Kezdőlap Mozaik Mobilosok figyelem: 2026-tól az 5G lesz a domináns szabvány
No menu items!

Mobilosok figyelem: 2026-tól az 5G lesz a domináns szabvány

fotó: Freepik

A globális telekommunikációs szektor bevétele 4,3%-kal nőtt 2023-ban, elérve az 1,1 billió USD-t, de továbbra sincs könnyű helyzetben annak ellenére, hogy az 5G-előfizetések várhatóan megnégyszereződnek 2028-ra – derül ki a PwC Global Telecom Outlook felméréséből.

Ahogy a világ egyre inkább digitális platformokra támaszkodik, a mesterséges intelligencia és a digitális infrastruktúra kulcsfontosságú szerepet játszhat nem csak a távközlési, de a hálózati infrastruktúra szolgáltatások jövőjének alakításában is.

A globális telekommunikációs bevételek az infláció alatti mértékben, várhatóan 2,9%-os összetett növekedési ütemben (CAGR) bővülhetnek 2028-ig, ugyanakkor az ágazat teljes bevétele a vezetékes és mobil vertikumokban 4,3%-kal nőtt 2023-ban, elérve az 1,1 billió USD-t.

A barcelonai Mobil Világkongresszus előtt közzétett PwC Global Telecom Outlook kutatás szerint a telekommunikációs ipar lassú kilátásokkal néz szembe a növekvő költségek és verseny, a visszafogott előfizetőszám-emelkedés, valamint a makrogazdasági és geopolitikai tényezők miatt. Bár az ágazatban volumen-növekedés tapasztalható, az egy felhasználóra jutó átlagos bevétel (ARPU) várhatóan 2%-kal csökken évente 2028-ig a mobil, a vezetékes szélessávú és a hangszolgáltatások terén.

A felmérés eredményei újragondolásra késztetik a szektor szereplőit, de jelentős különbségek vannak a szolgáltatások és piacok növekedési kilátásai között. Míg a vezetékes szélessávú és mobil előfizetések várhatóan évente 3,8 és és 4,3%-kal nőnek 2028-ig, addig a vezetékes hang előfizetések 1,8%-kal csökkennek. Földrajzi szempontból a vezetékes előfizetések 0-6% között nőnek az előrejelzések szerint – a magasabb növekedési piacok közé tartozik India (17,2%), Nigéria (9,2%) és Malajzia (9%).

„Magyarországon nem számíthatunk előfizetőszám-növekedésre. Sokkal izgalmasabb trend a piac konszolidációja és annak hatása a versenyre” – mutatott rá Kerekes Antal, a PwC Magyarország üzleti tanácsadásért felelős cégtársa.

„A konszolidáció mellett fontos változás az infrastruktúra leválasztása a szolgáltatókról, mely globális tendencia már teljes mértékben utolérte a hazai piacot is. Ez esélyt teremt a korábbi infrastruktúra-alapú verseny ügyfélfókuszúvá válására, illetve az infrastruktúra-költségek csökkentésére is, bár egyes területeken ennek pont ellentétes hatása jelentkezik, például ott, ahol a két szolgáltatós vezetékes piac a konszolidáció hatására egy szolgáltatóssá válik. Az 5G infrastruktúra fejlettsége adhat további lökést a versenynek a hazai piacon. A magyar ügyfelek evangelizációja tartogat még kihívásokat, ebben komoly restanciája van az országnak, mind a szolgáltatóváltás, mind az elérhető szolgáltatások kihasználása terén”  – hangsúlyozta a szakember.

Az 5G-előfizetések várhatóan megnégyszereződnek

Bár az 5G-szolgáltatások eddig lassan terjedtek, az előfizetések megnégyszereződésére számítanak, a 2023-as 1,79 milliárdról 2028-ra 7,51 milliárdra, és az összes mobil előfizetés aránya pedig több mint megháromszorozódik, 18,8%-ról 64,1%-ra. Ilyen ütemben az 5G várhatóan 2026-tól válik domináns mobil szabvánnyá. A rögzített vezeték nélküli elérések (fixed wireless access, FWA) lesz a leggyorsabban növekvő szélessávú technológia, 2028-ig 18,3%-os átlagos növekedési ütemmel.

