Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság 2006 óta a legmagasabb szinten az amerikai alapkamat
No menu items!

2006 óta a legmagasabb szinten az amerikai alapkamat

Illusztráció: Bigstock

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 4,75 százalékról 5,00 százalékra, 2006 óta a legmagasabb szintre emelte az irányadó dollárkamatot.

A Fed az előző öt alkalommal összesen 150 bázisponttal növelte az irányadó kamatot.

A kamatdöntő Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) jelezte, hogy a további döntéseket nagymértékben a beérkező makrogazdasági adatok alakítják. A közlemény szerint “a FOMC szorosan figyelemmel fogja kísérni a beérkező adatokat, és értékeli a monetáris politikára gyakorolt hatásukat.”

A bizottság arra számít, hogy “bizonyos további szigorítások még lehetnek annak érdekében, hogy a monetáris politikát olyan irányvonalba terelje, ami kellően korlátozó ahhoz, hogy az infláció idővel visszaálljon a 2 százalékos célszintre.” Ez a megfogalmazás eltér az előzőektől, amelyek szerint “a folyamatban levő emelések” megfelelőek lennének az infláció csökkentésére. A FOMC tagjainak a többsége idén még egy újabb, 25 bázispontú növelést valószínűsít.

A FOMC közleménye hangsúlyozta, hogy "az amerikai bankrendszer szilárd és rugalmas." A bizottság továbbra is fokozottan figyel az inflációs kockázatokra.

A bizottság tagjainak a többsége szerint jövőre a kamatszint 4-4,25 százalékra csökken.

Idei inflációs előrejelzését a FOMC 3,3 százalékra emelte szerdán a decemberben várt 3,1 százalékról, a jövő évit 2,5 százalékon, a 2025. évit pedig 2,1 százalékon tartotta.

Az idei évre a GDP-növekedési várakozást 0,5 százalékról 0,4 százalékra, a jövő évit 1,6 százalékról 1,2 százalékra rontották, a 2025. évit ugyanakkor 1,8 százalékról 1,9 százalékra javították.

Az eddig becsült 4,6 százalékról 4,5 százalékra csökkentették a munkanélküliség idei várható rátáját, a jövő évit 4,6 százalékon tartották, a 2025. évit viszont 4,5 százalékról 4,6 százalékra emelték.

A kamatbejelentés előtt az eurót 1,0794 dolláron jegyzeték, fél órával később az euró 1,0860 dollárra drágult. Eközben a forint az euróval szemben a 387,22 -es szintről  385,87 forintra erősödött, miközben a dollár 358,68 forintról 354,92 forintig gyengült.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.