Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A milliárdos, aki vagyona 80 százalékát bukta el néhány hónap alatt
No menu items!

A milliárdos, aki vagyona 80 százalékát bukta el néhány hónap alatt

Forrest Li

Néhány hónappal ezelőtt Forrest Li 22 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezett, és ő volt Szingapúr leggazdagabb embere. Most ő az egyik legnagyobb vesztese a piaci összeomlásnak, amely idén több mint 1000 milliárd dollárt törölt ki a világ 500 leggazdagabb emberének vagyonából.

A Sea nevű vállalat alapítója számára csőstűl jött a baj: a technológiai papírok kiárusítása, az indiai e-kereskedelmi tevékenység leállítása és a csalódást keltő üzleti eredmény több mint 80 százalékkal csökkentette a vállalat amerikai letéti jegyeinek árfolyamát az októberi csúcshoz képest. Bár Li még mindig gazdag – a Bloomberg Billionaires Index szerint 4,7 milliárd dolláros vagyona van -, ahhoz már nem eléggé, hogy bekerüljön a világ 500 leggazdagabb embere közé.

Ráadásul a kereskedők további rossz hírekre számítanak. A Bloomberg által összeállított elemzői becslések átlaga szerint a vállalat várhatóan több mint 740 millió dolláros rekordveszteséget fog elkönyvelni. A Sea nettó vesztesége már a tavalyi év utolsó három hónapjában is nőtt, mivel a cég felgyorsította terjeszkedését.

A bukás a Covid-járvány kezdeti szakasza alatti – amikor a technológiai óriások profitáltak az olyan szolgáltatásaik iránti nagyobb keresletből, mint az e-kereskedelem és a szerencsejátékok – gyors vagyonteremtés sebezhetőségét mutatja be. A magasabb kamatlábak és az ukrajnai háború körüli feszültségek tovább rontják a növekedési részvényeket.

“A Sea 2022-ben egyre nagyobb kihívásokkal fog szembesülni”

– mondta Shawn Yang, a Blue Lotus Capital, egy független hongkongi részvénykutató cég ügyvezető igazgatója, aki május 10-én 180 dollárról 105 dollárra csökkentette a részvény célárát.

A vállalat e-kereskedelmi eladásai – a fő bevételi forrása – elmaradhatnak a 8,9 és 9,1 milliárd dollár közötti éves előrejelzéstől, mivel a riválisok, köztük az Alibaba által támasztott verseny erősödik, és a Covid-korlátozások enyhülésével a fogyasztók visszatérnek az offline boltokba – mondta Yang.

Li mellett sok olyan technológiai vállalkozót, akiknek a vagyona a világjárvány okozta lezárásoknak köszönhetően nőtt, keményen sújtottak a piaci kiárusítások. Eric Yuan, a Zoom vezérigazgatója idén 4,4 milliárd dollárt veszített vagyonából, míg a világ második leggazdagabb emberének, Jeff Bezosnak, az Amazon vezetőjének vagyona közel 58 milliárd dollárral csökkent.

A Sea összeomlása arra késztette az általában visszafogottan viselkedő Lit, hogy márciusban megkeresse alkalmazottait. Egy szűkszavú belső levélben azt írta nekik, hogy ne féljenek, és hogy bár a zuhanás fájdalmas, “ez rövid távú fájdalom, amit el kell viselnünk, hogy valóban maximalizáljuk a hosszú távú lehetőségeinket“.

Az elemzők általában optimisták a Sea jövőjét illetően, annak ellenére, hogy a részvények e hónap elején kétéves mélypontra estek. A Bloomberg által követett 38 elemző közül 34-en ajánlják a vásárlást. Nathan Naidu, a Bloomberg Intelligence elemzője szerint a vállalat értékelése a földrajzi terjeszkedéssel javuló kilátásoknak köszönhetően kezdhet újra emelkedni.

Egyelőre azonban a részvények volatilisek maradtak. A múlt hét utolsó két napján elért 32 százalékos emelkedés után hétfőn 6,7 százalékot estek.

Gang Ye, a cég egyik másik alapítója idén 4,3 milliárd dollárt veszített vagyonából, David Chen pedig már nem milliárdos.

A jelenlegi gazdasági környezetben a Fed által várható kamatemelések hatásaival kapcsolatos aggodalom szintje, valamint az emelkedő infláció és az ukrajnai orosz invázió hatása egyszerűen nem tesz jót az olyan kockázatos eszközöknek, mint a technológiai részvények” – mondta Naidu. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.

Fúrják az ötödik kutat a békési gázmezőn

A földgáz az időjárásfüggő megújulók kiegyenlítő energiaforrásaként fontos szerepet tölt be a sikeres zöld átállásban, energiaátmenetben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.