire nőtt a kintlévőségek aránya?

– A Covid első évében a kintlévőségek minimális mértékben – 2 % – nőttek, azonban a 2021-2022-es években 20 %-ot meghaladó volt mindkét évben a növekedés, s így, 2020-hoz viszonyítva, 2022-re az 50 %-ot is meghaladta a kintlévőségek összege.

Ebben az időszakban a fizetési nehézségek kapcsán, az átlagot meghaladó mértékben érintett nemzetgazdasági ágazatok a bányászat, villamosenergia, szállítás, raktározás, valamint a szálláshely-szolgáltatás és ingatlanügyletek voltak.

– Mennyire változott a helyzet az utóbbi évben?

Tavaly, akár fogalmazhatunk úgy is, hogy javult a helyzet. A kintlévőségekhez kapcsolódó követelés tömeg 2022-höz viszonyítva 6 %-ot meghaladó mértékben csökkent. De ez még így is 45 %-ot meghaladóan magasabb szint 2020-hoz viszonyítva.

A csökkenés valószínűsíthetően kapcsolódik a hitelkamatlábak növekedése miatti hitelfelvétel csökkenéshez, illetőleg 2023-ra a cégek összárbevétele is csökkent, ami a kintlévőség tömegére is hatással lehet.

– Melyik ágazatok vannak jobb és melyek rosszabb helyzetben?

– Amennyiben a nem, vagy késve fizető követelés volumennövekedését vesszük alapul, úgy három nemzetgazdasági ágban is 2 ezer milliárdot meghaladó követelés növekedés valósult meg 2020-ról 2023-ra, ezek a feldolgozóipar, villamosenergia és a kereskedelem.

Kedvező jel viszont, hogy akadtak olyan szektorok is, amelyekben az átlagnál erőteljesebben csökkent a kintlévőségek aránya. Ezek a bányászat, villamosenergiaipart, ingatlanügyleteket és a feldolgozóipar.

Csorbai Hajnalka

Melyek azok a gazdasági hatások, amelyek a legjobban befolyásolják most a kintlévőségeket?

– Kamatszint: A magas kamatszintek drágítják a hitelfelvételt, ami főleg a vállalati szektornál okozhat problémát, mivel a hitelek drágulásával csökken a pénzügyi mozgástér, és növekszik a nemteljesítő hitelek (NPL-ek) aránya.

– Energiaköltségek és működési költségek emelkedése: Az energiaárak ingadozása, különösen az ipari szereplők számára, jelentősen növeli a költségeket. Ez a magasabb költségstruktúra szűkíti a vállalatok likviditási tartalékait, ami késedelmes fizetéseket eredményezhet.

– Gazdasági növekedés lassulása: A nemzetközi gazdasági lassulás, különösen az EU-ban, Magyarország gazdaságára is hatással van. A gyengébb exportkereslet és a belső fogyasztás lassulása miatt sok vállalat kevesebb bevételhez jut, ami negatívan befolyásolja a kintlévőségek rendezésének ütemét.

– Ellátási lánc problémák: Az ellátási láncok bizonytalansága, amelyet részben a globális gazdasági helyzet, részben az energiaválság és geopolitikai tényezők okoznak, késleltetheti a szállítmányokat és növelheti a költségeket, ami tovább nyomást gyakorol a vállalatok cash flow-jára.

– Forint árfolyamának ingadozása: A forint árfolyamának gyengülése az importárakra hatással van, és különösen az importáló vállalatok költségeit növeli, ami szintén befolyásolja fizetési képességüket és likviditásukat.

– Melyek az átlagos fizetési határidők? A nagy cégek mennyire használják az erejüket ebben?

– Az, hogy a nagy cégek mennyire használják ki erejüket az függ a termelés, szolgáltatás jellegétől, a versenytársak számától, és sok egyéb tényezőktől.

