Kezdőlap Gazdaság Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell
No menu items!

Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell

Kép forrása: Varga Mihály/Facebook

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett – jelentette ki az MNB közlése szerint Varga Mihály, aki részt vett a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) májusi ülésén Bázelben.

A jegybankelnök a hétfői közleményben hangsúlyozta: a bizonytalanság mérséklődéséhez és a kiszámítható beruházási környezet kialakulásához a jegybankok részéről az árstabilitás megteremtése jelenti a mozgatórugót. Varga Mihály rámutatott: a vámháború makrogazdasági hatásait jelentős bizonytalanság övezi, ami csökkenti a befektetési bizalmat és rontja a nemzetközi piaci hangulatot.

A kockázatok enyhítése érdekében a jegybankelnök szerint meg kell őrizni a gazdasági és pénzpiaci stabilitást, amely hosszú távon hozzájárulhat a beruházások élénküléséhez és az infláció csökkenéséhez. Különösen igaz ez a kis, feltörekvő országokra, amilyen hazánk is, ezért a stabilitás megteremtésével az MNB a fenntartható gazdasági növekedést is támogatja – tette hozzá a jegybankelnök.

Varga Mihály emlékeztetett: a hazai üzleti megítélés szempontjából bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek és az egyensúlyi mutatók folyamatosan javultak az elmúlt években. A legutóbbi adatok szerint áprilisban az infláció 4,2 százalékra csökkent, a mérséklődés pedig várhatóan a következő hónapokban is folytatódni fog. Az infláció elleni küzdelem azonban nem ért véget. Az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelmi- és geopolitikai feszültségek mellett továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikára van szükség – figyelmeztetett a jegybankelnök. Varga Mihály a tájékoztatás szerint hangsúlyozta: a jegybank elsődlegesen a pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzpiaci stabilitás fenntartásához, az inflációs várakozások horgonyzásához, és ezáltal az inflációs cél fenntartható eléréséhez.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyár után emelkedett a nyaralók ára

A nyaralók ára egy év alatt kevésbé emelkedett, mint...

A KSH adatok alapján ha 6,6 évig semmire nem költünk meglehet a lakás

Tavaly országosan 6,6 évnyi keresetből lehetett venni egy átlagos lakást, Budapesten ez 8,7 év volt.

Megszületett Magyarország első mesterséges intelligencia törvénye

A kormány egy egykapus rendszert alakított ki, így a vállalkozások adminisztratív terhei nem növekednek, miközben a felhasználók biztonsága továbbra is garantált marad.

Messze van a bankkártyák kiszorításától, de erősödik a qvik

A piaci várakozások szerint a következő hónapokban megjelenhet az első nagy kiskereskedelmi lánc is, ahol a pénztáraknál qvik-fizetés is választható lesz.
Hirdetés

Hírek

Nyár után emelkedett a nyaralók ára

A nyaralók ára egy év alatt kevésbé emelkedett, mint...

A KSH adatok alapján ha 6,6 évig semmire nem költünk meglehet a lakás

Tavaly országosan 6,6 évnyi keresetből lehetett venni egy átlagos lakást, Budapesten ez 8,7 év volt.

Megszületett Magyarország első mesterséges intelligencia törvénye

A kormány egy egykapus rendszert alakított ki, így a vállalkozások adminisztratív terhei nem növekednek, miközben a felhasználók biztonsága továbbra is garantált marad.

Messze van a bankkártyák kiszorításától, de erősödik a qvik

A piaci várakozások szerint a következő hónapokban megjelenhet az első nagy kiskereskedelmi lánc is, ahol a pénztáraknál qvik-fizetés is választható lesz.

Hirdetési rekord az ingatlanpiacon

Az Otthon Start Programnak megfelelő ingatlanok iránt októberben 23 százalékkal csökkent az érdeklődés szeptemberhez képest, míg a nem támogatott ingatlanoknál csak 4 százalékos volt a visszaesés.

Eltűnik a fiataloknak szóló, „öt százalékos” zöld lakáshitel

Egy 30 millió forintos, 20 évre felvett 5 százalékos lakáshitellel havonta nagyjából 25-30 000 forintot lehet megspórolni a törlesztőrészleten.

Napi rekordokat is hozott a tőzsde

Pozitív, újabb napi rekordokban is gazdag hónapot tudhat maga mögött a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető indexe, a BUX. A szeptemberi záróértéket túlszárnyalva, 107 319,9 ponton zárt, újabb történelmi csúcsot is beállítva a hónap utolsó napján.

4 gyrost árusító büfé működését felfüggesztették – országos vizsgálat

Az eddig lefolytatott hatósági ellenőrzések közel 70 százalékánál találtak kifogásolni valót az ellenőrök, 4 gyrost árusító büfé működését felfüggesztették -
Hirdetés

Gazdaság

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.

Kamatot csökkentett a Fed

Ezenkívül a központi bank úgy döntött, hogy december 1-jén befejezi az összes értékpapír-állományának csökkentését.

Van akinél nagyon komoly szja visszatérítést hozhat ez a megoldás

Az év vége közeledtével érdemes ellenőrizni az idei nyugdíjpénztári befizetéseink összegét, annak érdekében, hogy minél jobban ki tudjuk használni az szja-visszatérítés lehetőségét – hívja...

Ezt hozhatja a Széchenyi Kártya MAX+ kamatcsökkenése

A Széchenyi Kártya Program új kamatfeltételei kézzelfogható segítséget nyújtanak a hazai kkv-knak, különösen a működés finanszírozásában: a vállalkozások által fizetendő nettó kamat október 6-tól...