Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág A német gazdaság bukik az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktuson
No menu items!

A német gazdaság bukik az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktuson

Visszavetheti a német gazdaság fejlődésének ütemét a protekcionizmus és az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi konfliktusa – figyelmeztetett szerdán az egyik vezető német gazdaságkutató intézet.

A Zuhanórepülésben címmel megjelentetett elemzésében a kölni gazdaságkutató intézet (Institut der deutschen Wirtschaft Köln – IW) az eddigi 2 százalékról 1,8 százalékra mérsékelte a német hazai össztermék (GDP) idei növekedésére adott előrejelzését, a 2019-re adott prognózisát pedig még nagyobb mértékben, 2 százalékról 1,4 százalékra fogta vissza.

Kiemelték, hogy az Egyesült Államok és Kína Németország legfontosabb partnerei közé tartozik, és olyan gazdaságként, amelynek “sikere nagyban függ az exporttól”, már most megérzi a kereskedelmi korlátozások hatásait. A német gazdaság a feltörekvő országok teljesítményétől is függ, ezért az is visszaveti fejlődését, ha lassul Kína növekedése.

A protekcionizmus hatása világszerte érezhető, mindenekelőtt Donald Trump amerikai elnök tevékenysége, az “America first” (Amerika az első) politikája és a Kínával kezdett kereskedelmi konfliktus hátráltatja a világkereskedelmet és a német gazdaságot. Azonban “nemcsak Trump fékezi a konjunktúrát” Németországban, hanem az energiaárak emelkedése és az utóbbi években jól teljesítő feltörekvő gazdaságok lassulásának növekedése, ami visszaveti az exportot és a hazai beruházásokat is – fejtették ki.

Hozzátették, hogy kedvező fejlemények is mutatkoznak, így a magánszektor és az állami szektor fogyasztása továbbra is erőteljes, ami biztosítja, hogy a német gazdaság jövőre sem stagnál majd.

A munkaerőpiac helyzete is tovább javul, a foglalkoztatottak száma az idén 44,820 millió, jövőre 45,180 millió lehet, ami éves szinten 1,2 százalékos, illetve 0,8 százalékos növekedés, a regisztrált munkanélküliek száma pedig a tavalyi 2,533 millió után az idén 2,352 millió, jövőre 2,247 millió lehet a 82,6 millió lakosú országban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.