Hirdetés
Kezdőlap Hírek Zaporizzsjai erőmű: Moszkva tovább feszíti húrt, deportálni akarja az ukrán személyzetet
No menu items!

Zaporizzsjai erőmű: Moszkva tovább feszíti húrt, deportálni akarja az ukrán személyzetet

A zaporizzsjai atomerőmű. Kép forrása: Wikipedia

Oroszország azt tervezi, hogy mintegy 2700 ukrán alkalmazottat küld el Európa legnagyobb atomerőművéből – állítja az ukrán atomenergetikai vállalat, és arra figyelmeztet, hogy az oroszok által megszállt Dél-Ukrajnában található zaporizzsjai létesítményben “katasztrofális hiány léphet fel a szakképzett személyzetből”.

Azokat a dolgozókat, akik az orosz Roszatom nukleáris ügynökséggel kötöttek munkaszerződést, miután Moszkva a háború elején elfoglalta a zaporizzsjai erőművet, családjukkal együtt Oroszországba akarják vinni – közölte az ukrán Energoatom a Guardian beszámolója szerint.

A vállalat nem pontosította, hogy az alkalmazottakat erőszakkal távolítanák-e el az erőműből. Ugyanakkor közölték, hogy a személyzet eltávolítása “súlyosbítaná a munkaerőhiány amúgy is rendkívül sürgető problémáját“.

A régió Moszkva által beiktatott kormányzója múlt szombaton elrendelte a civil lakosság evakuálását a térségből, beleértve a közeli Enerhodar városát is, ahol az erőmű dolgozóinak többsége él.

Az orosz erők napokkal azután foglalták el a zaporizzsjai erőművet, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 februárjában elrendelte Ukrajna lerohanását. Az orosz megszállók az ukrán személyzetet a helyén hagyták, hogy az erőművet tovább működtessék, de az erőműben jelenleg dolgozók pontos száma nem ismert.

Zaporizzsja a világ 10 legnagyobb atomerőművének egyike. Bár hat reaktorát már hónapok óta leállították, még mindig szükség van áramra és szakképzett személyzetre a létfontosságú hűtőrendszerek és más biztonsági berendezések működtetéséhez.

Nem sokkal azután, hogy az orosz csapatok lerohanták az erőművet, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) arra figyelmeztetett, hogy az alacsony személyi állomány “súlyosan veszélyezteti” a nukleáris biztonság és védelem egyik alapvető tényezőjét, amely szerint “az üzemeltető személyzetnek képesnek kell lennie arra, hogy teljesítse biztonsági és védelmi feladatait, és képesnek kell lennie arra, hogy indokolatlan nyomástól mentesen hozzon döntéseket“.

A NAÜ később egy maroknyi személyzetet telepített Zaporizzsjába, hogy felügyeljék a biztonságos működést.

Kijevi tisztviselők szerint a Kreml által a Zaporizzsjai régióban beiktatott hatóságok a várható ukrán ellentámadás miatt felgyorsítják a helyi lakosok, köztük az erőműben dolgozók családjainak kitelepítését.

Katonai elemzők szerint Ukrajna a várható ellentámadást a zaporizzsjai régióra összpontosíthatja, és megpróbálja majd kettészakítani az orosz erőket azzal, hogy a déli Azovi-tenger partvidékére nyomul.

A zaporizzsjai erőmű személyzetének azon hozzátartozóit, akik már beleegyeztek az áttelepülésbe, Oroszország déli Rosztov régiójába vitték és ideiglenes táborokban helyezték el – közölte az ukrán vezérkar.

Hozzátették, hogy az erőmű dolgozóinak jelenleg tilos elhagyniuk az Enerhodart. Az ukrán vezérkar közleménye az Energoatom által említett állítólagos orosz tervről egyelőre nem tett említést.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.