Hirdetés
Kezdőlap Hírek Tokió. Jövőre sem lesz nyári olimpia?!
No menu items!

Tokió. Jövőre sem lesz nyári olimpia?!

A 2020-as Nyári Olimpia 2021-re halasztott megrendezése egyre bizonytalanabb. Milliók a világ minden tájáról, zsúfolt stadionok és tömegközlekedés – virulógiai veszélyek sokasága. COVID-védőoltás nélkül egyre bizonytalanabb, hogy Tokió megrendezheti-e a világ legrangosabb sorteseményét.

Rossz jelek

Az olimpia láng egy év múlva, 2021. július 23-án esedékes tokiói fellobbanásáról, az  ünnepségről minden szónál többet mond: bizonytalanság. A ’One Year to Go’ virtuálisan zajlott le.

Maradt az olimpia logója, a kabalafigurája és a mottója is. Csak az évszámot cserélték ki mindenen 2021-re. Viszont a japánok nem babonásak. Nem tartanak attól, hogy a páratlan évszám rossz ómen: 2011-ben volt a fukusimai, 2013-ben a tohokui földrengés.

Ha olimpiáról van szó talán valóban a páros szám nem hoz szerencsét. Japánban már maradtak el egyszer a játékok, 1940-ben, a világháború miatt.

Ha lesznek is játékok, aligha felhőtlen hangulatban. Minden a koron vírustól való félelemnek, illetve a járványügyi szabályoknak lesz alárendelve. Nem ok nélkül. Japánban a ’One Year to Go’ napján 690 új fertőzöttet regisztráltak. Számuk követi az olimpiai játékok állandó mottóját: ’Citius, altius, fortius!’ (’Gyorsabban, magasabbra, erősebben!’).

Július eleje óta ismét meredeken emelkedik a statisztikai görbe. Kis híján visszatértek a járvány első csúcsán, áprilisban mért esetszámot.

A tömegközlekedési eszközökön, az utcákon és a munkahelyeken napról-napra egyre kevesebben vannak. Aki teheti, otthon marad. Aligha venne valaki ezekben a hetekben belépőt sportrendezvényre. Igaz, a ’21-es jegyeket még nem is árulják. Ahogy az sem dőlt el, mi lesz a tavaly elmaradt eseményekre megváltott belépőkkel.

Oda a hangulat

A világ népeinek találkozása, az olimpiai falu és a sportrendezvények helyszíneinek színes forgataga – mindaz, ami széppé teszi az olimpiát és amit a COVID jegyében telő 2021-es tokiói játékokon lehetetlennek látszik.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) eredeti tervei szerint 206 országból 11 ezer sportoló, 5 ezer edző és az atlétákat segítő szakmai teamtag, valamint sportfunkcionárius, a sajtó 20 ezer képviselője, 4 ezer hivatalos szervező és 60 ezer önkéntes lenne jelen Tokióba. Kérdés, hogy közülük hányan utaznának, utazhatnának jövőre a japán fővárosba. Ez nem csak a NOB-tól és a szereplők személyes döntésétől függ lajd. A japán hatóságok jelenleg számos országgal szemben beutazási tilalmat tartanak fenn.

Yoshiro Mori a rövidítést és a zárt olimpiát sem ellenzi

A nehézségek miatt felmerült egy zárt ajtók mögötti, 10 naposra rövidített olimpia ötlete is. „Elképzelhetetlennek tartom” – ragált a japán szervezőbizottság elnöke, Yoshiro Mori.

Hozzátette azonban, hogy védőoltás vagy legalább hatásos gyógyszer nélkül nem tartja lehetségesnek a játékok megrendezését 2021-ben.

Minden nyitott

A döntés azonban a kormány, mindenekelőtt az erőskezű miniszerelnök, Abe Sinzó kezében van. Őszre ígéri a meghozatalát. A más kérdésekben mindig határozott Abe most láthatólag tanácstalan. Nem csoda, nehéz a döntés. 2022-ben már téli játékok következnek, méghozzá Pekingben. Ezért, ha jövőre nem lesz nyári olimpia Tokióban, valószínűleg végleg elmarad. A 2016-os Riói játékokat közvetlenül a 2024-es párizsi fogja követni.

A döntést tehát egy olyan időpontban kell meghozni, amikor még bizonytalan, hogy lesz-e védőoltás, vagy legalább biztos kezelési módszer, jön-e egy második hullám, vagy sikerül legyőzni a kórt. Ha viszont a sportolók legkésőbb ősszel nem látnak tisztán, nem lesz idejük a felkészülésre, a sportszövetségeknek pedig a részben elmaradt kvalifikációs tornák megszervezésére. További bizonytalansági tényező, hogy a védőoltás az év végére remélt kifejlesztése esetén is nehezen kivitelezhetőnek tűnik a 37 millió tokiói beoltása júliusig.

Abe döntését nagyban fogja befolyásolni az Amerikai Olimpiai Bizottság véleménye. A testület viszont valószínűleg a Fehér Ház álláspontját fogja iránymutatónak tekinteni. Az USA azonban választások előtt áll. Nem kizárt, hogy a hivatalban lévő Trump a játékok megrendezése mellett lesz, az esetleg őt követő Biden viszont lemondja az amerikai részvételt.

Egy másik választás is lezajlik még 2021 nyara előtt, a NOB elnökéé. A hivatalban lévő Thomas Bach bejelentette, hogy újra megméretteti magát.

Jelenleg tehát minden bizonytalan. Csak egy biztos: A vakcinát felfedező tudós a játékok első aranyérmese lenne.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A segédmotoros kerékpárra is kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás

Aa robogók többsége szabálytalanul vesz részt a forgalomban.

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Székesfehérvár turisztikai újdonsága, az Alba Aréna

Az Alba Aréna e naptól izgalmas programokkal várja a látogatókat, valamint bérelhető konferenciatermekkel, elérhető szolgáltatásokkal az üzleti partnereket.

Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés

Nagy Márton: Kell az új munkaerő, de alapvetően nem vendégmunkásokra, hanem magyar munkavállalókra van szükség, ezáltal az inaktivitás is tud csökkenni
Hirdetés

Hírek

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.