Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Világbank: az ukrajnai orosz invázió miatt csökken a világgazdasági bővülés
No menu items!

Világbank: az ukrajnai orosz invázió miatt csökken a világgazdasági bővülés

A Világbank az ukrajnai orosz invázió miatt csökkentette a világgazdaság idei bővülésére vonatkozó előrejelzését. A pénzintézet egyúttal bejelentette, hogy az eddigieknél is nagyobb finanszírozási csomagot tervez mozgósítani a válságok kezelésére.

A washingtoni székhelyű intézmény a 2022-es globális növekedésre vonatkozó becslését 3,2 százalékra csökkentette a januári 4,1 százalékos előrejelzésről – közölte David Malpass elnök a Bloomberg beszámolója szerint. A módosításra az Oroszországot és Ukrajnát is magában foglaló Európára és Közép-Ázsiára vonatkozó kilátások romlása miatt volt szükség – mondta.

David Malpass

A Világbank vezetője elmondta, hogy a következő hetekben várhatóan megvitatja a bank igazgatótanácsával a 2022 áprilisától jövő év júniusáig terjedő időszakra szóló, mintegy 170 milliárd dolláros, 15 hónapos válságkezelő csomagot, amelyből mintegy 50 milliárd dollárt a következő három hónapban kell felhasználni.

Ez egy folyamatos, masszív reakció, tekintettel a válság folytatódására” – mondta, hozzátéve, hogy az új kezdeményezés meghaladja a Covid-19 világjárvány kezdeti szakaszában mozgósított 157 milliárd dollárt.

Malpass megjegyzései és tervei a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank e héten Washingtonban megrendezésre kerülő tavaszi ülése előtt hangzottak el, ahol az élelmezésbiztonság, az infláció, az adósság és az ukrajnai orosz invázió okozta sokk lesz a téma.

A Világbank a múlt hónapban egy 3 milliárd dolláros finanszírozási csomagot jelentett be Ukrajna számára, amelyet várhatóan az elkövetkező hónapokban hagynak jóvá és használnak fel.

Malpass elmondta, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országok adósságválságának súlyosbodására számít 2022-ben.

Az országok súlyos pénzügyi stressznek vannak kitéve. Az alacsony jövedelmű országok 60 százaléka már most is adósságválságban van, vagy nagy a kockázata annak” – mondta Malpass, megismételve a bank felhívását, hogy javítani kell a G20 csoport úgynevezett közös keretrendszerét a fizetésképtelenséggel fenyegetett országok adósságának átszervezése érdekében.

Carmen Reinhart

A prognózis ismertetése után Carmen Reinhart, a Világbank vezető közgazdásza a Bloombergnek arról beszélt, hogy a világgazdaság “rendkívül bizonytalan időszakon” megy keresztül, és nem zárja ki a növekedési kilátások további rontását sem.

Azt hiszem, világos, hogy a kockázatok lefelé mutatnak. A zavarok sora a kínai Covid-zárlatoktól kezdve az Ukrajna elleni orosz háború élelmiszerárakra gyakorolt hatásáig mind erre utal – mondta Reinhart.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.