Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az erősebb kínai katonai jelenlét a globális kereskedelmet is megnehezítheti a Tajvani-szorosban
No menu items!

Az erősebb kínai katonai jelenlét a globális kereskedelmet is megnehezítheti a Tajvani-szorosban

Az eszkaláció veszélye komoly kihívást jelent a nemzetközi kereskedelem számára is. Illusztráció: Bigstock

Miközben a Tajvani-szoros fölött szünetel a rakétatűz, a globális kereskedelemre nézve egy új, tartós kockázat merült fel: a kínai állami média szerint a kulcsfontosságú hajózási útvonalon zajló hadgyakorlatok “rendszeres” eseménynek lesznek.

A Tajvan körüli gyakori kínai katonai tevékenység okozta tartós hajózási zavarok a szakértők szerint “új normális helyzetbe” kerülhetnek a kulcsfontosságú kereskedelmi útvonalon.

Kína a napokban egy új fehér könyvet is kiadott az önigazgatású szigettel való “újraegyesítésről“, amely konkrét figyelmeztetéseket intézett a “tajvani függetlenségi erőkhöz“, és részletezte az Egyesült Államok szerepét Kína e célt célzó erőfeszítéseinek ellensúlyozásában.

Most egy minőségileg új helyzetbe léptünk, és a tajvani kérdés megoldása aktívan mozgásban van” – mondta Andy Mok, az államilag támogatott Kína és Globalizáció Központ vezető kutatója az Al Jazeerának. “Nem tudjuk, hogy milyen hosszúak és milyen nagyságrendűek lesznek a gyakorlatok. Egyesek szerint a blokád már megkezdődött” – tette hozzá.

Az eszkaláció veszélye komoly kihívást jelent a nemzetközi kereskedelem számára is.

A kínai hadgyakorlatok, amelyeket Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnökének múlt heti, a szigetre tett látogatása váltott ki, megmutatták, hogy Peking képes hatalmas fennakadásokat okozni a globális kereskedelmi forgalomban, ha úgy dönt.

Idén már a világ konténerflottáinak mintegy fele és a tonnatartalom alapján a legnagyobb hajók közel 90 százaléka áthaladt a szoroson, amely megkönnyíti az áruforgalmat Kelet-Ázsia és a globális piacok között.

A hajózási adatok azt mutatták, hogy a hajók a héten nagyrészt visszaálltak a szoroson átvezető szokásos útvonalaikra. Ha azonban Kína katonai tevékenységei állandóan jelenlévő kockázattá válnak, az iparág vészhelyzeti terveket készíthet.

Peter Sand, a Xeneta hajózási hírszerző platform vezető elemzője szerint a szorost elkerülő alternatív útvonalak megtalálása jelentős drágulással járna.

Az exportőrök a második legjobb lehetőséget kereshetik, ha a Tajvanon belüli szabad, zavartalan kereskedelem nehézzé válik” – mondta Sand az Al Jazeerának.

A fuvarozók át fogják alakítani az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatási kínálatukat, néhányan nem fogják többé Tajvanra hívni a járatokat, mások pedig kisebb gyakorisággal fogják ezt megtenni” – fejtette ki.

Ha a Tajvani-szoros áthaladhatatlani területté válik, minden útvonal meghosszabbodik, a tranzitidő megnő, és az árukat még tovább tart majd eljuttatni a fogyasztókhoz” – tette hozzá Sand. “A teherszállítási díjakra rövid távon lesz a legnagyobb hatással, mielőtt a térségben kialakul a kereskedelmi útvonalak új normális állapota” – mondta.

Deborah Elms, a szingapúri székhelyű Ázsiai Kereskedelmi Központ ügyvezető igazgatója szerint a cégek nem szívesen helyezik át a tevékenységüket, ha “rövid távú problémával” szembesülnek, mivel a szállítási útvonalak kialakítása sok időt és erőfeszítést igényel.

A változás különösen nehéz kihívást jelentő gazdasági körülmények között” – mondta Elms az Al Jazeerának. “Ezért a cégek többnyire kivárnak, hogy tisztábban lássák, hogy mi lesz a következő lépés mélysége, hatóköre és időtartama” – emelte ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.