Hirdetés
Kezdőlap Zöld üzlet A fatüzelésű kandalló meleget áraszt, de légszennyező
No menu items!

A fatüzelésű kandalló meleget áraszt, de légszennyező

Illusztráció: Bigstock

A kandallók nemcsak azért népszerűek, mert meghitt meleget árasztanak, hanem mert a jelenlegi energiaárak mellett gazdaságosabb is lehet a velük való fűtés. Ugyanakkor nagymértékben felelnek a légszennyezésért, ami miatt egyre többen felemelik a hangjukat.

Bár a fa környezetbarát energiaforrás képét kelti, a német Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség (UBA) másképp látja ezt – írja a Tagesschau. “Az egyre népszerűbbé váló fatüzelésű kályhák jelentős mértékben szennyezik a levegőt. Németországban a fatüzelésből származó részecskekibocsátás messze meghaladja a teherautók és személygépkocsik kipufogógáz-kibocsátását” – állítja az UBA.

A fatüzelésből származó finom por nem kevésbé káros, mint a közúti közlekedésből származó finom por. A Rostocki Egyetem kutatása szerint a fával való fűtés során finom részecskék keletkeznek, amelyek behatolhatnak a tüdőbe, és súlyos betegségeket okozhatnak. Különösen olyan időjárási viszonyok között, amikor a felső légrétegek melegebbek, mint az alsóbb rétegek. Emellett a völgyekben és medencékben is jelentős szennyezés érheti a belélegzett levegőt – közölte az ügynökség.

Az erdőket is pusztítja

A Robin Wood természetvédelmi szervezet szintén kritikusan szemléli a fával való fűtést. “A fa elégetése növeli az értékes nyersanyag iránti keresletet, és ezáltal a nyomást az éghajlatváltozás és a légszennyező anyagok miatt már amúgy is meggyengült és túlhasznált erdőkre. A Kárpátokban, a Baltikumban vagy Skandináviában a nagy biológiai sokféleségű erdőket visszafordíthatatlanul pusztítják a fatüzelés miatt” – mondja Ute Bertrand a Robin Woodtól.

A fa ipari méretű elégetése nem klímasemleges, mivel a fáknak évtizedekre van szükségük ahhoz, hogy a fából készült biomassza elégetése során felszabaduló szén-dioxidot visszaszívják. A fa értékes nyersanyag. A betakarítás és elégetés a lehető legrosszabb megoldás. A fát inkább takarékosan és hosszú élettartamú termékekhez kell használni” – figyelmeztet Bertrand.

A Német Energiafa- és Pelletipari Szövetség ezzel nem ért egyet. “A pellet- és fatüzelésű kályhákat általában egy-egy helyiségek melegítésére használják, hogy spóroljanak az energiaárakon. A megfelelő tüzelőanyaggal fűtött, megfelelően használt modern pelletkályhák nem jelentenek problémát a károsanyag-kibocsátás szempontjából” – mondja Martin Bentele, a szövetség ügyvezető igazgatója.

A Kéményseprők Központi Céhének Szövetségétől származó adatok azt mutatják, hogy a klasszikus fakályhák száma stagnál, a modern, automatikusan működő központi fafűtési rendszerek száma pedig növekszik.

Államilag támogatott rendszer

A fával való fűtés bizonyos formáit még sokhelyütt támogatja az állam, mivel ezt éghajlatbarátabbnak tartják, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal való fűtést. A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség szerint ennek véget kell vetni: a fatüzelésű fűtési rendszerekbe nem szabad több új beruházást eszközölni. Ez vonatkozik a pelletfűtésű rendszerekre is, amelyekben préselt fűrészport és fahulladékot égetnek el. Pedig a gáz- és olajfűtés klímabarát alternatívájaként híresek, és így népszerűsítik őket – tették hozzá.

A Robin Wood klímaaktivistái szintén kritikusan szemlélik ezt a promóciót. “A fatüzelés támogatása árt a környezet- és éghajlatvédelemnek. Ezért meg kell szüntetni a faégetés pénzügyi ösztönzését. Máshol is sürgősen szükség van közpénzekre az éghajlatbarát energetikai átállás előmozdítása érdekében, például energiahatékony épületfelújítások vagy a hőszivattyús technológia népszerűsítése révén” – mondja Bertrand.

Nincs tökéletes megoldás

A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség szerint a pelletfűtésű rendszerek sem problémamentesek a szálló por szempontjából. A kibocsátás azonban általában alacsonyabb, mint a hagyományos kályhák esetében, mivel a pellet szabványosított és víztartalma alacsony.

A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség szerint a fatüzelésű kályhák sokkal problémásabbak. Ennek oka, hogy a kandallóba fahasábokat helyeznek. Ha a rönkök nem elég szárazak, sok szennyező anyag keletkezik. A parázsló rönkök miatt is sok szennyező anyag szabadul fel.

A kályhákkal kapcsolatos legalacsonyabb kibocsátású megközelítés tehát a következő lenne: vásároljunk tűzifát a régióból, égessünk száraz fát, tároljuk megfelelően a tűzifát, gyújtsuk meg helyesen a kályhákat, ne égessünk újságot, mert az a nyomtató tintájából szennyező anyagokat szabadíthat fel. Az elegendő levegőellátás szintén fontos. A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség mindazonáltal azt tanácsolja, hogy a kályhákat a lehető legritkábban használják. “A környezetnek és az éghajlatnak leginkább az segít, ha a kályha kikapcsolva marad” – mondja a Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.