Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed május 1-jén véget ért kétnapos kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve szerint a Federal Reserve monetáris politikája továbbra is türelmes marad, figyelembe véve a pénzügyi, gazdasági feltételek alakulását, azonban a jelek szerint egy ideig nem számítanak kamatmódosításra.
A Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) a május 1-jén véget ért kétnapos ülésén a piaci várakozásokkal összhangban a december óta érvényes 2,25-2,50 százalékos sávban hagyta az irányadó kamatot. A jegyzőkönyv tanúsága szerint a döntés az ülésen egyhangúlag született meg.
A FOMC tagjai a kamatdöntés után ismertetett közleményben jelezték, hogy nem számítanak kamatemelésre a következő hónapokban, miközben jelek mutatnak arra, hogy erőre kap a gazdaság, alacsony infláció mellett.
A Fed jegyzőkönyve szerint a további kamatmódosításokat tekintve továbbra is “bizonyos ideig” “türelmesek” lesznek a döntéshozók, figyelembe véve az amerikai és a globális gazdasági és pénzügyi fejleményeket. Elemzők szerint a döntéshozók szavai azt jelzik, hogy nemigen van szükség kamatmódosításra.
A nyíltpiaci bizottság 2015 decembere előtt hét évig tartotta történelmi mélységben, zéró közeli szinten az alapkamatot, hogy ösztönözze a gazdasági növekedést és felpörgesse az inflációt.
A Federal Reserve 2018-ban négy alkalommal, 25-25 bázispontos kamatemelést hajtott végre, legutóbb decemberben, amikor 2,25-2,50 százalékra húzta fel az irányadó kamatsávot.
A legutóbbi, május 1-jén végződött ülés szerdán nyilvánosságra hozott jegyzőkönyve szerint a döntéshozó testület tagjai a kamatmódosítások mértékét és ütemét a gazdasági kondíciók és kilátások, a foglalkoztatás és az infláció indikátorainak figyelembe vételével határozzák meg a jövőben. A jegyzőkönyv szerint a Fed döntéshozói közül néhányan úgy érveltek a május 1-jén végződött ülésen, hogy abban az esetben lehet szükség további kamatemelésre, ha nő az inflációs kockázat, azonban a döntéshozók közül többek szerint mérséklődhet az infláció. (MTI)