Viszont a követelések forgási sebessége is támpontot ad arra, hogy a fizetési határidők a követelések esetében milyen gyorsan következnek be. Nem kérdéses és minden egyes nemzetgazdasági ágra igaz, hogy a 100 millió forintot meghaladó árbevételű cégek csoportja nagyságrendekkel rövidebb idő alatt hajtja be követeléseit, mint a kis cégek. A milliárdon felüli árbevétellel bírók a leghatékonyabbak a követelés behajtásában.

A számok ugyanakkor azt mutatják, hogy a tevékenység jellege is meghatározó: a követelések behajtásában fél évet közelítő vagy még azt is azt meghaladó adatokat látunk az ingatlanügyleteknél, a szakmai, tudományos, műszaki és az adminisztratív tevékenységeknél.

-Hogyan alakult a cégalapítások és hogyan a csődök száma 2023-ban és azóta?

-2023-ban globálisan és Magyarországon is emelkedtek a vállalati megszűnések és felszámolások. Az OPTEN adatai szerint Magyarországon 2023-ban 12,2 ezerrel csökkent a vállalkozások száma, ami a társas vállalkozói kör 2,4%-át teszi ki. Ez 2024-ben is folytatódott és ebben az évben már közel további 10 ezerrel kevesebb cég van.

Az alapítási kedv mélyponton volt 2023-ban a 25,7 ezer új vállalkozással, ami az előző évtől több mint 13 %-kal maradt el, és az elmúlt hat év legalacsonyabb értékét hozta. Az alapítási kedv továbbra is alacsony, ez idáig 20 ezer új vállalkozásról beszélhetünk, valószínű, hogy a tavalyi évet nem haladja meg az éves alapítás.

A megszűnések rekordszintet értek el 2023-ban, megközelítve a 38 ezret, ami 8,5 ezerrel több volt, mint az előző évi megszűnések száma, és a legmagasabb értéket jelenti az elmúlt hat évben. Jelenleg, 2024-ben már 30 ezer cég megszűnt és annak ellenére, hogy ez a szám a 2023-as szintet nem fogja elérni, de megközelítheti azt. A megszűnések több mint fele végelszámolással történt tavaly, miközben idén, a felszámolások adják ugyanezt az arányt.

A leginkább negatívan érintett nemzetgazdasági ágakat a kereskedelem, a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás képviselte tavaly, ami idén kiegészül az építőiparral is.

A negatív rekordok nem álltak meg itt tavaly, az új cégbírósági eljárásokban is jelen voltak. A leglátványosabb a 21 ezret majdnem elérő új felszámolási eljárásszám, ami idén már 13 ezret meghaladó, de a 2023-as szintet el nem érő lesz.

– Mire kell leginkább vigyázniuk a cégeknek, hogy ne fussanak bele nagy kintlévőségbe?

  1. Alapos ügyfélminősítés és hitelvizsgálat
  2. Rövidebb fizetési határidők és előleg
  3. Pontos és részletes szerződések
  4. Számlák gyors kiállítása és rendszeres emlékeztetők
  5. Követeléskezelés és faktorálás
  6. Ügyfélkapcsolatok ápolása
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

MSZÉSZ elnök: a nemzetközi versenyképességhez növelni kell a szállodaipar profitabilitását

A szállodai szakma pozitív jövőképének kulcsa az ember, a...

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját az AutoWallis Csoport

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját, az első vidéki BYD bemutatótermét az AutoWallis

Horvátország 122 külföldi várossal, rekord számú járattal várja a turistákat a 2025-ös nyári szezonban  

A Horvát Idegenforgalmi Közösség adatai szerint Horvátország a 2025-ös nyári repülési szezonban, március végétől október végéig, 122 külföldi várossal lesz közvetlen légi összeköttetésben.

Az MBH Bank 123 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az MBH Bank igazgatósága törzsrészvényenként 123 forint osztalék kifizetését javasolja a társaság közgyűlésének a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett előterjesztés szerint.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet