A házi méhekre kockázatos neonikotinoid hatóanyag használatát korlátozza az Európai Bizottság: 2018. december 19-től kizárólag üvegházas termesztésnél használhatók, ezután a hatóanyaggal csávázott magok sem ültethetők ki szabad földbe. Az imidakloprid, klotianidin, tiametoxam tartalmú növényvédő szerek használatát érinti a tiltás.
A Nébih – mint közölték – az új előírásoknak megfelelően módosította a hazai növényvédő szer engedélyeket, amelyek megtalálhatók az engedélyezési adatbázisban.
A méhekre veszélyesnek ítélt neonikotinoid hatóanyagok – imidakloprid, klotianidin és tiametoxam – valamelyikét tartalmazó növényvédő szerek felhasználását először 2013-ban korlátozta az Európai Bizottság. Idén az EB további szigorításokat vezetett be. A három hatóanyag valamelyikét tartalmazó szereket 2018. december 19-e után kizárólag zárt termesztő berendezésben (azaz üvegházban) lehet felhasználni, a csávázószereket illetően pedig eddig az időpontig lehet szabadföldbe elvetni a kezelt magokat, például az őszi kalászosokat.
A szigorítás számos növényvédő szert érint – írja a Nébih honlapján. Négy termék forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét visszavonták, további 21 készítmény engedélyéből pedig törölni kellett a szabadföldi felhasználásokat. Az érintett készítmények részletes listája itt érhető el.
December 19-e után a kezelt vetőmagokat kizárólag zárt termesztő berendezésben lehet majd elvetni. A kezelt magokból fejlődő, illetve az üvegházban kezelt növényeket – beleértve a palántákat is – tilos szabadföldre kiültetni.
A módosított engedélyokiratok itt érhetők el.