Ilyen körülmények között a tőkeáramlás egyértelműen a vezetékes kapcsolatok, azok közül is leginkább a száloptika felé tolódik. 2023-ban a teljes telekommunikációs tőkeberuházás 2,3%-kal csökkent, elsősorban a mobil 5,7%-os csökkenése miatt. Az iparági befektetéseknél azonban 2,4%-os növekedési ütem várható 2024-től, melyet kezdetben a vezetékes szélessávú, üvegszálas kiépítést célzó beruházások, majd később a mobil CapEx újjáéledése vezérel, ahogy a szolgáltatók felkészülnek a 6G-re.

Az autóipari és mobilitási szektor hajtóereje

Nagyrészt az intelligens autók elterjedésének és a mobilitási szektornak köszönhetően a dolgok internetéhez kapcsolódó szolgáltatások (IoT) minden régióban a telekommunikációs iparág üstökösei. A celluláris IoT szolgáltatások világszerte növekednek, az USA és Kína vezetésével. Az autóipar különösen kiemelkedő, mert az elektromos járművek – melyekből 2024-ben világszerte több mint 17 milliót adtak el – a mobil konnektivitást igénylik. Az IoT-bevételek az autóiparban 2023 és 2028 között várhatóan megduplázódnak, elérve a 34,1 milliárd USD-t, ami 15,8%-os CAGR-növekedést jelent.

„Ezen a területen a nagy változást az hozhatja, ha a jelenlegi segélyhívási szolgáltatások által hajtott növekedés kiegészül, és nagy sávszélességű, alacsony válaszidejű szolgáltatások irányába mozdul el. Ez egyelőre viszont nem látható, a legtöbb esetben a fejlesztések nem ebbe az irányba hatnak, hanem inkább a járműbe telepített intelligenciát vetítik előre. Így 2028-ig nem számítunk itt fundamentális változásra”- érvelt Kerekes Antal.

Más szektorok, mint a bányászat és gyártás, szintén alkalmaznak ilyen megoldásokat. Az IoT bevételek leggyorsabban az alkalmazásplatformok és tanácsadási szolgáltatások területén nőnek, míg a távközlési cégeknek kihívást jelent a megoldások hatékony integrálása. Többen különálló IoT üzletágakat indítanak, hogy lefedjék ezeket az igényeket.

Az AI kihasználása még várat magára 

Ahogy az új és feltörekvő technológiák átalakítják az iparágat – növelik a kapcsolati szolgáltatások, valamint a digitális infrastruktúra és a befektetések iránti keresletet -, a mesterséges intelligencia (AI) még mindig kihasználatlan a távközlési piacon. Fogyasztói szinten az AI-eszközök és -képességek segíthetik a távközlési szolgáltatókat abban, hogy személyre szabott ügyfélélményt nyújtsanak, növeljék a munkaerő termelékenységét, valamint a mesterséges intelligencia által vezérelt kognitív hálózati műveleti központokat (NOC), amelyek valós időben hasznosítható eszközöket és hatékonyságot biztosítanak.

„A telekommunikációs szereplőknek fel kell gyorsítaniuk az AI-technológiákba történő beruházásaikat és azok alkalmazását ahhoz, hogy átalakítsák költségstruktúrájukat és javítsák az ügyfélélményt. Az AI-gazdaság működtetéséhez szükséges digitális infrastruktúra jelentős lehetőséget teremt az infrastruktúra-szolgáltatók számára, hogy megvalósítsák a következő generációs internetet – az „AI-hálózatot” –, és kielégítsék a növekvő csatlakozási igényt. A távközlési szektor különleges helyzetben van, hogy az üzemeltetésben betöltött tapasztalatánál fogva vezető szerepet töltsön be az AI-hoz köthető ökoszisztéma átalakulásában”  – hangsúlyozta Wilson Chow, a PwC globális technológia, média és távközlési tanácsadási üzletágának vezetője.

-azüzlet-

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ismét lesz Ősök Napja Bugacon

Idén nyáron Bugac ad otthont Európa legnagyobb lovas hagyományőrző rendezvényének. Augusztus 8–10 között a VIII. Ősök Napja ünnepen felépül a világ legnagyobb jurtája, több mint 50 hagyományőrző- és sportesemény, tudományos kiállítás, előadás, valamint több tucat koncert várja a történelem rajongóit.

Útimorzsák Japánból 2    Rakétavonat és céghűség

Japán alapító tagja a G7 csoportnak és a szervezet megalakulása után röviddel csatlakozott a párizsi székhelyű OECD-hez is.

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre

A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme.
Hirdetés

Hírek

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.