Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Új csúcsra nőtt a befektetési alapok vagyona
No menu items!

Új csúcsra nőtt a befektetési alapok vagyona

A befektetési alapokban kezelt vagyon decemberben 3 százalékkal, 203 milliárd forinttal nőtt. A hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai 6893 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban, ami új csúcs.

A BAMOSZ közölte: tavaly az év egészében 6,6 százalékkal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon.

Decemberben az ingatlanalapokba 30,7 milliárd forint tőke áramlott be, ami a legmagasabb érték a kategóriák között, egyben éves csúcs is a kategória esetében. A hozamok sem maradtak el, így a nettó eszközérték 2,2 százalékkal nőtt.

Az ingatlanalapokat is megtépázta a koronavírus, de ez csak átmeneti volt, a stabil és kiszámíthatónak tekinthető hozam gyorsan visszahozta a befektetőket. Éves szinten a vagyongyarapodás 7,8 százalékos.

A pénzpiaci alapokba 1,6 milliárd forintnyi tőke áramlott tavaly az utolsó hónapban, ami a BAMOSZ szerint nem jelentéktelen a kategória méretéhez képest. A hozamok nem nőttek, de így is 2,2 százalékos volt a vagyongyarapodás. Éves szinten azonban jelentős, 30,3 százalékos volt a vagyonvesztés a pénzpiaci alapoknál, a 2019-ben hatályba lépett új uniós szabályozás hatása, illetve a hozamok elmaradása miatt. A 2016-ban még 1000 milliárd feletti vagyonnal rendelkező kategória mára 53,4 milliárdra apadt, és ezzel a legkisebb a sorban – jelezte a szövetség.

A kötvényalapoknál kisebb tőkebeáramlás történt, ami meghaladta az egymilliárd forintot. A hosszú és szabad futamidejű kötvényalapokba 3, illetve 0,4 milliárd forint tőke áramlott be, míg a rövid futamidejű kötvényalaptól csaknem 2,4 milliárd forint áramlott ki. A kötvényalapok vagyona 1,5 százalékkal nőtt decemberben, éves szinten pedig 11,1 százalékkal, meghaladva ezzel az 1500 milliárd forintot.

A vegyes alapoknál is tőkebeáramlás volt decemberben, a 28,3 milliárd forint a második legmagasabb érték a kategóriák között, és éves maximum a kategória esetében. A hozamok is kedvezően alakultak, így a vegyes alapok vagyona 4,1 százalékkal nőtt az év utolsó hónapjában. Éves szinten a vegyes alapok 11,8 százalékkal nőttek, a csaknem 1330 milliárd forintos vagyonnal a kategória a harmadik a sorban.

A részvényalapokba 13,4 milliárd forint tőke áramlott, ehhez hozzájárult a két, decemberben indult részvényalap is. A növekedést tovább segítette az általános pozitív tőzsdei hangulat. A részvényalapok vagyona 8,4 százalékkal lett több. Éves szinten 32,6 százalékos volt a növekedés, ez a legmagasabb a kategóriák között.

A tőkevédett alapok esetében 8,5 milliárd forint tőke áramlott ki az év utolsó hónapjában, a vagyon 11,2 százalékkal csökkent. A tőkekiáramlás már másfél éves tendencia a tőkevédett alapok esetében. Éves szinten 42,1 százalékkal csökkent a vagyon, ami a legkedvezőtlenebb érték. A tőkevédett alapoknál a zártvégű alapok lejárnak, de nem bocsátanak ki újakat, ennek megfelelően csökken az állomány, a BAMOSZ szerint 2021-ben akár a legkisebb kategóriává is válhat.

Az abszolút hozamú alapok esetében a tőkekiáramlás megközelítette a 6 milliárd forintot, a hozamok viszont kedvezően alakultak, így a kiáramlás okozta csökkenést sikerült megfordítani, 1,5 százalékos volt a növekedés decemberben. Éves szinten azonban 10,7 százalékkal csökkent az abszolút hozamú alapok vagyona; a nagy márciusi visszaesést, amit a koronavírus-járvány okozott, nem sikerült ledolgozni.

