Hirdetés
Kezdőlap Hírek Túlzott húsfogyasztás. Amikor az antibiotikum is csődöt mond
No menu items!

Túlzott húsfogyasztás. Amikor az antibiotikum is csődöt mond

Különösen azokban a fejlődő és gyorsan fejlődő országokban növekszik a haszonállatok gyógyszerekkel szembeni ellenálló-képessége, ahol robbanásszerűen nőtt a húsfogyasztás mértéke – állapították meg zürichi kutatók.

A legtöbb esetben azokkal az antibiotikumokkal szemben lép fel rezisztencia, amelyeket a leggyakrabban használnak az állatoknál.

Indiában, Kínában, Latin-Amerikában vagy Afrikában egyre több ember vált jobb módúvá, ami a hús- és tejtermékek megnövekedett mértékű fogyasztásában nyilvánul meg.

Afrikában a húsfogyasztás mértéke az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal növekedett, Ázsiában és Latin-Amerikában megháromszorozódott.

A növekvő kereslet fedezése érdekében intenzívebbé vált az állattenyésztés, többek között az antibiotikumok fokozottabb alkalmazásával. Nemcsak a beteg állatok kezeléséhez vetnek be gyógyszereket, hanem a fertőzések megelőzéséhez is. A fejlődő és gyorsan fejlődő országokban azonban gyakran nem áll rendelkezésre elegendő kapacitás ahhoz, hogy ellenőrizzék az üzemekben az antibiotikumok használatát. Az antibiotikumok használata ezekben az országokban jóval kevésbé szabályozott és dokumentált, mint a fejlett ipari országokban.

Thomas Van Boeckel

A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) munkatársa, Thomas Van Boeckel vezette kutatócsoport a Science című tudományos lapban mutatta be a fejlődő és gyorsan fejlődő országokból származó haszonállatok antibiotikum-rezisztenciájának térképét.

Annak megállapítására, hogy mely haszonállatfajban alakult ki rezisztencia szalmonella, E. coli, a Campylobacter és a Staphylococcus aureus esetében, a tudósok átfogó szakirodalmi adatbankot hoztak létre.

A tanulmány szerint a Kínában, India egyes részein és Brazília déli területein, Iránban és Törökországban nevelt állatok a leginkább érintettek az antibiotikum-rezisztenciában.

Ezekben az országokban az említett baktériumok a hústermelésben és a humán orvoslásban bevetett számos szerrel szemben is rezisztensek. Afrikában – Nigéria és a dél-afrikai johannesburgi régió kivételével – csak alig vannak rezisztencia-csomópontok.

A legnagyobb mértékű ellenállás azokkal az antibiotikumokkal szemben lépett fel, amelyeket a legtöbbször alkalmaznak az állatoknál: ilyenek például a tetraciklin, a szulfonamidok, a penicillin és a quinolon. Bizonyos régiókban ezek a hatóanyagok szinte teljesen elveszítették a fertőzésekkel szembeni gyors hatékonyságukat.

Annak utánkövetésére, hogy hogyan alakul ki a többszörös rezisztencia, a kutatók egy új indexet alkottak. Ez minden régióban számszerűsíti azon antibiotikumok arányát, amelyek rezisztenciaaránya meghaladja az 50 százalékot. A fejlődő és gyorsan fejlődő országokban ez az index a baromfi és a sertések esetében az elmúlt húsz évben csaknem megháromszorozódott.

Jelenleg a baromfiállatok felénél csődöt mond az antibiotikumok egyharmada, a sertések felénél pedig a gyógyszerek negyede.

“Ez a nyugtalanító trend megmutatja, hogy az állattenyésztésben alkalmazott gyógyszerek gyorsan veszítik el hatékonyságukat” – mondta Van Boeckel. Hozzátette: ez hatással lesz a húsipar fenntarthatóságára és nagy valószínűséggel a fogyasztók egészségére is. Különös aggodalomra ad okot az, hogy a rezisztencia főként azokban az országokban növekedett, ahol a húsfogyasztás mértéke is növekedett és az állatoknál alkalmazható gyógyszerekhez való hozzáférés nem megfelelően szabályozott.

Kutatásukban az ETH, a Princeton Egyetem és a Brüsszeli Szabadegyetem kutatói több ezer publikációt, valamint az állatorvoslásról ki nem adott jelentést vizsgáltak át.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.