A származtatott alapok esetében a tőkebeáramlás nem érte el a negyedmilliárd forintot, a hozamok sem voltak jelentősek, így a vagyon csak 0,8 százalékkal nőtt. Éves szinten 12,9 százalékos csökkenés következett be.

Az árupiaci alapoknál 0,7 milliárd forint tőke áramlott ki, amin a hozamok nem tudtak javítani, így a vagyon 1,1 százalékkal lett kevesebb decemberben. Ezzel szemben éves szinten 10,6 százalékkal gyarapodott a vagyon, de a kategória még mindig nem jelentős, az összvagyonnak kevesebb mint 1 százalékát adja.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokba csaknem 29 milliárd forint tőke áramlott be. A hozamok is kedvezően alakultak, így a vagyon 6,6 százalékkal nőtt decemberben. Éves szinten 9,1 százalékkal gyarapodott a zártkörű alapokban kezelt vagyon, ami meghaladja az átlagot – közölte a BAMOSZ.

A BAMOSZ 25 tagja 10 ezer milliárd forint vagyont kezel, ezen belül mintegy 6900 milliárd forintot befektetési alapokban.

Elektromos cégautó vásárlás, flottaüzemeltetés. Szakmai konferencia konzultációs lehetőséggel 2024 március 21.-én. A 30 milliárdos kerettel megnyíló, elektromos cégautó beszerzést támogató pályázattal kapcsolatos információk, tanulságok. A KKV-ék számára is egyre meghatározóbb, már hatályos ESG törvény cégautó üzemeltetésre vonatkozó kérdésköre, az elektrifikáció rövid és hosszútávú hatásainak bemutatása.
További információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adategyeztetést indít az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.

Az ellenőrzéshez személyi igazolványra és lakcímkártyára, valamint villany- és/vagy gázszámlára van szükség.

Zöldkötvényt bocsátott ki az MFB

Az MFB stratégiájának és működésének egyaránt szerves részét képezi a globális éghajlati célkitűzések, valamint a társadalmi hasznosságú célok támogatása.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

Számoljuk fel az illegális hulladéklerakókat

Újra igényelhetnek támogatást illegális hulladéklerakók felszámolására önkormányzatok, civil és gazdálkodó szervezetek, valamint egyházak is.

Hírek

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint 3,3 százalékot gyengült az euróval, 4,2 százalékot gyengült a dollárral szemben és 0,2 százalékkal áll erősebben a svájci frank ellenében.

Még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő

Sokak számára lehet visszatartó erő az MI rohamléptékű terjeszkedése, és azért nem nyitnak komolyabban a programozói terület felé, mert félnek, hogy rövid idő alatt elveheti az MI a munkájukat.

Erősödött kissé szerda reggelre a forint

Erősödött kissé a forint szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a keddi, közel másfél százalékos gyengülését követően.

Csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 494,13 pontos, 0,75 százalékos csökkenéssel 65 599,49 ponton zárt hétfőn.

Gazdaság

A Zeina Hotels menedzser study tour a sikeres szezonért

A 2024-es sikerhez is elengedhetetlen, hogy a szállodalánc minden tagjának és minden részlegének kiemelkedően kell teljesítenie, miközben az elkötelezett munka mellett a kreatív, újító ötletekre is szükség van.

Februárban is nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban

A jegybank 14 millió forintra bírságolta a CIG Pannónia Életbiztosítót

A feltárt hiányosságok miatt szabta ki az MNB a 12,5 millió forint felügyeleti és a 1,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot a társaságra.

Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

A téli üdüléseink rövidebbek voltak, mint a nyáriak, a gyors online biztosításkötést pedig már többnyire közvetlenül az indulás előttre hagyjuk.